KAYSERİSPOR, BAŞAKŞEHİR’E KAYBETTİ 2-1

KAYSERİSPOR, BAŞAKŞEHİR’E KAYBETTİ 2-1

ÇOLAKBAYRAKDAR, “DÖNÜŞÜMLE KOCASİNAN, DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

ÇOLAKBAYRAKDAR, “DÖNÜŞÜMLE KOCASİNAN, DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI…

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI…

70 YAŞINDAKİ ADAM TARLADA ÖLÜ BULUNDU

70 YAŞINDAKİ ADAM TARLADA ÖLÜ BULUNDU

ERÜ’DE “4. ULUSAL ECZACILIK ÖĞRENCİ KONGRESİ FARMAKON ERCİYES 2018” BAŞLADI

ERÜ’DE “4. ULUSAL ECZACILIK ÖĞRENCİ KONGRESİ FARMAKON ERCİYES 2018” BAŞLADI

ERÜ’DE “1. ULUSLARARASI SANCAK BEYİ ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI” BAŞLADI
ERÜ’DE “1. ULUSLARARASI SANCAK BEYİ ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI” BAŞLADI

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Sancak Beyi Atlı Okçuluk Müsabakası başladı. Kayseri Sancağı Atlı Okçuluk Spor Kulübü ile ortaklaşa gerçekleştirilen müsabakaya 12 ülkeden 45 sporcu katılıyor. ERÜ Veteriner Fakültesi yanında Atçılık Spor Sahasında düzenlenen müsabakanın açılışına Vali Yardımcısı Mehmet Emin Avcı, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hv. Pilot Tuğgeneral Selçuk Aygün, […]


Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Sancak Beyi Atlı Okçuluk Müsabakası başladı. Kayseri Sancağı Atlı Okçuluk Spor Kulübü ile ortaklaşa gerçekleştirilen müsabakaya 12 ülkeden 45 sporcu katılıyor.
ERÜ Veteriner Fakültesi yanında Atçılık Spor Sahasında düzenlenen müsabakanın açılışına Vali Yardımcısı Mehmet Emin Avcı, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hv. Pilot Tuğgeneral Selçuk Aygün, Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Doğan ve Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Okçuluk As Başkanı Levent Talha Suluoğlu, çok sayıda dekan, öğretim üyesi, kulüp sporcusu ile idari personel katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından müsabakanın açılış konuşmalarında Kayseri Sancağı Atlı Okçuluk Spor Kulübü Başkanı Emrah Koç, tarih kaynaklarının Türk savaşçısını hep atlı okçu olarak tanımladığını kaydetti.
Emrah Koç, “ Türk kültüründe at; dostluğu, asaleti, hızlı oluşu, gücü ve çevikliği ile ayrı bir değere sahiptir. Atlı okçuluk ise, Orta Asya’dan taşıdığımız kültürel mirasımızda, aslında bir spordan ziyade atalarımızın yaşam tarzıdır. Biz Türklerle özdeşmiş olan atlı okçuluk, tarihsel süreçteki değişim ve dönüşümle bugün gerçekleştirmekte olduğumuz etkinlikten de anlaşılacağı üzere, bütün dünyada kabul gören bir etno-spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir savaş tekniği olan atlı okçuluğun spor olarak icra edilmesi oldukça yeni bir uygulamadır ve son 10 yıl içerisinde hem Türkiye’de, hem de dünyada hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Erciyes Üniversitesi ve Kayseri Sancağı Atlı Okçuluk Spor Kulübü olarak ortak tertiplediğimiz 1. Uluslararası Sancak Beyi Atlı Okçuluk Müsabakası, Türkiye, Macaristan, Almanya, Fransa, Romanya, Bulgaristan, Güney Afrika, Katar, Kuveyt, Malezya, Finlandiya, Tayland olmak üzere 12 ülkeden 45 sporcunun katılımıyla gerçekleşecektir. Anadolu’nun Türkleşmeye başladığı dönemlerden bu yana önemli bir kültür ve sanat merkezi olan Kayseri, bu organizasyonla, Türkiye’de atlı okçuluk müsabakası tertiplenen üç ilden birisi olmaktadır.” dedi.
Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ise yaptığı konuşmasında Türklerde atlı okçuluğun önemine vurgu yaptı.
Rektör Güven, “Türklerde atçılık ve okçuluk genetik özelliklerinden biri haline gelmiştir. İkisi birleşince de tarih içerinde yenilmez bir millet olmuştur. Maalesef son yıllarda milletimizin birçok özelliği ve hasreti gibi, atlı okçulukta da unutturulmuş. Ama son yıllarda geçmişten gelen miraslarımıza sahip çıkılması ve yaşatılması da sevindirici bir durum. Biz de Erciyes Üniversitesi olarak Türkiye’nin en eski yerleşim alanlarından birisi olan Kayseri’de, bu tür etkinlikleri elimizden geldikçe desteklemeye devam edeceğiz ” diye konuştu.
Konuşmaların ardından müsabakalara geçildi.
Atlı okçuluk sporcuları Türk Parkuru, Kabak Parkuru, İkili Atış Parkuru gibi parkurlarda nefes kesen mücadele verdi.
İki gün sürecek müsabakanın bitiminde dereceye giren atlı okçuluk sporcularına ödülleri takdim edilecek.(Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz