Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ÖMER FARUK KOTAY

EN VEBASI

Bu haber 27 Kasım 2018 - 10:59 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.
EN VEBASI

Hayatım boyunca iddialı kelimeler kullanmak yerine iş gören kelimeler kullanmayı tercih ettim.

O yüzden daha dedim.

En ile başlayan cümlelerden ise bir türlü haz edemedim.

Yani hiçbir zaman “En iyi olacağım” demedim.  Onun yerine “Daha iyi olacağım” Dedim.

Peki, ikisinin arasındaki fark ne?

Bize kelime oyunları yapmada söyle arkadaş! Diyenlere hiç lafı dolandırmadan, kafa karıştırmadan şimdi mevzuyu anlatmak isterim. “En cümlesi” Yani “Ben en iyisi olacağım” cümlesi çok ütopik ve iddialı bir cümledir.  Karşılığında sizi sınırlandırmak ister.

Gelişime kapalı bir cümle oluşundan ötürü sizi ileri bir aşamaya götürmez, size hata yapma şansı dahi vermez.  Sadece dizginlenememiş egolarınızı sağa sola saçıştırmanızı sağlar, dizginlenemeyen egoist duygularınız var ise bunları fena halde açığa vurmanıza yarar.  Daha cümlesi ise “Yani Ben daha iyisi olacağım” cümlesi ise hayat kurtarır.

Tamam, başına en koyulmuş bir cümle kadar havalı değildir ama daha realist ve iş gören bir cümle olduğu söylenebilir.

Üstelik size hata yapma, daha ileriye gitme şansıda verir.  Şöyle bir bakıyorum da içim acıyor çünkü en ile başlayan cümleler hemen hemen her insanın ağzından dökülürken daha ile başlayan cümleler en ile başlayan cümlelere göre nispeten kuytu köşede kalıyor. Kullanılmamaktan pas tutuyor. Bence sözlüklerden de kullanılmadığından dolayı kaldırılması gerekiyor.   Ne yazık ki herkeste bir en vebasıdır, zirve hastalığıdır başını alıp gidiyor. Hazır kalıp, havalı, gelişime kapalı, emek istemeyen cümleler sanırsam birazda işimize geliyor.

Ama burada iş tabi ki işimize geleni değil işimize yarayanı kullanmaktan, rotayı en diye gelişime kapalı yönde yani çıkmaz yönde değil daha deyip gelişime açık yönde ileriyi görmek yönünde çizmekten geçiyor.

Hayatımızı bu eksende dizayn etmekten, bunu yaşam içinde fiiliyata dökmekten geçiyor.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA