YEREL
Giriş Tarihi : 06-11-2022 12:28

DEVELİLER DERNEĞİNDE ETKİNLER BAŞLADI

DEVELİLER DERNEĞİNDE ETKİNLER BAŞLADI


   Develiller derneğinde Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim üyesi İbrahim Bozbıyık “Atatürk’ü ve Cumhuriyeti anlamak” konulu konferans verdi.
  Konuşma bitiminden sonra yazar ilhamı Şekercioğlunun “Göç Bizim Kaderimiz” isimli Kitabını ve yazar Yüksel Kalkan Nuh Naci yazgan kitabını konuşmacı Dr. İbrahim Bozbıyık hediye ettiler.
    Develiler derneği başkanı İsmail Arslan,” Derneğimizin yeniden dizayn düzenlemesin yaptık. Bugün burada konferans veren konuşmacı Dr. İbrahim Bozbıyık ve derneğimize yardımlarını esirgemeyen Yusuf Özdamarlara teşekkür ederim bundan konferanslarımız devam edecektir.
    Develi dernek başkanı İsmail Arslan ve üyelerinin katıldığı konferansta konuşmacı İbrahim Bozbıyık ,” “Atatürk’ü ve Cumhuriyeti anlamak” konulu konferans da ,” Osmanlı uç beyi bir aile büyük Osmanlı oldu 19 yıla kadar hükümdarlığını sürdürdü 19. yy iktidarlığını kayıp etti. Dış devlet Osmanlı yıkıldı Türklük tamamen kayıp oldu dediler. İngilizler, Osmanlılar zayıfladı deyip bizi istemediler ve Osmanlıyı bitirin diyerek Yunanlıları Fransızları Ermenileri üzerimize saldılar. Müslüman Türk devletleri dışında ki Avrupa devletleri bizleri dışladılar. 19 Mayısta M. Kemal Paşa ve arkadaşları Bandırma gemisiyle 3. ordu müfettişi olarak Samsuna çıktı ardından Sivas Amasya Erzurum ve 4 Eylül Sivas kongresi Kayseri yoluyla sağ salım Ankara gele. Mustafa Kemal silah arkadaşları hükümeti kurmasıyla yeniden Türk millet Anadolu da doğdu. Yunan savaşını kazanıp Cumhuriyeti ilan edilince Avrupalılar anladılar ki Türkler yıkılmaz bir kale imiş dediler. Atatürk ömrünü bu millete feda etmiş bir Türk milliyetçisidir ne demişti,” Yaşasın Türk milleti- yaşasın cumhuriyet- Ne Mutlu Türküm diyene” dedi.

AdminAdmin