ERÜ, YURTİÇİ AKADEMİK DANIŞMAN TOPLANTISI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

ERÜ, YURTİÇİ AKADEMİK DANIŞMAN TOPLANTISI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

SANATÇILARDAN TÜRK MÜHENDİS REMZİ BAŞBUĞ’UN BAŞARISINA DESTEK YAĞIYOR

SANATÇILARDAN TÜRK MÜHENDİS REMZİ BAŞBUĞ’UN BAŞARISINA DESTEK YAĞIYOR

GÖÇER ADD’DE “SİS EKO TREKKİNG VE KÜRESEL ISINMA” ÜZERİNE KONUŞTU

GÖÇER ADD’DE “SİS EKO TREKKİNG VE KÜRESEL ISINMA” ÜZERİNE KONUŞTU

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN ÇOCUKLARA SPOR DESTEĞİ

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN ÇOCUKLARA SPOR DESTEĞİ

ÇELİK, SAHABİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ÇELİK, SAHABİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ERTELEMEK…..!
  • FARUKERGAN
    • FARUK ERGAN
    • faruker@kayserihakimiyet2000.com
    • 14 Temmuz 2017 - 12:24:53

Ertelemek, hayatı kaçırmaktır, olası tehlikeye ve mutsuzluğa izin vermektir, yaşanacak olumsuzluklara vize vermek, çözüm sürecini uzatmak veya arapsaçına döndürmek olur.
Hepimizin içinde az yada çok bugün yapmamız gereken işi yarına ertelemek vardır. Okul dönemimde ders ertelemeyi çok severdim, daha çok zaman var nasılsa çalışırım, nasılsa yaparım, hele bu günde sokakta top oynayalım, arkadaşlarla gırgır,şamata derken bakmışım sınav günü gelmiş. Sonuç, tabi ki başarısız. Ertelediğim her şey bana istediğim gibi harcayacağım bir zaman hediye ediyordu. Beni zorlayan ve sıkan her şeyden kurtulmanın yolunu bulmuştum. Bu gün ertelediğiniz bir şeyi yarın yapmak için gücünüz veya imkanınız olmayabilir, sağlığınız size imkan sunmayabilir. Heleki ticari hayatınızda keyfinize göre davranma lüksünü size sunmazlar. Etrafınızdaki aç kurtlar sizi ve itibarınızı piyasadan siler. Erteleyen çoğu insan için “sonra” geldiğinde farklı olmaz. Ertelenen her şey için yeni bir “ertesi gün bahanesi” bulunur. Böylece erteleme bir alışkanlığa, sonra da bir hayat tarzına ve yaşam biçimine döner. Ortaklar arasında ayrılık kelimesi dolaşıyor, kendi aralarında anlaşmazlıklar kangren olmuşsa, ayrılmayı ve en kısa zamanda çözüm bulmayı erteleyemezler. İnsanlar işlerini erteledikleri ve kararlarını sürüncemede bıraktıkları için zamanı iyi yönetemezler. “Şimdiki işini geleceğe bırakma. Zira gelecek zaman için başka meşguliyetlerin olacaktır.” Abdülkadir Geylani.
DEVLET ve kamu yönetiminde, idarecilerin ertelemek gibi bir lüksü, görmezden gelmek gibi bir seçeneği, yarın tedbir alırız deme gibi bir anlayışları olamaz. Mevcut imkanları en iyi, en akılcı, en tedbirli ve kılı kırk yararak bulunduğu makamın, sorumluluğunu yerine getirmek zorunluluğu ve şartı olmalıdır. Nereden başlayacağını, ne yapacağını bilmemek, zihninde sürecin tamamını canlandıramaması felaket ve kaosa yol açar. Eğer toplumun tam olarak ne istediğini bilmiyorsa, liyakat mekanizması kusursuz olarak işlemiyorsa, hedefi net değilse, işe başlamak yerine hiçbir şey yapmamak günü kurtarabilir ama Ülke ve toplumu tehlikeye atar. Ertelemek, bilmekle yapmak arasındaki boşluktur. Hayal etmek, istemek, arzu etmek, plan yapmak elbette büyük ya da küçük her iş için gereklidir ama başarı ancak işi bilenler için bir ödüldür. Karar almayı sürüncemede bırakma ve işleri erteleme, masum bir tembellikten çok daha önemli bir sorundur. Bu sorunla baş etmek ve kendini ertelemenin rehavetinden uzak tutmak zorunda.Pek çok durumda bilgimiz ve yetkinliklerimiz, yapacağımız iş için tam anlamıyla yeterli olmayabilir. Kimsenin donanımı dört dörtlük değildir. Bu sebepledir ki işi ehline vermek ve liyakat esastır. Erteleyerek kaybettiğimiz zamanın yerine koyacak hiçbir kaynak yoktur. Ali Fuat BAŞGİL’in çok güzel bir sözü. “Üşenme, Erteleme, Vazgeçme”.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz