SİYASET
Giriş Tarihi : 02-05-2023 19:40

AKKAYA: TEMSİL EDİLMEYENLERİ TEMSİL ETMEK İÇİN YOLA ÇlKTlK

AKKAYA: TEMSİL EDİLMEYENLERİ TEMSİL ETMEK İÇİN YOLA ÇlKTlK


28. Dönem Kayseri Bağımsız Milletvekili Adayı Mutlu Akkaya düzenlendiği basın toplantısında şu değerlendirmelerde bulundu:

Kayserimizin değerli basın mensupları, toplantımıza katılımınızdan dolayı hepinize şükranlarımızı sunuyoruz.

Ben kimim? Ben Mutlu Akkaya, doğma büyüme Kayseriliyim, organize sanayii bölgesinde işletme sahibi bir sanayici, Pınarbaşı’nda kendi köyümde aktif tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir çiftçiyim. Yıllarca sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler aldım. Kayseri Kafkas Derneğinde iki dönem yönetim kurulu başkanlığı, Türkiye genelinde 54 dernekten müteşekkil Kafkas Dernekleri Federasyonunun genel başkan yardımcılığı görevlerini yürüttüm.

Ve bugün 28. Dönem Kayseri Bağımsız Milletvekili Adayı olarak yola çıktık. Çıktık diye özellikle belirtiyorum. Çünkü, bir birey olarak değil, bir toplum olarak, Kayserimizde mevcut siyasi partilerin listelerinde kendisinin temsil edilmediğini düşünen kitlelerin temsilcisi olarak yola çıktık. Kayserimizde faaliyet gösteren 10 derneğin oluşturduğu Kafkas Dernekleri Birlik Platformunun önerileri ile yola çıktık. Sadece Kayserimizde yaşayan Çerkeslerin veya belirli bir grubun değil, kendilerine dayatılan milletvekili listeleriyle temsil hakkı verilmeyen tüm hemşeri kitlelerinin, tüm esnafların, tüm sanayicilerin, tüm çiftçilerin, gençlerin, öğrencilerin, öğretmenlerin, işçilerin… kısacası tüm Kayserimizin temsilcisi olarak onların sorunlarını, problemlerini, çözüm önerilerini en gür bir sesle Türkiye Büyük Millet Meclisinde haykırmak için çıktık.

Yola çıkış noktamızı ise iki kelime ile anlatabiliriz. Siyasetin siyasetsizliği. Çok net şekilde belirtmeliyiz ki; Kayserimizdeki siyasetin siyasetsizleşmesi bizi bağımsız milletvekili arayışına sürükledi. Partiler tarafından oluşturulan milletvekili aday listelerinin toplumun gerçekleriyle, toplumun ihtiyaçlarıyla örtüşmediğini gördüğümüz için bağımsız olarak yola çıktık.

Malumunuz olmak üzere Kayserimiz Türkiye Büyük Millet Meclisinde 10 milletvekili ile temsil ediliyor. Mevcut durumda bunların 6’sı Ak Parti, 2’si MHP olmak üzere 10 milletvekilinin 8 tanesi Cumhur İttifakı milletvekilleri. Millet İttifakından da 1 CHP 1 de İyi Parti milletvekili var.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, halkın iradesinin temsil edilmesi ve yasama organına yansıması gereken yerdir. Sadece parti başkanlarının iradesinin temsil edildiği yer değildir, olmamalıdır. Süreç içinde şunu görüyoruz ki; bir parti politikasına bağlı olarak parti başkanlarının gözünün içine bakan ve onların direktiflerine göre hareket etmek zorunda olan milletvekilleri maalesef ki toplumun gerçeklerini meclis kürsüsüne yansıtamıyor Görüyoruz ki; bu vekillerimiz maalesef ki halkın sorunlarını gerektiği gibi yasama ve yürütme organlarına duyuramıyor. Duyurmak istese de parti politikaları ve parti başkanlarının söylemlerine ters düştüğü için farklı tepkilerle hatta yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Bunun örneklerinin Kayserimizde kısa zaman önce yaşandığı malumunuz. Biz demokrasinin en önemli gereği olan halkın iradesinin meclis kürsüsüne yansımasının gerekliliğine inanıyoruz. İçinde bulunduğumuz toplumun, mensubu olduğumuz sivil toplum kuruluşlarının, çalışma hayatında birlikte olduğumuz esnafın, sanayicinin, çiftçinin, öğretmenin, öğrencinin, memurun, işçinin, ev hanımlarının, emeklilerin… her kesimin sesi olacağız, en yüksek sesle meclise taşıyacağız.

Siyasetin siyasetsizleştiği bu ortamda, siyasi çıkarlar uğruna kurulan ve hiçbir şekilde ideolojik veya düşünce bazında yan yana gelmeyecek partilerin kurdukları ittifaklarından rahatsız olan seçmeni temsil etmek için meclis kürsüsünde olacağız. Üç gün önce birbirine ağır eleştiriler hatta hakaretler eden siyasi parti liderlerinin üç gün sonra aynı masa etrafında toplanmalarına tepki göstermek için halkın sesi olacağız. Partizan ve hamaset dolu söylemlerle toplumu kutuplaştıran siyasete inat toplumun bir ve beraber olması için, düşmanlık tohumları ekenlere inat birlik, beraberlik ve kardeşlik çağrılarımızla mecliste yerimizi alacağız.

Bize inanan ve güvenen kesimlerin başını öne eğdirmemek için 14 Mayısa kadar olanca gücümüzle çalışıp, 15 Mayısta tüm bu söylemlerimizle, toplumumuzdan aldığımız destek ve enerjiyle, dik duruşumuzla, ilkeli ve dürüst siyaset anlayışımızla Kayserimizi temsil etmek üzere meclis sıralarındaki yerimizi alacağız.

AdminAdmin