SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-08-2023 14:03

ERÜ ÇOCUK HASTANESİ’NDEKİ “KÜÇÜLME” HALK SAĞLIĞINI ETKİLER!

ERÜ ÇOCUK HASTANESİ’NDEKİ “KÜÇÜLME”  HALK SAĞLIĞINI ETKİLER!

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’nde “küçülme” kararı kabul edilemez. ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri, Kayseri başta olmak üzere çevre illerinde kamusal sağlık hizmeti aldığı bir kuruluştur. Küçülme kararı sağlık alanında çalışan doktor, hemşire, sağlık çalışanı, hasta ve hasta yakınları için sağlık hizmetinin niteliğinin düşmesi demektir. Halk için kamusal sağlık hizmeti talebini savunmaya devam edeceğiz.

ERÜ Hastanelerinde bulunan polikliniklerin bir çoğunda deneyimli ve tecrübeli bilim insanları mevcuttur. Bu polikliniklerde dünya sağlık örgütü, dünya pediatrik ve yetişkin akademik standartlarına uygun eğitim verilmektedir.Yaklaşık çeyrek asırdır iktidarda olan AKP hükümeti ve ortaklarının,halk sağlığını önemsemeyen politikaları bu sürece getirmiştir.

Fakülte Hastaneleri bünyesinde tek adam iktidarının uyguladığı sağlık politikaları hem Kayseri halkını hem de bölge halkını sağlıksız bir şekilde yaşamaya mecbur bırakmaktır. Üniversite Hastanesi’nde Cumhur İttifakı’nın kadrolaştığını, yönetimin tek adamın sözünden çıkmayan ve iki dudağı arasından çıkan küçülme kararına onay veren noktada olması, halk sağlığını tehlikeye atmaktır.

Üniversite Hastaneleri’nin Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) bağlı olmasından kaynaklı uzun yıllardır bütçe ve ödenek desteği gün geçtikçe azalmıştır. Halk sağlığı için ayrılmayan bütçeler, fakülte bünyesindeçalışan asistan hekim, yardımcı sağlık personeline yansımıştır. Son dönemde üniversite 35 pediatri uzmanı kadrosu açmasına rağmen 5 kişi müracaat etmiştir.Bu 5 kişinin birkaçı da 1-2 ay çalıştıktan sonra koşulları beğenmeyerek istifa etmiştir. Bu örnek bile durumun içler acısı olduğunun işaretidir. Yakın süreçte Çocuk Hastanesi’nin yataklı servislerinde küçülmeye gidilmesinin devamlılığı bakımından kapatılma riski taşımaktadır. Nitelikli, kamusal sağlık hizmetinin alındığı fakülte hastanelerinin servislerinin küçültülme kararı politik nedenledir.

Emek Partisi (EMEP) Kayseri İl Örgütü olarak, tek adamın sözü üzerine, Erciyes Üniversitesi yönetimininde onay verdiği küçülme kararından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Üniversite bünyesinde, ucuz emek sömürüsüne maruz bırakılan asistan hekimler ve yardımcı sağlık personeli için ek bütçe ayrılmasını talep ediyoruz. Bu uygulamanın bir Halk Sağlığı sorunu olduğu için gerekli önlemlerin ve kararların alınması zorunludur. Tüm Kayseri halkını, sendikaları, emek ve demokrasi güçlerini kamusal sağlık hizmetine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

AdminAdmin