YEREL
Giriş Tarihi : 27-10-2022 10:59

KAYSERİ BÜNYAN ELBAŞI-KARADAYI SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

KAYSERİ BÜNYAN ELBAŞI-KARADAYI SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıylada suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Kayseri ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

Kayseri ilinde 54 bin 20 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan Kayseri Bünyan Elbaşı-Karadayı Sulaması inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, “Projenin tamamlanmasıyla birlikte Kayseri ilinde bulunan 54 bin 20 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak olup, iş kapsamında bugüne kadar 20 bin  dekarlık alana su verilmiş olup sızdırmazlık testleri yapılmaktadır. Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 83 Milyon 383 Bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede ürün çeşitliliği artacak ve tarıma dayalı sanayi gelişerek bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine katkı sağlanacaktır.” dedi.

Kayseri Bünyan Elbaşı-Karadayı Sulaması işi kapsamında;

Toplam 24.650 metre ana boru hattı ve toplam 183.000 metre yedek boru hattı yapılacaktır. Ana boru hattında CTP boru imalatı tamamlanmıştır. Yedek boru hatlarında ise 23.200 metre CTP ve 103.000 metre HDPE olmak üzere toplam 150.850 metre boru imalatı tamamlanmıştır.

AdminAdmin