YEREL
Giriş Tarihi : 28-09-2022 11:21

KTO’DA SEÇİM ÖNCESİ SON MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KTO’DA SEÇİM ÖNCESİ SON MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

GÜLSOY :  ŞEREFLİ GÖREVE YENİDEN TALİBİZ, KIRMIZI LİSTENİN KARŞISINA KARDEŞİM DE ÇIKSA RAKİBİMİZDİR

 

1 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Kayseri Ticaret Odası Organ Seçimleri öncesi son meclis toplantısı gerçekleştirildi. 53 ayı başarıyla geride bıraktıklarını belirten KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Biz ilk günkü heyecanla bu şerefli göreve yeniden talibiz. Diliyorum ki dostluk ve kardeşlik içerisinde seçimimizi tamamlayarak yeni bir döneme, merhaba diyelim. Biz bu seçimde geçtiğimiz seçimde olduğu gibi yine tulum çıkartacağız. 41 listenin tamamını alacağız. Bizim kırmızı listemizin karşısına kim çıkarsa, bu bizim rakibimizdir. Kardeşim de olsa rakibimizdir.” dedi.

 

Kayseri Ticaret Odası’nda 1 Ekim’de gerçekleştirilecek olan organ seçimleri öncesi son meclis olan Eylül ayı meclis toplantısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Başkan Ömer Gülsoy’un yanı sıra Yönetim Kurulu üyeleri,  Meclis üyeleri Disiplin ve Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ve Basın mensupları katıldı.

Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından görüşülen gündem maddeleri kabul edildi. Toplantıda, ay içerisinde yapılan faaliyetlere de yer verildi.

 

Toplantının açılışında yaptığı konuşmada Kayseri Ticaret Odası’nın 4 buçuk yıl boyunca Meclis Başkanlığı görevini yürüttüğünü belirten KTO Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, “Bizler bu dönemde görevimizi başarı ile tamamladık.  1 Ekim 2022 tarihinde Odamızın seçimleri var. Bizlerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde yeni başarılara imza atmak yeni dönemde de adayız. Yönetim Kurulu Başkanlığı içinde Adayımız; kariyer sahibi olan, kurumsal yapıyı çok iyi bilen ve uygulayan, liderlik vasıfları olan, şehrimizde tanınan, TOBB nezdinde de etkin çalışmalar yapan, üyelerimizle kesintisiz diyalog içesinde olan, görevini severek yapan Sayın Ömer Gülsoy’dur. Seçimdeki rengimiz de kırmızıdır.” dedi.

 

Meclis toplantısında 53 aylık görev süresince gerçekleştirilen projeler ile yapılan yatırımlar ve seçim çalışmaları hakkında bilgi vermek için kürsüye gelen Başkan Gülsoy, “Şehrimizin en büyük meslek örgütlerinden biri olan Kayseri Ticaret Odasında meclis üyeleri olarak 53 ayı üyelerimize ve kentimize hizmetle, başarıyla geride bıraktık. Ekonomik kriz, Pandemi, savaş gibi birçok zorlukla hep birlikte mücadele ettiğimiz gibi bu 4,5 yılda Kayseri Ticaret Odasının da birçok başarılara imza atmasını sağladık. A Sınıfı 5 yıldızlı Ticaret Odası unvanını aldık. Borçla devraldığımız odamızda İçerisinde bulunduğumuz hizmet binasının borcunu bitirdik. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana dijitalleşmeye ve kurumsallaşmaya büyük önem verdik. İlk dijital odalardan biri olduk. Online belge hizmetlerimizi artırdık. E-ticaret ve e-ihracat konularında üyelerimizin ufkunu açarak dijital pazarlarda yer almalarını sağladık. Anadolu ilk kurumsal tahkim merkezi olan Kayseri Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’ni kurduk. 125 kişilik hakem heyetimizle bugüne kadar 15 davayı çözüme kavuşturduk. Coğrafi İşaretli Ürünlerimizde de büyük bir başarıya imza attık. Odamıza ait olan 3 olan coğrafi işaretli ürün sayımıza 9 ürün daha ekleyerek 12’ye çıkardık. Pandemi döneminde sorunların yüzde 95’inde başarı sağladık. Sıkıntıları duyurmak için bağırmak çağırmak, işin özünde şov yapmak bizim işimiz değil. Bu bizim de tarzımız değil. Sosyal sorumluluk projelerine destek verdik. Tabii afetlerde yaraların sarılmasında öncülük ettik. Eğitime önem verdik. Öğrencilerimize tablet ve kırtasiye desteğinde bulunduk. Her bir üyemiz adına 1 fidan sloganıyla Kayseri Ticaret Odası Hatıra Ormanımızı oluşturduk. Ortaklık kültürünün gelişmesi ve rol model olmak için Kayseri İleri Malzemeler Teknoloji firmasının 10 ortağından birisi olduk. Yalın üretim ve yine rol model olmak için Kayseri Model Fabrikamızı kurduk. Oda hizmet binamızın çatısına Güneş Enerji Sistemi kurduk. Bu sayede elektrik faturalarımızda ciddi oranda düşüş sağladık. Bütçesi 2 milyon lira olan E-Ticaret ve E-İhracat Projemizi hayata geçirdik. Bunun yanında Dijital Dönüşüm Projesi, Kurumsal Gelecek Projesi ve Kayseri Uluslararası Ticaret Merkezi projelerimizi de hizmetlerimize devam ettik. Bütün bu proje ve faaliyetleri meclis üyelerim, yönetim kurulum ve çalışma arkadaşlarımla birlikte hayata geçirdik. Birlikte başardık” dedi.

Konuşmasında oda seçimlerinin önemine vurgu yapan Başkan Gülsoy, “Meslek komitelerinde bütün firmalarımız temsil ediliyor. Meslek komiteleri içinden, organlarda görev yapacak temsilciler çıkıyor. Onay mercii Meclis, İcra organı Yönetim Kurulu. Bu organlar ne kadar uyum içerisinde çalışırlarsa o kadar başarılı sonuçlar alınıyor. Artık yeni bir sürece girdik. Seçim heyecanı başladı. 1 Ekim’de sandık başına giderek demokrasinin gereğini yapacağız. Biz ilk günkü heyecanla bu şerefli göreve yeniden talibiz… Aynı şevk ve azimle şehrimize, üyelerimize hizmet etmeye de hazırız. Diliyorum ki dostluk ve kardeşlik içerisinde seçimimizi tamamlayarak ve yeni bir döneme, merhaba diyelim.” İfadelerini kullandı.

 

“BİZİM İŞİMİZ SİYASET DEĞİL, TİCARET”

 

Ticaretin dini, dili, ırkı olmaz diyen Başkan Gülsoy, “Meclis yapısını oluştururken ‘Bizim işimiz siyaset değil, bizim işimiz ticaret’ gözüyle baktık. Bizim meclisimize baktığınızda toplum tarafından kabul görmüş her siyasi partiden arkadaşlarımız var. Hiç kimseyi ayırmadık. Biz ayıran ve kayıran taraf olmadık. Biz siyaset üstüyüz. Bizim gayretimiz ticaret. Şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı vermek, hayat standartlarını yükselmektir.

 

Siyasete bulaşmadan iş dünyasını nasıl bir üst lige taşırız kaygısındayız. Komitelerde işini en iyi yapanı seçmeye çalışıyoruz. Hangi ilden olduğu, hangi siyasi partiden olduğu önemli değil. Bu şehre hizmet eden, bu şehirden hizmet alan kim ise bu memleketin çocuğudur. Birkaç kişi çıkıp farklı şeyler söylüyor. Bunlar fitneden başka bir şey değil. Fitne fesat seçim sürecinde maalesef gündeme geliyor.” diye konuştu.

 

1 Ekim’de yapılacak seçimlerde 41 komitenin tamamında çalışan arkadaşlarının olduğu ifade eden Gülsoy, sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

“41 komite içerisinde bizim oyumuzun rengi kırmızı. Komitelerin bir kaçında 'bağımsız çıkacağım' diyen arkadaşlar var. Biz kimseye çıkma demeyiz. Bizim 25 bin üyemizin içerisinde 16 bininin seçme ve seçilme hakkı mevcut. 'Ben de aday olacağım' diye çıkan olabilir. Bizim kırmızı listemizin karşısına kim çıkarsa, bu bizim rakibimizdir. Kardeşim de olsa rakibimizdir. Biz burada 4,5 yıldır görev yapıyoruz. Kim seçilirse seçilsin hepsini bağrımıza basarız ama bizim listenin karşısına kim çıkarsa şuan rakibimizdir. Ben kimseyi kendi listemin karşısına çıkarmam. Niye kendime rakip çıkartayım. Biz bu seçimde geçtiğimiz seçimde olduğu gibi yine tulum çıkartacağız. 41 listenin tamamını alacağız. Geçen 4,5 yıllık süre içerisinde nasıl birlik ve beraberlik içerisinde hizmet ettiysek yine başarılı bir dönem geçireceğiz. Bu başarıyı birlikte başardık. Allah hepinizden razı olsun. Bunun için de sizlerden ve üyelerimizden istirhamım mutlaka 1 Ekim Cumartesi günü Dünya Ticaret Merkezi’ne gelerek oylarını kullansınlar, odalarına da sahip çıksınlar. Tüm bu süreçte verilen destekten dolayı şahsım ve yönetim kurulum adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

Konuşmasında ekonomide yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Başkan Ömer Gülsoy, “Kredi arzında daralma var. Arz daraltıldığı için finansmana erişimimizi zorlaştırıyor. Öngörülebilirlik zayıflıyor, sürekli maliyet hesabı, risk hesabı yapmak zorunda kalıyoruz. Üretim, istihdam ve yatırım olumsuz etkileniyor. Bir başka konu da enflasyon muhasebesi. Şirketlerin mali doğru analiz edilemiyor. İşletme sermayeleri hızla eriyor. Bu sebeple işletmeler için enflasyon muhasebesi zorunluluk halini almıştır. “  diye konuştu.

 

“MECLİS ÜYELERİNE TEŞEKKÜR PLAKETİ”

 

Meclis toplantısının sonunda Ticaret Odası’na verdikleri hizmet ve yaptıkları başarılı çalışmalarından dolayı meclis üyelerine Başkan Ömer Gülsoy ile Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan tarafından teşekkür plaketi taktim edildi.

AdminAdmin