Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
MUSTAFA GÖÇER

EKO EGZERSİ VE ÇOCUKLAR

Bu haber 20 Ocak 2019 - 14:56 'de eklendi ve 45 kez görüntülendi.
EKO EGZERSİ VE ÇOCUKLAR

Anne karnında canlılığın başlaması ile birlikte önümüze iki farklı yol çıkar.

Doğru ya da yanlış hareketlilik…

İlk evrelerde başlayan ve küçük yaşlarda devam eden yanlış hareketlilik doğuştan kaynak alan sıkıntılar yoksa bile, sonradan ve yavaş, yavaş ciddi sıkıntıların oluşmasında oldukça önemli bir etkendir.

Çocuğun yapmayı bir alışkanlık haline getirebileceği bazı yanlış hareketler ya da devamlı olarak aynı kas guruplarını çalıştırarak oluşturabileceği bazı davranışlar (yanlışa dönüşen hareketler) ilerleyen yaş dönemlerinde bir taraftan çocuğun fiziksel gelişimini olumsuz etkilerken, bir taraftan da bazı sıkıntıların oluşmasında önemli katkılar sağlayabilir.

Örnekse çocuk iyi köprü hareketi yapıyor diye hadi çocuğum o hareketi bir daha yap ve eşe dosta göstermek için bir daha yap yönlendirmeleri yapılmakta olan hareketin yoğunluğuna göre çocuğun bazı kas guruplarının kısalmasında ve buna karşılık bazı kas gruplarınınsa gereğinden fazlaca uzayarak zayıf kalmasında etkili olacaktır.

Bu ve benzer durumlar yapılmakta olan yanlış hareketler fiziksel gelişmeyi olumsuz etkileyebileceği gibi, çocuğun vücut simetriğinin bozulması hususunda da oldukça önemli bir sebep teşkil edecektir.

***

Çocuk özellikle gelişme dönemlerinde “DOĞRU HAREKLİLİKLE” tanıştırılmalı ve özellikle bu dönemlerinde olmak üzere, tüm yaşantısı boyunca kas guruplarının tamamını dengeli ve oranlı bir şekilde çalıştırılarak problemsiz bir şekilde büyümelidir.

Kasların bir biri ile çatışmadığı, aksine birbirini desteklediği arzulanan bir oluşum şeklinde gelişme son derece olumlu bir şekilde seyredecek ve çocuk kendisine sağlıklı bir çizgi oluşturarak büyüyecektir.

Bu durumun gerçekleşebilmesi için çocuklarımıza özellikle sırt ve karın kaslar ile arka ve ön bacak kaslarını oranlı bir şekilde çalıştırabileceği oyun şeklinde hareketlilikler yaptırılmalı ve bazı kas guruplarının arkada kalarak görevlerini başka kas gruplarına kaptırmamaları sağlanmalıdır.

Öte yandan zengin ve temel hareketlerle çocuklarımızın vücutlarındaki belirgin kas gruplarına haftada en az bir defa olmak üzere görevleri hatırlatılmalı, özellikle gelişme çağında çocuğun temel hareket zenginliğinden kayıpların yaşanmamasına dikkat edilmeli, düzenli aralıklarla ve yine oyun şeklinde hareketlerle büyüme çekirdekleri uyarılmalıdır.

***

Çalışmayan kas gurupları görevlerini unuturlar. Buna karşılık çok çalışan kas gurupları ise unutulan bu görevleri (çalışmayan ya da çok zayıf kalan kasların görevlerini) de üslenerek vücudumuzun doğuştan gelmekte olan ahengini bozarlar.

Bu ve benzer durumlarda fiziksel gelişimde sıkıntılar yaşanmasını izlemek ve bununla birlikte erken ya da ileri yaşlarda bazı sıkıntıların oluşmasını görmek maalesef sürpriz olmayacaktır.

***

Çocukta bir gelişim geriliği varsa bunun nedenini doktor kontrolü yaptırarak önce kalıtsal nedenlerde, hormon dengelerinde ve sonra ise fiziksel gelişim ya da yanlış hareketlilik temellerinde arayarak çok geç kalmadan yine doktor, psikolog, diyetisyen ve çalıştırıcı koordinasyonunda çözüm bulmamız mantıklı yol olacaktır.

En güzeli çocuğun küçük yaşlardan itibaren doğru hareketlilikle (kaslar arası koordinasyonu sağlayan ve eklemlerimizin hareket zenginliğini koruyan oranlı ve dengeli hareketlilikler)  tanıştırılmasıdır.

Bununla birlikte çocuklara yanlış hareketlilikler (yarışma, gösteri, darbe, aşırı zorlama, fazla kullanım… İçermeyen hareketlilikler) yaptırılmaması, çocukların sürekli olarak aynı hareketlere teşvik edilmemesi ve çocuğun vücudunda herhangi bir sıkıntı varsa erken yaşlarda çareler aranması doğrun yol olmaktan ziyade, bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır.

Bu hassasiyeti göstermekte olan annelere, babalara ve eğitim kurumlarına teşekkür ederim.

SAYGILARIMLA.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA