MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

EDEBİYATIN TÜRKÇE’Yİ SEVDİRMESİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 26 Şubat 2015 - 17:23:53

Türkçe’yi sevdirmek, Türkçe’nin kurallarını öğretmek; onların Türkçe’yi bilinçli ve etkileyici bir şekilde kullanmalarını sağlamak gerekir.

Bu amacın gerçekleşmesi için dilbilgisi alanına ait çalışmaların yanı sıra sözlü ve yazılı anlatım çalışmaları da yapılır ve böylece öğrencilerin Türkçe’yi kullanma becerileri geliştirilir.

Söz Varlığını Zenginleştirmek çeşitli çalışmalarla öğrencilerin kelime hazinesini daha da zenginleştirmek ve onların öğrendikleri kelimeleri etkin bir şekilde kullanımlarını sağlamaktır.

a. Yapılan okuma ve dinleme etkinlikleri çerçevesinde metin-içi çalışmalarla sözcüklerin anlamları, cümle içindeki kullanımları, çağrışımsal değerleri gibi unsurlar bakımından öğrenciler yeni kazanımlarda bulunurlar.

Bu kazanımların konuşma ve yazma etkinlikleri ile pekiştirilmesi, uygulanması, öğrencilerin söz varlıklarını en üst düzeyde kullanmaları sağlanır.

b. Öğrencilere “deniz-gömlek-solgun” gibi sözcükler verilir ve bu sözcükleri kullanarak “solgun bir gömlek giymiş gibiydi deniz” veya “yalnızlık-şehir-gökyüzü” gibi sözcükler verilip “gökyüzünden yalnızlık yağıyor şehrin üstüne” gibi bir mısra veya cümle oluşturmaları istenir.

Buna benzer örneklerden yola çıkılarak sözcüklerin kullanımına ve bağdaştırılmasına dair uygulamalar yaptırılır.

Bu arada sözcüklerin bağdaştırılması ve çağrışımsal değerleri ile ilgili olarak; “Hilmi diyor ki annem Çiçek işlemeli bir lambaydı/ karartma gecelerinde Hilmi Yavuz)”, “Yârin dudağından getirilmiş bir katre alevdir bu karanfil (Ahmet Haşim)” gibi çağdaş Türk şiirinden örnekler verilir.

c. Cümle genişletme çalışması yaptırılır. Temel sözcüklerden kurulu kısa cümleler, anlamsal boyutları da dikkate alınarak eklenilen sözcüklerle genişletilir.

Örneğin “Köy meydanını geçti. Kahveye gitti. Herkes ona bakıyordu.” gibi cümleler veya bir paragraf öğrenciler tarafından “Derenin yakınlarındaki köy meydanından hızlı ve sert adımlarla geçti. Mevsim kış olduğundan tarlalarında çalışmaya gitmeyen bütün köylü erkeklerin vakitlerini geçirdikleri ve akşama kadar oturdukları köy kahvesin gitti. Herkes meraklı gözlerle ona bakıyordu.” şeklinde yeniden düzenlenir. Böylece öğrencilerin sözcükleri kullanma becerileri geliştirilmiş olur.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz