YEREL
Giriş Tarihi : 29-10-2022 12:10

KAYSERİ’DE CUMHURİYETİN 99‘UNCU YIL DÖNÜMÜ COŞKUSU

KAYSERİ’DE CUMHURİYETİN 99‘UNCU YIL DÖNÜMÜ COŞKUSU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, savaşla zedelenmiş bir ülkenin küllerinden yeniden doğuşu olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. Yılı’nın coşkuyla kutlandığı törene katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde aziz şehitler, gaziler ve yaşlı, kadın, erkek, çocuk demeden bir millet tarafından kazanılan İstiklal Harbi’nin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Kayseri’de de coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen resmi kutlamalara, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da katıldı. İlk olarak Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Haldun Taşan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, valilik makamında protokol üyeleri ile bayramlaştı.

Protokol bayramlaşmasının ardından Cumhuriyet Meydanı'na geçen Vali Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç ve Tuğgeneral Taşan, protokol üyelerini ve vatandaşları araç üzerinden selamladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.

Daha sonra, Vali Gökmen Çiçek, günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını yaparak, “Büyük Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak, bunu Cumhuriyet ile taçlandırdığı günün 99’uncu yıl dönümünü kutlamanın gururu içerisindeyiz” dedi.

Programda, öğrenciler şiir okudu, gençler halk oyunları, tiyatro, karate gösterisi yaparken, Cumhuriyet tırmanışında Erciyes Dağı zirvesinde açılan Türk Bayrağı, dağ tırmanış ekibi tarafından Vali Çiçek’e takdim edildi.

Törende, Cumhuriyet Kupası Futbol Turnuvası ödül töreninin yanı sıra Kayseri’nin yetiştirdiği milli sporculara ödül takdimi, Başkan Büyükkılıç’ın da yer aldığı protokol tarafından yapıldı.

Büyükşehir Belediye Bandosu tarafından konser de verilirken, kutlama programı, tören geçişi ile devam etti. Öğrencilerin, izcilerin, gazilerin, bisikletlilerin, KAYMEK Gençlik Merkezleri öğrencilerinin, atlı birliklerin, Büyükşehir Spor A.Ş. sporcularının, Büyükşehir İtfaiyesi’nin, kahraman askerlerin ve polislerin geçişi ilgiyle izlendi.

Kortejde, 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından üretilen ilk ve tek milli uçak çeker aracı Rahvan, yine ilk ve tek üretilen bomba yükleme cihazı Seyit Onbaşı da geçiş yaparak, tanıtımı da yapıldı. Program, kortej geçişi ile sona erdi.

“GÜZEL BİR BAYRAM YAŞADIK”

Törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, “Seneye inşallah 100’üncü yılı coşkuyla kutlama anlayışı içerisinde bu sene 99’uncu yılını kutlamış olduk. Kayseri’mizin güzel insanlarına minnet ve teşekkür ediyorum. Bir coşku içerisinde Cumhuriyetimize, kazanımlarına, değerlerine sahip çıkma, birliği, beraberliği koruma, bayrağımıza, devletimize, milletimize sahip çıkma anlayışı içerisinde güzel bir bayram yaşadık. Yavrularımıza, gençlerimize güzel bir gelecek teslim etme duygusu içerisinde bu çalışmaları yapıyoruz. Daha nice yıllara diyoruz” diye konuştu.

AdminAdmin