Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

GENÇLİK ÇAĞI, İNSANOĞLU İÇİN EN VERİMLİ VE EN ÖNEMLİ ÇAĞDIR

Bu haber 27 Kasım 2018 - 11:12 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.
GENÇLİK ÇAĞI, İNSANOĞLU İÇİN EN VERİMLİ VE EN ÖNEMLİ ÇAĞDIR

Osman Ulubaş Fen Lisesinde Düzenlenen programa,  Müftü Doç. Dr. Şahin Güven, Osman Ulubaş Fen Lisesi Müdürü İsmail Kaya, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Konferans sonrası İl Müftülüğü tarafından öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığımız yayınlarından olan “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu kitap ve lokum hediye edildi.

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, yaptığı konuşymada şu ifadelere yer verdi:

İnsanın hayatını kabaca üçe ayıracak olursak bunlar, çocukluk dönemi, gençlik dönemi ve ihtiyarlık dönemidir. Çocukluk döneminde insan başkalarına muhtaçtır, anne babasına muhtaçtır, etrafındaki insanların yardımına muhtaçtır. Bu çağda öğrenme devam eder, fakat kendi öğrendiklerini ve bildiklerini başkalarına aktaramaz. İhtiyarlık çağında ise insanlar çok tecrübelere ve çok bilgiye sahiptir, ancak değişimin ve dönüşümün enerjisini kendilerinde bulamazlar. Ya da genelde ihtiyarlarımız var olanı koruma derdindedirler. Gençler iyi ya da kötü bir değişim ümidi içerisinde olurlar, geleceğe ümitle bakarlar ve yanlış gördükleri şeylere itiraz edebilme cesaretini gösterebilirler. Bu sebeple gençlik çağı önemlidir. Ancak özellikle son yıllarda hepinizin de bildiği üzere gençlerle ilgili bir program yapılacağı zaman en çok duyduğumuz cümle şudur: Gençliğin sorunları. Sanki gençlik çağı sorunlu bir çağmış gibi! Gençlerimizin sorunları elbette vardır. Eğer gençlerimizin sorunları varsa o sorunları meydana getirenler o gençlerin yetişmesine sebep olan anne-babalardır, biz eğitimcilerdir, en nihayetinde büyüklerdir. Gençlerimiz Yüce Mevlamızın kendilerine verdiği enerjiyi ve heyecanı iyiye ve güzele dönüştürebilirler. Kendilerini yaratan Rablerine karşı görevlerini yerine getirme hususunda, vatana, millete ve memlekete hizmet etme hususunda siz gençlerden başka da bir sermayemiz yoktur.

Bizde bir söz vardır: “gençler ümitleriyle, ihtiyarlar hatıralarıyla yaşarlarmış”. Bir kimse size hatıra anlatmaya başladığı zaman bilin ki o artık ihtiyarlık çağına girmiştir. Gençlerin bu dünya hayatında sorunlarla karşılaşacağını biliyoruz. Gençlerin birtakım problemli bir hayatın içerisinde yaşayacaklarını biliyoruz. Ancak bununla birlikte kendisine güvenen, özgüven sahibi gençlerimiz geleceği inşa edebilirler. Hem kendilerini, hem ailelerini, hem içinde yaşadıkları toplumu hem de insanlığın geleceğini etkileyecek çalışmalar yapabilirler.

“KENDİMİZ DEĞİŞİRSEK DÜNYANIN DEĞİŞECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Şu anda Avrupa birliği ülkeleri içerisinde en genç nüfusa sahip olan ülkeyiz. Ama acaba biz yeterince gençlerimize, yani sizlere faydalı olabiliyor muyuz? Sizler kendi düşündüklerinizi hayata geçirme hususunda yeterince uygun ortamlar bulabiliyor musunuz? Dünya eğer değişmeye muhtaç ise, yaşanılan dünyanın sorunları olduğunu görüyorsanız bu dünyayı değiştirecek enerjinin ve gücün sizde olduğunu bileceksiniz. Değişime öncelikle kendimizden başlamalıyız. Kendimiz değişirsek dünyanın değişeceğini göreceğiz. Kur’an-ı Kerim’de 25 Peygamberin hayat hikâyesi anlatılır bizlere. Bunlardan önemli bir kısmının gençlik hayatı bizlere anlatılır. Neden? Bizlere örnek olsun diye, ders ve ibret alalım diye.” diyerek sözlerini tamamladı. (Kurum Haber)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA