EĞİTİM
Giriş Tarihi : 02-04-2023 13:41

EMEK GENÇLİĞİ KAYSERİ İL ÖRGÜTÜ: YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN VAZGEÇMİYORUZ!

“Mali Nedenlerden Dolayı Eğitimden Vazgeçildi. Öğrencilerin Talebi Yerine Getirilmelidir”

EMEK GENÇLİĞİ KAYSERİ İL ÖRGÜTÜ: YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN VAZGEÇMİYORUZ!

Emek Gençliği Kayseri İl Örgütü, YÖK’ün ve Erciyes Üniversitesi Senatosu’nun yüz yüze eğitim ile ilgili kararlarına dair açıklama yaptı. Açıklamada “ Depremzedeler için çok acil bir şekilde sağlıklı ve uygun barınma koşulları oluşturulup KYK Yurtları öğrencilere geri açılmalıdır. Öğrencilerin talebi olan yüz yüze eğitime biran önce geçilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

“Mali Nedenlerden Dolayı Eğitimden Vazgeçildi”

Açıklamada, “Depremin hemen ardından üniversitelerin online eğitime geçmesine karar verilmiş ve gerekçesi, KYK Yurtlarında depremzedelerin kalması açıklanmıştı. YÖK’ün en son yaptığı açıklamaya göre de nisan ayı itibariyle “hibrit eğitime” devam edileceği açıklanmıştı. Erciyes Üniversitesi Senatosu ise, gece yarısı açıklaması ile online eğitime devam edileceğini açıkladı. Deprem bölgesindeki bazı illerde bile “hibrit eğitim” kararı alınırken Erciyes Üniversitesi Senatosu neyi gerekçe göstererek online eğitimin devam etmesine karar vermiştir?” denildi.

“Öğrencilerin Talebi Yerine Getirilmelidir”

İktidarın mali nedenlerden dolayı eğitimden vazgeçildiğini vurgulayan açıklamada, “Depremin sorumlusu üniversite öğrencileri değildir. Eğitimin heba edilmesinin nedeni yalnızca KYK Yurtlarında depremzedelerin kalması ile açıklanamaz. Depremzedelerin kalması için ülke genelinde 2 milyona yakın boş konut, oteller, çeşitli kamu ve özel misafirhaneler kullanıma açılmazken, KYK Yurtlarını seçmek iktidarın mali nedenlerden dolayı eğitimden vazgeçmesine neden olmuştur. Üniversite öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu online eğitimden verim alamadıklarını ifade etmekte ve yüz yüze eğitimi talep etmektedir. Konut ve inşaat sektörünün maddi çıkarlarını düşünen iktidar, eğitimi ve üniversite gençliğini düşünmemektedir. Öte yandan Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü, YÖK’ün aldığı hibrit eğitim kararını bile dikkate almadan kendileri için en kolay olan, kısa yolu seçerek online eğitime devam kararı almıştır” ifadeleri kullanıldı.

Son olarak çağrısını yineleyen Emek Gençliği Kayseri İl Örgütü; “Depremzedeler için çok acil bir şekilde sağlıklı ve uygun barınma koşulları oluşturulup KYK Yurtları öğrencilere geri açılmalıdır. Öğrencilerin talebi olan yüz yüze eğitime biran önce geçilmelidir, çağrımızı yineliyoruz” denildi.

AdminAdmin