Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png

DÜNYA İLE İLETİŞİM KURMAK İÇİN 1.5 KİLOMETRE YÜRÜMEK ZORUNDALAR 

Bu haber 18 Aralık 2018 - 11:13 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.
DÜNYA İLE İLETİŞİM KURMAK İÇİN 1.5 KİLOMETRE YÜRÜMEK ZORUNDALAR 

Kayseri’nin Özvatan ilçesine bağlı Kermelik Mahallesi sakinleri, ev telefonu olduğu halde hatlarda yaşanan sıkıntı nedeniyle kullanamadıklarını, Avrupa’da yaşayan yakınları ile görüşebilmek için cep telefonlarının sinyal aldığı köyün 1.5 kilometre dışındaki tepeye çıkmak zorunda olduklarını söyledi.
Kermelik Mahallesi Muhtar Yardımcısı Ahmet Şahin, “Köyümüzün büyük bir bölümü Avrupa’da yaşıyor. Avrupa’daki yakınları görüşmek istiyorlar ancak hatlardaki sıkıntı nedeniyle görüşemiyorlar. Cep telefonları olanlar mahalle merkezinden yaklaşık bir buçuk kilometre ileride Amarat yolu dediğimiz bölgeye çıkıyor. Yaklaşık yarım saat kadar yürüdüğümüz bu yüksek yerde cep telefonları ancak çekiyor. Eğer burada da telefon çekmezse 10 kilometre ileride bağlı bulunduğumuz Özvatan ilçesine gidiyoruz ve görüşmelerimizi bu şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.
Köyün yarısının yaşanan hat sıkıntısı nedeniyle halen ev telefonlarını kullanamadığını söyleyen Almanya’dan emekli Mustafa Ada, “Köy halkımızın yüzde 90’ı yurt dışında yaşıyor. Onlarla irtibatımız sadece telefon ile oluyor. Telefonlarımız köyde çekmiyor ev telefonlarını hatlar olmadığı için kullanamıyoruz. Bu nedenle yurt dışındaki yakınlarımızla iletişim kuramıyoruz. Ancak köyde yüksek kesimlere çıktığımız zaman cep telefonları çekiyor ve konuşabiliyoruz.
Öyle mağdur bir durumdayız ki, yıllardır gittiğimiz yetkililerin hiç birisi ilgilenmedi ve mağduriyetimiz halen devam ediyor. Haziran ayında köydeki ev telefonlarının 4’te birine hitap eden bir hattımız tamamen gitti. O hattımızın tamir edilmesi için 6-7 gün yetkililerle sorunun giderilmesi için gittim ve görüştüm. Görüştükten 6-7 gün sonra geldiler tamir ettiler ancak diğer hattımız arızalandı. Ardından da köyün ev telefonlarının tamamı kullanılamadı. Yetkililerle yeniden görüştük geldiler ancak köyün yarısı halen ev telefonlarını kullanamıyor” diye konuştu.
“En büyük sıkıntımız her evde telefon olmasına rağmen iletişim kuramıyoruz” diyen Mehmet Pehlivan, “Bu nedenle Özvatan ilçesine gidiyoruz veya yüksek tepelere çıkıyoruz. Kışın bu tepeye çıktığımızda titreyerek iletişim kuruyoruz. Bu sıkıntımızın giderilmesi için yetkililerden yardım istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Mahalle sakinlerinden Bekir Bağ, “Ben Fransa’dan emekliyim. Çocuklarım da Fransa’da yaşıyor. Benim eşim rahatsızlandı. Çocuklar anneleri ile görüntülü arayarak görüşmek istediler ama bir türlü ulaşamadılar. Bu kayıtlar telefonumda da mevcut bulunuyor. 7 defa aradılar ama bir türlü iletişim kuramadık. Çocukları anneleri ile konuşturabilmek için 10 kilometre ilerideki Özvatan ilçesine götürdüm ve konuşturdum” şeklinde konuştu. (İHA)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA