Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
İBRAHİM PEKBAY

GELECEĞİNİZİ OKUMAK İSTİYORUM!

Bu haber 28 Eylül 2018 - 11:54 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.
GELECEĞİNİZİ OKUMAK İSTİYORUM!

N’oldu?

Neden çaktırmadan, bıyık altında “Delirmiş mi ne” edalarıyla gülüyor, gülümsüyorsunuz bakayım.

Beceremem mi?

Sakalı beline kadar inmiş “Sakallı soytarıların” yaptığı gibi “Gaipten” haber vermeyeceğim ben. Sadece yapılan bir işin geleceğinin ne olacağını tahmin etmenin zor olmayacağını bilerek, gelecekteki “Geleceğinizi” anlatmak istiyorum…

Tüm mesele bu…

XXX

Hiç kimse “Bana ne” eğilimine girmesin. Yap-işler-devret modeli ile yapılan işlerden köprü ve tüp geçitlerden geçmeseniz de devlet hazinesinden yapılan ödemeler ile sizin cebinizden de “Geçiş ücreti” nasıl çıkıyorsa onlara bir adet daha ekliyoruz sadece…

De ki neymiş o!…

İstanbul Yeni Havalimanı için yeniden yapılan toplu ulaşım ihalesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi Otobüs AŞ. kazandı. İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ihaleye 9 şirket katıldı. İhaley 755 milyon 822 bin lira teklif verdiği öğrenilen İstanbul Otobüs A.Ş kazandı.

Geriye kalan 8 şirket ne teklif vermişlerdi de kazanamamışlar bakalım…

Bunlardan 6 firma “Teşekkür” ederek ihaleden ayrılmış, eh, “Teşekkür” de bir teklif sayılır.

Kalan firmalar; Sarılar İnşaat, BURULAŞ ve İstanbul Otobüs A.Ş.

Bunlardan BURULAŞ, Bursa belediyesinin ortaklığının olduğu bir şirket ve Sabiha Gökçen’e hizmet veriyor diğer işlerinin yanında.

İstanbul Otobüs A.Ş. ise İstanbul Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden sadece birisi.

Sarılar İnşaat ise, Antalya merkezli, özellikle Antalya’da konut inşaat işleri ile uğraşan, kentsel dönüşüm projelerinde bulunan bir şirket. Yani bugüne kadar “Taşıma” konusunda bir deneyim olmadığı ve işi de bilmediği için ya çok düşük teklif verdi ya da güven veremedi, elendi. Olabilir…

BURULAŞ’ın da İBB karşısında şansı olmazdı zaten…

Demek o ki, gideceği yer belli bir ihale de, geçen ihalelerde düşük fiyat olduğundan yapılan iptallere bir yenisi eklenmemesi için bir çare bulunmalıydı, bulunmuş…

Şimdiiii…

Sorar gözlerle “Bizimle ne alaka…” diyorsunuz, diyeceksiniz, dediniz bile…

Öncelikle şunu vurgulamak isterim…

Eğer bir ülkeye “Vatandaşlık bağı” ile bağlı bulunuyorsanız, ortaya gelen “Kamu hizmeti” niteliğindeki her bir işle “İlginizin” olduğunu unutmamalısınız.

Kestirmeden demem o ki artık “Neme gerek” huyunuzdan vazgeçin, yapılan işlerin hepsinin ucu, bir şekilde sizi bulur ve dokunur.

Devam ediyoruz…

İhaleyi kimin kazandığını söyledim, İstanbul Otobüs A.Ş. Bağlı olduğu yeri de söyledim, İBB, yani İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketlerden biri…

Gelelim Vehbi’nin kerrakesine…

Deyim; “Anlaşıldı Vehbi’nin kerrakesi, züğürtlükten cübbe oldu karının feracesi” şeklindedir. Kerrake, İnce softan hafif ve dar, kadınlar tarafından kullanılan bir üstlük.

Hikâyesini daha önce bir yazımda anlatmıştım. Deyim, “işin iç yüzü anlaşıldı, amaç belli oldu” anlamında kullanılır.

Sık havayolunu kullananları, meydanlardaki en büyük şikâyetleri, yer hizmetlerinden başka, alanlardaki yiyecek-içecek yerlerindeki fiyat politikalarıdır. Kullandıkları alanın kira bedelleri akıl almaz seviyede olduğu için, fiyatlar da hep uçuk-kaçık fiyatlardır.

Kerrake burada başlıyor… Söyleyin bakalım, yapılan ihalenin gelirini kim alacak?

İhaleyi, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü yaptı, IETT’ye bağlı şirket kazandı. Daha önce de IETT ihaleye çıkmıştı, fiyatları da açıklamışlardı. O fiyatlara göre de iştirakçiler teklif verdi, ihaleler iptal oldu.

Şimdi, “Kerrake” kısmı için bir sorum var…

Fiyatlar değişmedi ise, 755 milyon 822 bin lira teklifle kazanan İstanbul Otobüs A.Ş. bu parayı nasıl çıkartacak?

Çıkartamazsa, zararına mı çalışacak?

Yoksa… İleride ulaşım hizmetlerine zammı da İBB vereceğine göre, kendi şirketine kıyak mı geçecek?

Soruların cevabını bilirseniz veya bulabilirseniz, geleceğinizi görürsünüz, ilerde ne gibi kazık yiyeceğinizi.

Çünkü bu bir “Gayipten haber” değil.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA