AKŞENER, KAYSERİ’DE EKONOMİ POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

AKŞENER, KAYSERİ’DE EKONOMİ POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

BÜTÜN BAŞARILAR TÜRK MİLLETİ İÇİN

BÜTÜN BAŞARILAR TÜRK MİLLETİ İÇİN

BAŞARILI SPORCUYA 20 ALTIN

BAŞARILI SPORCUYA 20 ALTIN

KIZILAY YÖNETİMİ MELİKGAZİ’DE

KIZILAY YÖNETİMİ MELİKGAZİ’DE

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONEL İFTARLARI DEVAM EDİYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONEL İFTARLARI DEVAM EDİYOR

DUYGULARIMIZ…
  • İHSANGÖRÜCÜ
    • İHSAN GÖRÜCÜ
    • ihsangorucu@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Aralık 2017 - 12:04:24

DUYGULARIMIZ, İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUMA
GÖRE AŞAĞILIK YA DA BÜYÜKLÜK ARZEDER
Vakti zamanında İtalya’nın meşhur Napoli şehrinde yakışıklı ve güzel genç, insanların çirkin gördüğü bir kambur adam tarafından öldürülür. Vilayet ahalisi adeta ayağa kalkar şu çirkin herife ve yaptığına bak diye. Kambur adamı illa linç etmek isterler ama tabii güvenlik polisleri korumaya alarak linçten kurtarır ama koskoca Napoli’de katil kamburu savunacak tek bir avukat bulunamaz halkan çekindikleri için.
Başka bir şehirden olayı ve katil kamburun sebep olduğu cinayeti duyan bir avukat zavallı kambura acır ve kambur katilin savunmasını üzerine alır. Savunmayı alır evraklarını hazırlar ve mahkeme günü gelip mahkeme celsesi açılınca savunma makamındaki yerine alarak konuşmasına başlar. İlk sözleri şunlardır.
“Sayın hakim size bütün Romalı mahkeme başkanlarının selamını ve saygısını getirdim.” Mahkeme başkanı avukata teşekkür eder,avukat konuşmasını sürdürür. “Sayın
yargıçlar! Size Romalı bütün yargıçların selam ve saygısını getirdim.”Yargıçlar tek tek teşekkür ederler, Romalı avukat konuşmasını sürdürür. “Sayın savcı size Romalı bütün savcıların selamını ve saygısını getirdim.”
Mahkeme başkanı yerinden fırlar ve “Yeter efendim siz mahkemeyi işgale mi geldiniz? yoksa müvekkilinizi savunmaya mı?” Avukat bey gülümseyerek;”Elbette müvekkilimi savunmaya geldim. Romadan getirdiğim bu selam ve saygının savunmamla elbette ilgisi vardır. Bana niye kızıp sinirlendiniz? Çünkü durmadan aynı sözleri tekrarladım. Ama tekrarladığım sözler sadece selam ve saygıydı. Demek insan selam ve saygıya bile kızabiliyor. Kambur müvekkilimin katlederek öldürdüğü o çok yakışıklı genç tam yirmi yıldır her gün yüzlerce kez pis kambur kalk, pis kambur gel, pis kambur git, pis kambur şurya otur demiştir müvekkilime. Durumu takdirlerinize sunuyorum” diyince mahkeme salonundaki hakim ve seyirciler dillerini yutup, şaşırıp kalmışlar ve Romalı avukata hak vermişler vs. diye devam ediyor.
FİLOZOF ALFRED ADLER: AŞAĞILIK DUYGUSUNA AZ ÇOK
KAPILMAYAN KUSURSUZ KİMSE YOKTUR
Avusturyalı psikanalist ve “Bireysel Psikoloji Mektebi”nin kurucusu ünlü Alfred Adlere göre dünya üstünde tam anlamıyla kusursuz , eksiksiz, psikolojik olarak
her yönden doyum sağlamış bir insan bulunamayacağından “AŞAĞILIK DUYGUSU” bireyin yapısına, yaşına, sosyal statüsüne bağlı olarak derece derece ve türlü türlü biçimlerde her insanda bulunur. Daha kapsamlı şekilde tarif edersek “Her insanda aşağılık duygusunun bir çekirdeği mutlaka bulunur.”
Aşağılık duygusu bilim adamları tarafından kavram olarak ele alınıp incelenmesi rönesanstan sonradır.Bu dönemde yetkili bilim adamları tarafından büyün yönleriyle mercek altına alınıp incelenmiştir.Denemeler yazarı ünlü Montaigne, zayıflık duygusu adı altında aşağılık duygusunun yorumunu yapmış, ruhsal bozukluklar ve sapmalar ı incelerken eserlerinde aşağılık duygusundan geniş şekilde bahsetti.
Sevgili okuyucularım, aşağılık duygusu bilimsel adıyla “inferioritiy feeling” kişinin gerçeklere uyan ya da uymayan nedenlerle benliğini yetersiz ve küçük görmesidir. Kökeni, kaynağı ne olursa olsun doğal ve evrensel bir duygudur maalesef.
Aşağılık duygusu insanın ruh dünyasında aşırı etkili olup psikolojisini kaplarsa artık girişim yapamaz, cesaret ve çaba kalmayıp hatta kendi varlığını dahi gereksiz lüzümsüz görmeye dahi başlar, yanlış inançlara saplanır. Adamın kendisini “Başarısız ve yeteneksiz” görmesi psikanalizde “Aşağılık Karmaşası-İnferioritiy complex” deyu tanımlanır.
Aşağılık duygusunu Alfred Adlerden evvel Van Venargues de “Bedensel Kusurlar”, eksiklikler ve sakatlıklar nedeniyle utanmadan doğan çekingenlik üzerinde durmuş ve şu tesbiti yapmıştır “Bizler varlığımızın denemelerinden daima artmasını istediğimiz bir büyüklük, zevk, güç duygusu çıkarıyoruz, varlığımızın yetersizliğinde de küçüklük duygusu oluşuyor” tesbitinde bulunmuştur. Bir de “Büyüklük Kompleksi” var konumuzun yani aşağılık duygusunun tam zıddı ama başka yazıya inşaallah.
İnsanın aşağılık duygusu yükseklik, büyüklük duygusu gibi ruhsal hastalıklarına en büyük melhemi dinimizin sürdüğünü ve tüm bu yanlış duygu ve düşüncelerin tedavisini Kur’an ve hadisi şeriflerde olduğunu her şuurlu mümin çok iyi bilir ama bu realiteyi yazmak lazım diye düşündüm.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz