SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

EDEBİ ESERLER VE İRADE EĞİTİMİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 15 Nisan 2015 - 17:15:06

Birey olma bilincinin tüm değerlerden üstün tutulduğu 21. yüzyılın modern toplum anlayışında özgür iradenin, irade eğitiminin önemli yeri vardır. Bilgiye ulaşmanın her geçen gün biraz daha kolaylaştığı bir çağda insanlar arasındaki farkın bilgileri ile iradeleri arasındaki bağlantıdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü sınırsız bilgi ve iletişim olanakları bireyi çıkmaza sürüklemekte, birey doğru olanı seçmek konusunda da çoğu zaman kişilerin yahut grupların etkisi altında kalmaktadır. Bugün dünyanın en çok izlenen filmleri de, en çok satan kitapları da bireyin özgürleşmesinden, toplumsal baskılara meydan okumasından ve temelde insan iradesinden bahsetmektedir. Farklı insanlık maceralarıyla insanı insana anlatan edebiyat, edebî eserler yoluyla gençlerin yaşantılarını da zenginleştirir. Her yaşta düzeylerine uygun ve iyi seçilmiş edebî metinlerle karşılaşan gençlerde estetik zevk, ahlâkî duyarlılık, kişilik gelişimi, sosyal ilişkiler, dil becerisi gibi kazançlar elde edilecektir.

Bu bağlamda irade eğitimi ışığında; özgür irade-güdülere boyun eğiş, çalışmak-tembellik, düşünmek-merak-tesadüf-zekâ başlıkları altında üç eserde kişilikleri inceleyecek ve pedagojik çıkarımlarda bulanmak gerekir. Benim Üniversitelerim’ de (Gorki) Peşkov’ un, Bir Bilim Adamının Romanı’nda (Oğuz Atay) Mustafa İnan’ın, İçimizdeki Şeytan’da (Sabahattin Ali) Ömer’in karşılaştıkları zorluklara verdikleri tepkilerin, toplumsal gündemin kişilikleri üzerinde kurduğu baskıları görürüz.  Özellikle ortaöğretim öğrencileri için başarıya giden yolda özgür iradeyi, çalışmayı ve düşünmeyi vurgulamak, mücadeleye hazırlıklı olmak açısından Gorki’ nin eserlerinin çok dikkat çekici olduğu kanısındayım. Ancak sadece Gorki’den –yabancı bir yazar- vereceğim örnekler yeterli olmayacaktır elbette ve bizde başarıya giden yolun mücadelelerle dolu olduğunu göstermek açısından Oğuz Atay’ın “Bir Bilim Adamının Romanı”nı da örnektir.

Böylelikle iki başarı öyküsünü, hitap edecekleri öğrencilerin kişilik gelişimleri, sosyal ilişkileri, ahlakî duyarlılıkları bakımından değerlendirilmiş olacaktır. Ancak zıtlıkların da gösterilmesi, asıl konuyu desteklemiş olacağından öğrencileri iradesiz bir kişilikle de tanıştırmanın gerekliliği ortaya çıkarır. Roman kişisinin başarısızlığının nedeni konusunda Sabahattin Ali’nin “İçimizdeki Şeytan”ı, verdiği mesajla pedagojik açıdan oldukça faydalı olacaktır. Çünkü Sabahattin Ali’nin üç romanının kahramanı da değişik nedenlerle çevreleriyle uyum sağlayamayan kişilerdir. Bu üç eserde de kahramanların iç konuşmalarının, iç mücadelelerinin anlatılması gençler için başarıya giden yolda çektikleri sıkıntılarda yalnız olmadıkları konusunda iyi birer örnektir.Birey her zaman çok güzel ve olumlu şartlarla karşılaşmayabilir.

Gorki de, İnan da yoklukla ve zorlukla mücadeleden zaferle ayrılmışlardır. İradeli olmanın ve bilgiyi zorluklara karşı kalkan edinmenin en zor şartlarda bile aydınlığa kavuşmaya yeteceğini Aleksey Peşkov ve Mustafa İnan’la görüyoruz. Ömer ise anlık arzuları, sorumluluk duygusundan uzak oluşu, iradesizliği, tesadüflere olan inancı ile tembelliğine yenik düşer. Kendi kendini seyredebilmenin, kendi davranışlarının sebebini açıklayabilmenin, istekleriyle baş edebilmenin, özgürlükçü bireyler yetiştirebilmenin erken yaşta, sistemli ve disiplinli olarak verilecek olan irade eğitimiyle ilgisi büyüktür. Edebî eserler yoluyla bu yönde istendik davranış değişikliği meydana getirebilmek için metin seçimi ve kişi ve olayların analizi oldukça önemlidir.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz