HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI  GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

FESTiVALDE AŞIK SEYRANİ ROMANI VE ŞİİR KİTABI DAĞITILDI
FESTiVALDE  AŞIK SEYRANİ ROMANI VE ŞİİR KİTABI DAĞITILDI

35. Uluslararası Aşık Seyrani festival kapsamı içinde “Yöresel El Ürünleri standartlarında Aşık Seyrani romanı ve şiir kitabı dağıtıldı. Develi belediyesi standında gelen belediye başkanı Mehmet Cabbar ve Kaymakamı Murat Duru Seyranin kitaplarına incelediler. Başkan Mehmet Cabbar, kaymakam Murat Duru, Mikail Çolak’ın yazmış olduğu “Mehmet Seyrani” isimli kitabı fotoğraf çekimi için ellerine alıp poz verirken. Hakimiyet […]

35. Uluslararası Aşık Seyrani festival kapsamı içinde “Yöresel El Ürünleri standartlarında Aşık Seyrani romanı ve şiir kitabı dağıtıldı. Develi belediyesi standında gelen belediye başkanı Mehmet Cabbar ve Kaymakamı Murat Duru Seyranin kitaplarına incelediler.
Başkan Mehmet Cabbar, kaymakam Murat Duru, Mikail Çolak’ın yazmış olduğu “Mehmet Seyrani” isimli kitabı fotoğraf çekimi için ellerine alıp poz verirken. Hakimiyet gazetesi kültür sanat muhabirimiz Aşık seyrani’nin “Yolcu ateş yakmayınca yol yanmaz-Erenlerin dokuduğu çul yanmaz” şirini okuyup.” Fotoğraf çekimini yaptı orda bulunanlar “Biz develiyiz ama şiirlerini tam olarak bilmeyiz” dediler. Ardından davetiler de ücretsiz dağıtılan kitaplardan aldılar.
SEYRANİ 1800-1866
Kayseri’nin Develi ilçesi Everek Köyü’nde 1800’de dünyaya geldi. İmam olan basından dini dersler aldı. İki yıl kadar medreseye devam etti. Develi o dönemde âşıkların uğrak yeriydi. Seyranî de genç yaşta saza ve şiire ilgi duydu. Kısa sürede olgun ve usta bir âşık oldu. İstanbul’a gitti. Âşıkların toplandığı semai kahvelerinde düzenlenen atışmalara katıldı.
Bu atışmalarda devlet büyüklerini sert dille eleştirmeye başlayınca başı derde girdi. Develi’ye dönmek zorunda kaldı. Daha sonra Bağdat-Halep üzerinden Develiye döndü. Şiirlerinde haksızlığa, yolsuzluğa ve her türlü kötülüğe karşı çıkar. Rüşveti, adaletsizliği, cahilliği hiç çekinmeden eleştirir. Devlet büyüklerine yönelttiği taşlamalarda da cesurdur. Bir örnek verelim: “ Bitmez oldu hurmanın iyisi hurma tadı verir erik ile kaysı-Sadrazam etseler seyisi ölmüş eşek arar nalını sökecek.”der
Hece ölçülü şiirlerinin yanı sıra aruzla yazılmış şiirleri de vardır. Heceli şiirlerinde yalın bir Türkçe kullanır. Çoğu koşma türündeki bu kusursuz şiirler, Develi ağzının özelliklerini yansıtır. Şiirlerinde yaşadığı çağı, gezip gördüğü yerleri bütün güzellik ve çirkinlikleriyle ortaya koyar. Fuzulî, Yunus Emre, Karacaoğlan, Aşık Ömer ve Gevherî’den etkilenmiştir.
Develi belediyesinin çıkarmış olduğu “Aşık Seyrani” isimli kitabın içinden birkaç şiirlerden örnek verelim;
Âlemde bir devir dönüyor amma
Devr-i İngiliz mi Frenk mi bilmem
Halli kolay değil, pek güç muamma
Zâlim zulmü göğe direk mi bilmem
İki ayrı dörtlüğü
Allah’ın emrine mutiim dersen
Resûl’ün emrine itaat eyle
Helâl haram demez bulduğun yersen
Mü’minlik sözünden feragat eyle
Eski libas gibi aşıkın gönlü
Söküldükten sonra dikilmez imiş
Güzel sever isen gerdanı benli
Her güzelin kahrı çekilmez imiş

YÜKSEL KALKAN

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz