CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

DUYGU- DAVRANIŞ-İÇSEL DÜŞÜNCE
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 18 Haziran 2015 - 16:35:00

Düşünce ve duygularımız ile gösterdiğimiz tepkiler davranışları, aynı davranışların sürekli tekrar edilmesi alışkanlıkları, alışkanlık haline gelen davranışlar ise huyları oluşturur. Davranış-alışkanlık ve huylarımızın enerjisinin olumlu yönde kullanılması (yönetilmesi) öz karakteri oluşturur. Ayrıca, kıskançlık gibi olumsuz duygular, gurur-hırs-inatçılık gibi olumsuz huylar ve olumsuz alışkanlık-davranış ve düşünceler egomuzu besleyerek güçlendirmektedir. Bu nedenle düşüncelerimizi ve duygularımızı yönetmeyi öğrendiğimiz zaman, karakterimizi oluşturan huylarımızı, egomuzu ve zihnimizin diğer katmanlarında gizlenmiş olan olumsuz kişisel özelliklerin hepsini birden yönetmiş oluruz. Kişilik küresinin bütün katmalarında bulunan olumlu ve olumsuz kişisel özelliklerimiz birbiri ile ilintilidir ve sahip olduğumuz kişisel özelliklerimiz birbirini olumlu veya olumsuz yönde besleyerek güçlendirmekte veya zayıflatmaktadır. Kişilik güçlendikçe öz güven artar ve ego zayıflar, ego güçlendikçe kişilik zayıflar ve öz güven azalır. Bir bebeğin henüz dış dünyadan olumlu-olumsuz ve iyi-kötü hiçbir şey öğrenmeye başlamadan önce sahip olduğu en saf-temiz ve suçsuz kişiliği olarak tanımladığımız öz benlik, kişilik küremizin tam merkezinde çok küçük bir nokta olarak bulunmaktadır. Öz benliğimiz, yaşımız ilerledikçe biz fakında olmadan olumlu-olumsuz, gerekli-gereksiz, yararlı-zararlı kişilik özelliklerimiz ile üst üste üç ayrı katman ile kaplanmaktadır.
En dış katmanda sürekli kullandığımız görünen kişisel özelliklerimiz (ego maskesi) bizi yönetirken, diğer katmanlarda bulunan hayvansal ihtiyaçlarımız (derinlerden gelen istek ve arzularımız) ve korkularımız da arada bir kendiliğinden (bizim istemimiz dışında) yukarı çıkarak bizi yönetmektedirİçsel yolculuk yaparak kişilik küresinde bulunan olumlu ve olumsuz kişisel özeliklerimizi fark edebilir ve bunlardan olumlu olanları dış katmana çıkarabiliriz (içselleştirebiliriz).
İçsel yolculuk kişilik küresinin en dışından kürenin merkezine doğru yapılır. Kürenin merkezindeki öz benliğimizi ve şimdiye kadar kullanmadığımız olumlu kişisel özelliklerimizi ve yeteneklerimizi en dış katmana çıkarmak içsel yolculuk yapmaktır. İçsel yolculuk, öz benliğimiz üzerine giydirilmiş olan olumsuz-gereksiz-zararlı kişisel özelliklerden oluşan zırhı parçalamak amacıyla yapıldığı için çok zordur. İçsel yolculuk, kişilik küremizin katmanları arasından bizi yöneten ve farkında olmadan içimizde yaşattığımız-beslediğimiz ata-ana-baba-öğretmen-imam-hoca-yargıç-hâkim-yönetici-halk ve ilkel hayvana karşı savaş verildiği için çok zordur ve güçlü-bilinçli-gelişmiş kişilik gerektiren bir iştir. İçsel yolculuk yapmak akarsuyun kaynağına doğru akıntıya karşı yüzmeyi başarmaktır. İçsel yolculuk yapmak deniz yüzeyinden dibine doğru suyun kaldırma kuvvetine karşı dalmayı ve derin sularda nefesimizi tutarak su altında yüzmeyi başarmaktır.. Gelişmiş insan, olumsuz düşünce-duygu-davranışları ve bilinç öncesi-bilinçaltı-ego-huy-alışkanlık gibi her türlü olumsuz kişisel özellikleri düşüncenin gücü ile yönetir: Her türlü yönetsel faaliyet için yetenek, bilinç ve mantığı ile birlikte düşüncenin sınırsız gücünü kullanır, ego maskesini kullanmaz, huy ve duygularının esiri olmaz. Kendimizin veya yakınlarımızın yaşamakta olduğu önemli bir problemi çözmek için veya önemli bir hedef veya projeyi gerçekleştirmek için zihnimizi sürekli bu soruna veya hedefe-projeye odaklayarak ürettiğimiz (sürekli olarak kafaya taktığımız) düşünceler de (farkında olmadan) bizi olumsuz olarak yönetebilir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz