TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

EMANET VE ALAMETİ
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 3 Eylül 2015 - 17:23:33

Yine Emevi halifesi bulunan Ömer bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun) Teyzesi bir gün ihtiyacı için girer. Şöyle der “Ey yeğenim, sen benim yeğenimsin, devletin başısın, (Müminleri emirisin). Bana beytülmalden ihtiyacımı gidermek için bir yardım etmeni arz ediyorum” der. Bunun üzerine halife Ömer teyzesine, yemeğini bırakır bir dirhem gümüş alarak ateşe atar gümüş kızarana kadar ateşte kalır. Sonra gümüşü ateşten alarak bir bez içine kor ve teyzesine haydi bunu al der. Halifenin teyzesi kızarmış gümüşü eli ile tutunca elini yakar, kadın avazının çıktığı kadar bağırır9 hatta baygınlık geçirir. Kadın ayıldıktan sonra halife Ömer Bin Abdülaziz teyzesine “Ey teyze sen dünya ateşine dayanamayıp bayıldın da, ya benim ve senin halin kıyamet ateşine karşı nasıl olur” diyerek teyzesini ikaz etmek sureti ile şunu anlatmak istiyor. Beytülmale karşı ne olursan ol ister sıradan bir vatandaş, ister halife herkes Allah huzurunda mesul olduğunu unutmamak, devletin malı kendisinin olmayıp, ancak yanında bir emanet olduğunun idrakin de olmalıdır. Allah cümlemizi aynı duygu ve aynı hissiyat içinde olmasını yüce Mevla’dan dilerim.
**
CENNETİN ANAHTARLARI
Hz. Peygamber Efendimiz bir sohbetlerinde kendisini dinleyen sahabe arasında bulunan biri Peygamber Efendimize cennete girmenin ve cennetin anahtarları konusunda bir soru sorduğunda, Hz. Peygamber cevap olarak siz bana altı konuda söz verirseniz bende size cennete girmeye kefil olayım der ve altı hususu şöyle sıralar;
1-Konuştuğunuz zaman, doğru konuşun, yalandan uzak durunuz,
2-Vaat ettiğinizde, sözünüzü yerine getirip vadinizden caymayınız,
3-Emanetleri yerine getirin (yani hıyanetlik etmeyiniz),
4-Harama bakmaktan gözlerinizi muhafaza ediniz,
5-İffet ve namusunuzu muhafaza ediniz,
6-Ellerinizi Harama uzatmaya karşı koruyunuz.
Eğer sizler bu yukarıdaki hususlara gereği gibi uyarsanız cennete girmeyi bir nevi garanti altına almış olursunuz.
**
DAVETE ÇAĞRI
Hz. Muhammed’in değerli sohbetlerine iştirak eden yüce sahabilerden ve aynı zamanda Peygamberimizin müezzinlerinden Abdullah bin Ümmi Mektum (Allah hepsinden razı olsun) Hz. Peygamberimize bir gün şöyle diyor ya Resulullah benim yardımcım olduğu halde hiç bir zaman yardımını göremiyorum evimle mescidin arası dikenli ve patika bir yoldur. Benim durumum sizce malum gözlerim görmüyor, benim bu durumda namazımı evde kılmama müsaade var mıdır? Cihan peygamberi bunun üzerine, Abbdulah Ümmü Mektum’a “Ey Abdullah sen ezanı duyuyor musun?” Abdullah “Evet Ya Resulallah”. Peygamber S.A.V “Senin namazın evinde değil de mescid de” kılman daha evladır” diye buyurdu.
Buradan anlaşılıyor ki insan mümkün olduğu kadar fara namazları için camiye gidip kılması daha evla olduğunu ifade etmektedir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz