GENÇLERBİRLİĞİ SOYUNMA ODASINDA KAVGA ÇIKTI

GENÇLERBİRLİĞİ SOYUNMA ODASINDA KAVGA ÇIKTI

SUMUDİCA: “BUGÜN KAZANMAYI HAK ETTİK”

SUMUDİCA: “BUGÜN KAZANMAYI HAK ETTİK”

MESUT BAKKAL: “BATACAKSAK İKİMİZ DE BATACAĞIZ”

MESUT BAKKAL: “BATACAKSAK İKİMİZ DE BATACAĞIZ”

JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI

JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI

OKULLARARASI HENTBOL GENÇ KIZLAR MÜSABAKALARI TAMAMLANDI

OKULLARARASI HENTBOL GENÇ KIZLAR MÜSABAKALARI TAMAMLANDI

DRAMANIN ÇOCUK EĞİTİMİNE KATKILARI
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 30 Aralık 2015 - 18:01:33

Eğitimde kullanılan yöntem ve teknikler belli ölçütlerle sınırlandırılmış hedeflerin gerçekleşmesini öngörürken, dramada hedeflere ulaşmada özel eğitim ilkelerine de uyumlu olarak esnek ve katılımı önemseyen süreç merkezli bir yapıya sahiptir. İlkesel olarak doğru-yanlış, yeterli-yetersiz yoktur. Yapılandırılmış veya uyarlanmış bir ortamın getirdiği sınırları içermediği için drama ortam olarak tüm mekânları ile doğal ortamları uygulama alanı olarak kullanabilir. Böylece çocuğun yaşadığı doğal ortamlarda da öğretim süreçleri planlanabilir, sınıfla sınırlandırılmaz. Örneğin; park, bahçe, yemekhane, tuvalet vs. öğretim ortamıdır. Ayrıca sınıf içi uygulamalarda sınıf bir sahne sıra, masa, tahta ise dekor olarak kullanılabilir. Ayrıca engelli çocukların oturma, dinleme, izleme, yönerge alma gibi becerilerdeki düzeyleri zorlanmamış ve olası davranış problemlerine de zemin hazırlanmamış olur.
Ön dışa vurum aşamasındaki tanışma etkinlikleri öğrencilerin birbirlerini ve fiziksel ve duygusal açıdan tanıyabilmeler için önemlidir. Sözsüz oyun etkinlikleri konuşma becerisinin ses çıkarma aşaması için idealdir. Denge oyunları güven ve grup bilincinin oluşması açısından gereklidir. Dikkat oyunlarında grup farkında olmadan; empati kurmayı, birisini dinlemeyi ve takip etmeyi, lider olmayı öğrenebilir.
Drama etkinliklerinin sonunda öğrencinin kendini daha iyi hissetmesi için bir veda etkinliği yapılmalıdır. (Örneğin tüm katılımcıların isimlerinin tek tek söylenmesi ve çağrılan kişinin selam vermesi şeklinde olabilir.) Özel eğitimdeki birçok konu başlığı doğaçlama tekniği kullanılarak kazandırılabilir. Drama çalışmalarında başarım düzeyi konusunda katı bir tutum sergilenmeyerek, hedeflerin gerçekleştirilmesi sürece bırakılmalıdır. Bir terapi yöntemi olarak kullanılması haricinde bu yöntemle özgün ve yeni oyunlar yazılabilir ve eğitimde başarıyla kullanılabilir.
Her seviyedeki çocuk veya grup için oyun ve hikâye yazılabilir. Müfredat konularının çoğu bu yöntemle hikâyeleştirilebilir ve oyunlar sahnelenebilir. Sınırlama, standart malzeme ve seviye belirtmeden bu yöntem her zaman uygulanabilir. Çocuğun seviyesi ve ilgisi ölçüsünde her aşamada hikâye yazma sürecine katılabilir ya da hikâyenin sahnelenmesine destek verebilir.
Yaşantıya ve oyun oynamaya olanak verdiği için eğlenceli ve çocuklara uygundur: ayrıca öğretim süreci niteliği açısından yaşantı da kazandırmaktadır. Seviyeyi ve hikâye içeriğini tamamen veya kısmen çocuk belirlediği için katılımcıdır, kolay yönlendirir ve öğretme fırsatı tanır. Sahneleme aşaması başta olmak üzere altı parça hikâye yöntemi bolca materyal, dekor vb. çalışma olanağı sunduğu için öğrenme sürecini kolaylaştırır.
Hem bireysel hem de grup çalışmasına uygundur. Çocuk oyunda farklı mekânlarda bulanabilir, malzemeleri kullanabilir ve hikâyedeki farklı karakterlerin rollerini canlandırabilir. Hikâye veya oyun sahnelenirken değiştirilebilir ve içinden geldiği gibi davranabilir. Buda çocuğun ruhsal ve hayal gücünün gelişimine olumlu etkiler yaratır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz