KAYSERİSPOR ANTALYA’DA ÇEYREK FİNALE YÜKSELDİ:0-2

KAYSERİSPOR ANTALYA’DA ÇEYREK FİNALE YÜKSELDİ:0-2

TEFECİLİK OPERASYONUNDA 4 TUTUKLAMA

TEFECİLİK OPERASYONUNDA 4 TUTUKLAMA

29 ŞEHİT AİLESİNE ‘DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI’

29 ŞEHİT AİLESİNE ‘DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI’

BABASININ BOĞAZINI KESEREK ÖLDÜREN ŞAHIS ADLİYEYE ÇIKARILDI

BABASININ BOĞAZINI KESEREK ÖLDÜREN ŞAHIS ADLİYEYE ÇIKARILDI

739165.T.C.YAHYALI (SULH HUKUK MAHKEMESİ).18.01.2018

739165.T.C.YAHYALI (SULH HUKUK MAHKEMESİ).18.01.2018

DURBİLMEZ “GELENEĞİ OLANIN GELECEĞİ DE OLUR”

Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Âşık Edebiyatı Geleneklerinin Kökenleri” konulu bir konferans düzenlendi. Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi aynı zamanda da şair, yazar ve gazeteci kimliği de bulunan Doç. Dr. Bayram Durbilmez tarafından verilen konferansa, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Saçmacı, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey, Genel Sekreter Doç. Dr. Seyfullah Türkmen ile çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci ile Yozgatlı şairler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz Yozgat’ın yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden biri olan Doç. Dr. Bayram Durbilmez’i Bozok üniversitesinde ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek Durbilmez’in edebiyat biliminde ve edebiyat sanatında, özellikle de Türk Halk Edebiyatında otorite sayılabilen birkaç kişiden biri olduğunu, Yozgat’ımızın yetiştirdiği bu mümtaz şahsiyettin ilminden ve sanatından istifade edilmesini temenni etti.

Açılış konuşmasının ardından Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Durbilmez tarafından “Âşık Edebiyatı Geleneklerinin Kökenleri” konulu konferansa geçildi. “Geleneği olmayanın geleceği de olmaz” diyerek sözlerine başlayan Durbilmez, Türk milletinin köklü kültür geleneklerine sahip olduğunu, bu gelenekler arasında âşık edebiyatı geleneklerinin de önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Âşık edebiyatı geleneklerinin kökenlerinin mitolojik dönemlere kadar uzandığını örneklerle anlatan Durbilmez, günümüzde usta-çırak ilişkisini sürdüren âşıklar azaldığı için geleneklerin yeterince korunup yaşatılmadığını da kaydederek, “Geleneği olanın geleceği de olur. Günümüz âşıkları gelenekten uzaklaşmadan çağın imkânlarından da yararlanarak sanatlarını icra etmeli ve geleceğe uzanmalıdır. Dün-Bugün-Gelecek arasındaki sağlam kültür bağları olan gelenekler gelecek nesillere aktarılmalıdır. Genç nesiller bu zengin ve köklü kültür mirasımıza sahip çıkarak koruyacak ki gelecekte de bu gelenekler tarihe karışmamış olsun” şeklinde konuştu.

Âşık edebiyatının köklü geleneklerinden olan saz çalma, bade içme, hikâye anlatma, muamma sorma ve çözme,  mahlas alma gibi geleneklerden bahseden Durbilmez, verdiği muamma, deyişme ve atışma örnekleriyle katılımcılara güzel anlar yaşattı.

Programın sonunda Doç. Dr. Bayram Durbilmez’e Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar plâket, Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz tarafından ise çiçek takdim edildi. Bozok Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri de Durbilmez’e çiçek takdim ederek, kendisini yakından tanımaktan duydukları memnuniyetleri dile getirdiler. Konferansın ardından verilen arada kokteyl ikramı gerçekleştirildi. Kısa aradan sonra tekrar FEF Konferans salonuna geçilerek düzenlenen Doç. Dr. Bayram Durbilmez ile söyleşi ve imza günü de büyük ilgi gördü.

 

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Âşık Edebiyatı Geleneklerinin Kökenleri” konulu bir konferans düzenlendi. Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi aynı zamanda da şair, yazar ve gazeteci kimliği de bulunan Doç. Dr. Bayram Durbilmez tarafından verilen konferansa, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz