SİYASET
Giriş Tarihi : 31-03-2023 22:57

SARIZ’IN GELECEĞİ İLE OYNAMAYIN

SARIZ’IN GELECEĞİ İLE OYNAMAYIN

Adrese dayalı Nüfus Kayıt sistemine yapılan bazı itirazlar üzerine Sarız'ın kaderi ve geleceği ile oynanmaması gerektiğine dikkat çeken Sarız Belediye Başkanı Baki Bayrak, bazı siyasilerin ve muhtarların seçim hesaplarına tepki gösterdi. Bayrak, "Sarız halkımızın müşterek hesapları varken şahsi hesapların yapılmasını doğru bulmuyoruz. Şahsi geleceğiniz için lüften Sarız'ın geleceği ile oynamayın" dedi.
Sarız ilçesinde yazın Sarız'da yaşayan vatandaşların nüfuslarını Sarız'a almasını bazı siyasiler ve muhtarlar şahsi hesaplarla iptal ettirmek istemesi üzerine Sarız Belediye Başkanı Baki Bayrak çağrıda bulundu. Bayrak "Sarız’ın geleceği ile oynamayın” diyerek şunları söyledi:
"Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) ile vatandaşların yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin elektronik ortamda güncel olarak tutulurken kamu yatırımlarının planlanması da sistem üzerinden nüfus yoğunluğuna bağlı olarak yapılıyor. Köyden kente göçün yoğun olduğu ilçeler arasında bulunan Sarız’da bazı vatandaşlar yazın bölgede ikamet etmesi nedeniyle adresini ilçeye aldırırken ilçede bazı siyasilerin ve muhtarların siyasi hesapları ile şahsi çıkarlar peşinde olduğunu gözlemledik. 
Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi gereği il ve ilçelerin nüfusları belirlenirken şehirde yaşayan birçok vatandaş adresini memleketinde göstererek memleketine sahip çıkmıştı. Özellikle taşradan şehir merkezlerine göçün olduğu büyük illerde yazın memleketinde kışın şehirde kalan vatandaşlar ikamet adreslerini memleketlerinde göstermişti. Türkiye’de genel tablo böyle iken Sarız’da bazı muhtarların ve siyasilerin, siyasi hesaplarla adresini Sarız’a taşıyan vatandaşları şikayet ederek adresinde olmadığını gerekçe göstererek vatandaşların ikametlerini iptal ettiği öğrenildi. Ve bu durumu şikayet konusu yaparak resmi makamlar üzerinden Sarız’ın nüfusunu düşürmeye çalışıyorlar. Lütfen Sarız’ın geleceği ile oynamayın”

AdminAdmin