KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 26-05-2024 15:21   Güncelleme : 26-05-2024 15:22

ULU CAMİ'DE TARİH YENİDEN HAYAT BULUYOR...

Kayseri’nin ilk Cuma Camisi olan Ulu Cami’nin (Sultan Camisi-Cami-i Kebir) 819 yıl önceki orijinal kitâbeli ahşap kapısı yeniden hayata geçiyor.

ULU CAMİ'DE TARİH YENİDEN HAYAT BULUYOR...

Tarihçi yazar  Halit Erkiletlioğlu orijinal kapı ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgilendirmede bulundu: 
Aslı Ankara Etnografya Müzesinde bulunan ahşap kapı, erken dönem Selçuklu bezeme ve üslûbu aynen muhafaza edilerek Maraş’ta oymacı ustalar tarafından dikkat ve hassasiyetle yeniden yapılıyor.
Bu sene İldem’de bir ilkokul yaptırmış olan hayırsever hemşehrimiz Ahmet Somdaş’ın bedelini karşıladığı bu sanat eseri ile Kayseri’nin en kutsal ibadethânelerinden biri hatta birincisi olan Ulu Cami artık kapılarıyla da tarihe şahitlik edecek.
Caminin her üç kapısının orjinali ile birebir aynı olarak yaptırılma hayalime AGÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Ömer Devrim Aksoyak’ın yaptığı proje ile başladık. Önce Ömer Hoca ve Sn. Mustafa Cingil ile birlikte Ankara’da adı geçen müze müdüründen zor zahmet izin alarak kapının fotoğraf ve ölçümlerini gerçekleşirdik. Sonra hazırlanan projeyi Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ve Kayseri Eski Eserler ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarında gerekli izinler alınmak suretiyle Cami Derneği Başkanı Sn. Faruk Çarşıbaşı ve değerli hocamız Prof. Dr. Kemal Atikle beraber Maraş’ta bu projeyi gerçekleştirebilecek bir firma ile anlaşma sağlandı ve imalât başladı. Takriben Haziran sonunda camimiz kapılarına kavuşacak.

AdminAdmin