Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
OSMAN EFKERE

GÜZEL AHLAK VE AFFEDİCİ OLMAK

Bu haber 30 Ağustos 2018 - 13:45 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.
GÜZEL AHLAK VE AFFEDİCİ OLMAK

Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Ashabı ile birlikte otururlarken, Yahudilerden SENE BİN ZEEYİT isimli biri gelir.

Oldukça âlim olan bu kişi, Hz. Peygamberin yanına ulaşmak için bütün sahabeyi yararak ilerler, elbisesini şiddetinden, öfkesinden dolayı toparlayarak Hz. Peygambere, sizdeki olan alacağım parayı, acele öde diye çıkışmaya başlar.

 Daha sonra devam ederek sizler, Haşim oğulları bizlere olan borçlarınıza karşı çok tutarsızsınız diyerek Hz. Peygamber Efendimizin kalbini incitir.

Hz. Peygamber Efendimiz ise bu Yahudi’den biraz borç almış idi, ancak ödeme günü henüz tamam olmamıştı.

Sonra mecliste bulunanlardan Hz. Ömer yerinden fırlayarak kılıcını çekip müsaade et Ya Resullallah kafasını uçurayım şu Yahudi’nin dedi.

Hz. Peygamber, Ömer’e seni bu hale iten nedir, ben ve sen adama borçlu durumda olduğumuz halde, iyi bir karşılık vereceğimiz yerine, boynunu vurmak nerden çıktı der.

Bu hali Cihan Peygamberinden işiten Yahudi şöyle karşılıkta bulundu, Sen hak Peygamber olarak gönderen Allaha yemin ederim ki, ben buraya borcumu almak için değil de, sizin ahlakı durumunuzu denemek için geldim, diye karşılık verdi.

Çünkü alacağım borcumun henüz zamanı gelmemiş idi.

Ancak bizim kitabımız Tevrat’ta seninle ilgili bütün konuları okudum, şimdi bilakis gözümle gördüm ve şahit oldum ki hepsi gerçekmiş.

Tek bir vasfını bilmiyordum oda ahlakı durumun idi, gördüm ki cahile karşı cahilane değil de, bilakis karşıdakini incitmeyecek bir şekilde karşılık verişin beni her yönü ile memnun etti. Şimdi ise sizin gerçek Peygamberliğinizden şüphem kalmayarak (EŞHEDÜENLAİLAHEİLLALLAH VE EŞHEDÜENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RASÜLÜHÜ) diyerek gerçek imanın tadını alır ve İslam’la şereflenir.

Daha sonra Hz. Muhammed’e şöyle der, Ey Muhammed senden alacağımı istemiyorum, sen onları Müslümanların fakirlerine sadaka olarak dağıt diye beyanda bulundu.

Burada alınacak husus, doğruluğun, hoşgörülüğün, samimiyetim halledemeyeceği hiç bir husus yoktur.

Allah bizleri gerçek doğrulardan eylesin.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA