GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2023 23:34

KlZlK KÖYÜNDE KlZlLAY GRUBU FİDAN DİKTİ

KlZlK KÖYÜNDE KlZlLAY GRUBU FİDAN DİKTİ

INSTAGRAM: m.gocer5838
BAY ENERJİ: KIZIK KÖYÜNDE KIZILAY GRUBU İLE FİDAN DİKME FAALİYETİ 25.05.2023
BU ÜLKE BİZİM; BAŞKA TÜRKİYE YOK VE DUYARLILIK BAŞKA TÜRLÜ YÜKSELMEZ!
Gençler. Yakınımızda olan ya da üyesi bulunduğumuz dernekleri, gençlik kollarını, sosyal etkinlik gruplarını... Fidan dikmeye teşvik edelim. AKTİFLEŞTİRELİM.
Okullarımızı fidan dikmeye ve tohumdan fidan yetiştirmeye teşvik edelim.
Dağlarımıza fidan diken tüm kurum ya da kuruluşlara (Temaya ve tüm vakıflara, Kızılay’a, Yeşilay’a...) destek olalım ve çevremizde ağaç diken insanları taklit ederek "BAYAN" ya da "BAY ENERJİ" olalım. "AĞAÇ DEDE" olalım. Çevremizi aktifleştirelim.
Orman işletmesine gönüllü yazılalım. Belediyelere, muhtarlıklara gönüllü yazılalım.
Köylerimizi aktifleştirelim.
*
Yediğimiz hiçbir meyvenin çekirdeği çöpe gitmesin. Nizami bir şeklide biriktirelim. Dalından düşen hiçbir meşe, atkestanesi, çınar… Tohumu yerde kalmasın.

DAĞLARIMIZIN VE ÜLKEMİZİN İHTİYACI VAR:
Nüfusumuz hızla artıyor. Nüfus artıkça kişi başı düşmekte olan içilebilir, kullanılabilir sularımız azalıyor ve sürekli olarak yükselmekte olan İKLİM KRİZİ buharlaşmayı artırarak bu süreci hızlandırıyor.
Sadece su mu? Hayır! Nüfus ve iklim krizi yükseldikçe aynı şekilde kişi başı düşmekte olan verimli topraklarımız azalıyor, çevre kirliliği hızlanıyor ve kirlenme neticesinde verimli topraklarımız ve içilebilir sularımız daha da azalıyor.

HEPSİNİN ANAHTARI ORMAN!
Dağlarımız orman olmalı. Çünkü ormanlar üzerlerinden geçip giden yağmur bulutlarını ağırlaştırarak yağış oluşturur…
Daha da önemlisi orman artınca yağışlarla gelen sularımızın tamam yakınını tutabiliriz. Erozyonu (toprak kaybını) önleyebiliriz ve verimli topraklarımızın çoğalmasını sağlayabiliriz.
Evet. Orman verimli toprakları çoğaltır! Çünkü dağın yüksekleri orman olunca o yüksek teki ormanlar “ORMAN İKLİMİ VE ORMAN ALTI HUMUS” oluşturarak ekilebilir toprak sınırını yukarı çeker…

AdminAdmin