GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-07-2024 16:04

TMMOB KAYSERİ İL KOORDİNASYON KURULUNDAN AÇIKLAMA

TMMOB Kayseri İl Koordinasyon Kurulu 30 Haziran 2024 tarihinde Danişmend Gazi Mahallesinde yaşanan olaylar ile ilgili aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

TMMOB KAYSERİ İL KOORDİNASYON KURULUNDAN AÇIKLAMA

Bizler TMMOB çatısı altında kamu ve meslek yararı için bir araya gelen 15 meslek odasının başkan ve temsilcileriyiz.

2011 yılında Ülkemiz, Suriye’de çıkan iç savaş sonucunda yakınlarını kaybeden, evleri yıkılarak açıkta kalan Suriyelilereinsani ve vicdani sebeplerle kucak açarak günümüze kadar ‘’misafir’’ etmiştir.

30 Haziran 2024 tarihi gece saatlerinde, kabul edilmesi mümkün olmayan olay neticesinde ilgili şahıs gözaltına alınarak devletimiz gerekli işlemleri başlatmış, mağdur olan evladımız ve ailesi devletimizin koruması altına alınmıştır.

Yaşanan menfur olay ile ilgili olarakvatandaşlarımız Eskişehir Bağları DanişmendGazi Mahallesi başta olmak üzere, şehrimizde yaşayan sığınmacılara yönelik haklı tepkilerini göstermişlerdir. Fakat gösterilen bu tepkinin artarak devam etmesi, saldırılara dönüşmesi, sığınmacılara ait araç, dükkan ve evlerin yakılması, Suriyeli bir evladımızın yaşadığı olaya tepki gösterirken, başka çocuklara korku yaşatılmasının savunulacak hiçbir durumu, tasvip edilecek hiçbir yanı yoktur.

Kayseri Valimiz Sn. Gökmen ÇİÇEK başta olmak üzere emniyet güçlerimiz olayların yatışması için büyük bir fedakârlık göstermektedir. Bizler Türk Mimar Mühendis Odaları Birliğine bağlı meslek kuruluşları olarak büyük Türk Devletine güvenimizin tam olduğunu belirterek vatandaşlarımıza, sağduyulu davranmalarını, provokasyonlara gelmemeleri gerektiğini ve olayın sürecini sükûnetle takip etmelerini rica ediyoruz.

Ayrıca belirtmek isteriz ki ülkemizde yaşayan Suriyeliler başta olmak üzere tüm sığınmacıların uluslararası hukuk çerçevesinde ve insanlık onuruna yakışır bir biçimde ülkelerine gönderilmeleri yetkililerimizden en büyük beklentimizdir.

SÜLEYMAN VAROL
Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği
Kayseri İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri

 

Elektrik Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Gıda Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
İnşaat Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği

Jeofizik Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği

Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Kimya Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği

Maden Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi

Metroloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilciliği
Mimarlar Odası Kayseri Şubesi
Orman Mühendisleri Odası İl Temsilciliği
Peyzaj Mimarları Odası Kayseri İl Temsilciliği
Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi
Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi      

AdminAdmin