YEREL
Giriş Tarihi : 29-08-2022 11:33

KAYSERİ’NİN İHRACATI İLK 7 AYDA YÜZDE 17,6 ARTTI

KAYSERİ’NİN İHRACATI İLK 7 AYDA YÜZDE 17,6 ARTTI

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Kayseri ihracatı ilk 7 ayda yüzde 17,58 oranında arttı.

 

TÜİK 2022 yılı temmuz ayı ihracat verilerini değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci: "Temmuz ayı ihracatımız, bir önceki yılın temmuz ayına göre yüzde 8,38 oranında artarak, 280 milyon 139 bin dolar olarak gerçekleşti.  İlk 7 aylık ihracatımız ise geçen yıla göre yüzde 17,58 oranında artarak, 2 milyar 283 milyon dolara ulaştı. İhracatımızda bir önceki aya göre, dünya ekonomilerinde yaşanan durgunluktan kaynaklı bir miktar düşüş olsa da, kayıplarımızı yeni pazarlar kazanarak ve katma değerli ihracatla telafi etmeye çalışacağız.” dedi.

 

2022 yılı temmuz ayında en çok ihracat yapılan sektörlerin başında mobilya, kablo ve elektrikli ev aletleri geldiğini açıklayan Başkan Büyüksimitci, ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ise Almanya, ABD ve Irak’ın ilk üç sırayı aldığını söyledi. 

 

İhracat pazarlarında yaşanan daralmalara dikkat çeken Başkan Büyüksimitci: “Ülke olarak her ne kadar ihracat, üretim ve istihdamda, salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkmış olsak da, tüm dünyada yaşanan resesyon endişesi, temel ihracat pazarlarında bozulma işaretlerini beraberinde getirdi. Bunun yanı sıra Euro/Dolar paritesindeki gerileme yine dış ticaret dengesini olumsuz etkileyecek gibi duruyor. Ancak biz sanayiciler olarak her şeye rağmen ihracat yapmaya devam edecek, yılsonu hedefimize ulaşmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle son dönemde yapılan yatırımlarla kayıplarımızı telafi edeceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

 

AdminAdmin