CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

FEVZİ ÖNDER YAZIYOR….SIRBİSTAN NOTLARI
FEVZİ ÖNDER YAZIYOR….SIRBİSTAN NOTLARI

Kamp koordinatörü eski basketbolcu ve antrenör Branko Zezevic ( Boni ) çok sıcak bir karşılama yaptı. Daha sonra şuan Sırbistan milli takım antrenörü çok önemli eski bir basketbolcu olan Aleksandar Djordjević ‘in babası Bata Djordjević ile el sıkışıp savunma üzerine verdiği dersi takip ettim. Bata Djordjević 70’li yıllarda Kızıl Yıldız başta olmak üzere pek çok […]

Kamp koordinatörü eski basketbolcu ve antrenör Branko Zezevic ( Boni ) çok sıcak bir karşılama yaptı.
Daha sonra şuan Sırbistan milli takım antrenörü çok önemli eski bir basketbolcu olan Aleksandar Djordjević ‘in babası Bata Djordjević ile el sıkışıp savunma üzerine verdiği dersi takip ettim. Bata Djordjević 70’li yıllarda Kızıl Yıldız başta olmak üzere pek çok kulüpte baş Antrenörlüğü yapmış, eski bir basketbolcu duayen bir basketbol adamıdır. Adam adama savunmayı en ince detaylarına kadar anlattı. Ayrıca 2 kez kendisiyle kahve içip sohbet etme fırsatı buldum. Tercümanım aracılığıyla bana Türkiye Ligini takip ettiğini ve beğendiğini söyledi. Gençlik ve eğitim için önemli projelerinin olduğunu Türkiye’nin buna dahil olmasını istediğini ve bu konuda birlikte hareket edebileceğimizi tanışmaktan son derece memnun kaldığını, seminerini izlediğim ve Türk kahvesi ikram ettiğim için teşekkür ederek, Belgrad’a yolunun düştüğünde görüşmek istediğini bildirdi. Ve bu güzel insan dönüşümüzde Belgrad hava Alanına gelerek yolcu etme inceliğini gösterdi.
İlerlemiş yaşına rağmen son derece enerjik ve çalışkan bir insan, ülkesi için çalışan emek ve zaman harcayan bulunmaz bir spor adamı.
“ Keşke bizde de böyle duayen basketbolcularımız köşelerine çekilmeseler “ içimden geçirdim
Bata Djordjević’ e teşekkürü bir borç biliyorum. En kısa sürede kendisini misafir etmekten gurur duyacağım.
Sırbıstan basketbol Kampı’na gediğim günü akşamı Teksas Üniversitesi’nin ünlü koçu Prof. Larry Brown’’la salonda karşılaştık , el sıkışarak kendimi tanıttım, Türküm deyince , Genlerimizdeki sıcaklığı hissetmiş olacak ki , gözleri parladı ve ilginçtir bana sarıldı.
Harika hücum organizasyonları anlattı. Konuya çok hakim ve işinin uzmanı olduğu belliydi. Akşam yemeği sırasında benim bulunduğum masaya gelerek, Türk sporcularla fotoğraf çektirme inceliği gösterdi.
Yemek sonrası kahve içmeye davet etti. Bende bu nazik davetini memnuniyetle kabul ettim. Sohbetimiz de İstanbu’a 1 kez geldiğini Türk insanının sıcak ve samimiyetini çok sevdiğini, Türk basketbolunu takip ettiğini, Türk sporcusunun yürekten oynadığını ve çok ateşli taraftarlar olduğunu söyledi.
Ertesi gün teorik seminerine katıldım. Lary ile birlikte iki akşam Sırbistan – Yunaninsan ve Sırbistan –Karadağ maçlarını izledik. Oynanan maç ve sporcular hakkında tespit ve yorumlar yapmasını istediğimde kırmadı beni.
Kamp’tan ayrılana kadar Lary ile harika bir ikili olduk diyebilirim. Tüm boş zamanlarımızda birlikte kahve içip bol bol sohbet ettik.
Özellikle Amerka’da basketbola yapılan yatırımları, sistem ve prensipleri çok ilgimi geçti.
Değerli koç beni Amerika’ya çalıştığı üniversiteye davet etti, Üniversitesinde Türk öğrencilerinin olduğunu, Türkiye ve Türkleri sevdiğini belirterek artık sende benim bir dostumsun diyerek, kardeşlik köprüsü kurduk. Bende kendisini mutlaka Türkiye’ye özellikle Kayseri’de misafir etmekten gurur duyacağımızı söylediğimde Türk misafirperverliğinden haberi olduğunu söyledi.
Değerli Lary’i ülkesine gönlümde çok hoş bir seda bırakarak gitti.
Kısmet olur yine görüşmek nasip olursa çok mutlu olurum.
KIZIL YILDIZ (FK Crvena Zvezda ) BASKETBOLUN ÖNEMLİ BİR MAĞBETİ
Kızıl Yıldız Basketbol Kulübü her basketbol severin takdirini toplamış çok önemli sporcular yetiştirmiş bana göre Avrupa’nın en değerli kulübüdür.
Dolaysıyla Kulübü yerinde görmeyi, çalışma sistemleri ve prensiplerini mutlaka öğrenmeliydim.
Sırbistan’a geldiğimde, kendimi tanıtan kısa bir yazıyla kulübe başvurdum. Değerli Başkan Nebojsa Covic randevu verdi. Tam saatinde Kulübe gittim, önce eşi karşıladı, kulübün mali işlerinden sorumlu olduğunu, 1.5 milyon dolarla EuroLig oynamanın çok zor olduğunu, ancak üstesinden geldiğini, çok iyi hesap yaptıklarını, tek kuruşunu boşa harcamadıklarını anlattı. Bu rakamla Eurolig oynamayı sanırım Kızılyıldız’dan başka bir kulüp zor başarır.
Sonra dış işleri sorumlusu ve başkan geldi.
Kendisi Belgrad eski belediye başkanı, eski senatör ve cumhurbaşkanı danışmanı olduğunu öğrendim. Son derece mütevazi ve samimi bir şahsiyet gördüm karşımda.
Fenerbahçe’den övgüyle bahsetti, Galatasaray_Kızılyıldız maçında hayatını kaybeden taraftarları için çok üzüldüklerini söyledi. Kulüp olarak oyuncu satıp, kazandıkları paralarla tesisler ve fabrikalar kurduklarını anlattı. Hayretler içerisinde dinledim.
Kızıl Yıldız Basketbol Kulübü Başkanı Dr. Nebojsa Covic. Kulüp Direktörü Dejan Ignjatovic ve finans direktörüyle 1.5 saat çok samimi sohbet etme imkanı bulduğum için çok şanslıyım.
Dejan Ignjatovic hüthiş bir mazi ve başarı fotoğrafları ve kupaları olan binayı gezdirdi. Başarılı olan sporcuları,önemli maçları tek tek anlattı,
Dejan Ignjatovic yakında şehrimize gelip, çalışmalarımızı yerinde gördükten sonra, ortak projeler yapabileceğimizi, ziyaretimden çok memnun kaldığını söyleyerek, ikram ettiği kahvenin ardından ayrıldım.
Böyle muhteşem bir mazisi olan kulübü görmek, A takımın idmanını izlemek, başkanlarıyla 1.5 saat toplamda 2 saat orada olabilmek, bir Türk basketbol adamı için son derece keyifli, güzel ve gurur vericiydi.
Sırbistan gezisi sürecinde çok önemli bir basketbol adamıyla tanışma imkanı yakaladım.
Şuan Sırbistan milli takım antrenörü çok önemli eski bir basketbolcu olan Aleksandar Djordjević ‘in babas ıBata Djordjević
Bata Djordjević 70’li yıllarda Kızıl Yıldız başta olmak üzere pek çok kulüpte baş Antrenörlüğü yapmış, eski bir basketbolcu duayen bir basketbol adamıdır. Adam adama savunmayı en ince detaylarına kadar anlattı. Ayrıca 2 kez kendisiyle kahve içip sohbet etme fırsatı buldum.
Tercümanım aracılığıyla bana Türkiye Ligini takip ettiğini ve beğendiğini söyledi. Gençlik ve eğitim için önemli projelerinin olduğunu Türkiye’nin buna dahil olmasını istediğini ve bu konuda birlikte hareket edebileceğimizi tanışmaktan son derece memnun kaldığını, seminerini izlediğim ve Türk kahvesi ikram ettiğim için teşekkür ederek, Belgrad’a yolunun düştüğünde görüşmek istediğini bildirdi.
Ve bu güzel insan dönüşümüzde Belgrad hava Alanına gelerek yolcu etme inceliğini gösterdi.
İlerlemiş yaşına rağmen son derece enerjik ve çalışkan bir insan, ülkesi için çalışan emek ve zaman harcayan bulunmaz bir spor adamı.
“ Keşke bizde de böyle duayen basketbolcularımız köşelerine çekilmeseler “ içimden geçirdim
Bata Djordjević’ e teşekkürü bir borç biliyorum. En kısa sürede kendisini misafir etmekten gurur duyacağım.
Sırbistan gezisi dolu dolu ,tam anlamıyla mükemmel geçti, Amerikalı Koç Lary Brawn, Bata Djordjević gibi önemli koçlarla uzun basketbol üzerine sohbetler edip, tecrübe ve bilgilerini zevkle dinledim. Özellikle Kızıl Yıldız Kulübü ziyaretim gerçekten inanılmazdı, şayet fotoğraflamasaydım, insanları inandırmakta sıkıntı yaşardım. İnanılmaz ciddi ve prensipli bir kulüp, Söyle ki; Salon görevlisi kulüp ikinci adamına; antrenman salonunu açmadı. Molaya kadar beklemesi gerektiğini söyledi.
Böyle bir kulüpten bahsediyorum. Beni kabul etmeleri gerçekten büyük olaydır.
Son olarak ;bana göre ; Dünya’da 2 sistem var , 1 USA ,2 SERBİA. Usa sistemini getiremeyeceğimize göre , Sırbistan modelini örnek alamız gerekir. Sırbistan ile işbirliği yapmamız şarttır. Bu bilinçle biz kurum olarak bunu yapacağız.
İşe antrenör eğitiminde başlayıp, karşılıklı kamplar ve seminerlerle sürdüreceğiz. Sırbistan’ın önemli basketbol adamlarını Kayseri’ye davet ettik, hepsi de memnuniyetle geleceklerini ve işbirliğine açık olduklarını bildirdiler. Bu işbirliğimiz Kayseri basketbolu için çok önemlidir. Büyük fayda sağlayacağına inancım tamdır.
Sırbistan Gezi Notlarımı burada sonlanırken, bu fırsatı veren Hakimiyet Gazetesine teşekkür ederim.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz