EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-12-2022 19:45

VAGON ÜRETİMİ İÇİN İMZALAR ATlLDl

VAGON ÜRETİMİ İÇİN İMZALAR ATlLDl

KAYSERİ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ OLAN VAGON ÜRETİMİ İÇİN ERCİYAS HOLDİNG İLE KAYSERİ SERBEST BÖLGE ARASINDA İLK İMZALAR ATILDI
9 Aralık 2022 tarihi Kayseri Sanayi üretimi, ihracaat, istihdam açısından önemli bir gün.
Çünkü Kayseri Serbest Bölgesi'nde gerçekleştirilmek üzere, kısa adı  "KAYSER” olan “Kayseri Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş." ile Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından "Erciyas Vagon ve Ulaşım Araçları A.Ş." arasında imzalanan yatırım sözleşmesiyle, Kayseri için değil, İç Anadolu hatta Türkiyemiz için önemli ilk adım atılmış oldu.
Şehrimize ve ülke ekonomimize ciddi ivme kazandıracak, yüksek istihdam ve nitelikli ürün üretme gücü sağlayacak, tamamen ihracata yönelik bu yatırım ile Kayseri Serbest Bölgesinde üretilecek vagonlar ve bunun tamamlayıcı tüm parçaları dünyanın dört yanına ihraç edilecek ve dolayısı ile şehrimiz Kayseri Serbest Bölgesi aracılığı ile ulaşım sektöründe önemli bir merkez haline dönüşecektir. Bu yatırımın öncülük edeceği diğer yan sanayiler ve yan sektörler şehrimizin ülke ekonomisindeki payını daha da ileri taşıyacak.
Kayseri Serbest Bölgesi tarafından sürdürülen yatırımlar, makro projeler ve bölge firmalarına sağlanan vergisel, coğrafi ve ticari birçok avantajlar sayesinde gerek Türkiye'deki, gerek farklı ülkelerdeki önemli sanayi kuruluşlarının yeni rotası haline gelmiş olmaktadır. Bu gelişmeler sayesinde yakın gelecekte fazladan 6.000 kişinin daha bölgemizde istihdam edilmesi beklenmektedir.
Bu yatırım için “Erciyas Vagon ve Ulaşım Araçları A.Ş.” ye 200 bin metrekare alan satışı yapıldı.  Bu üretim alanında üretilecek tüm ürünler %100 ihracat edilerek ciddi bir döviz girdisi kazanılacaktır.
AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Kayseri Milletvekilimiz Sayın Mehmet Özhaseki’nin gayretleri ile bir başka ilde yapılacak bu yatırımın  ilimize yapılması için firma yetkilileri ile bir çok toplantı gerçekleştirerek şehrimize kazandırılmıştır.
 Kayseri Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Palancığoğlu, KAYSER olarak her türlü imkanın seferber edildiğini ve Kayseriye bu tür bir yatırımın ülke için çok stratejik bir yatırım olduğunu belirterek, ilk vagonların 2024 yılında üretilerek ihracatının gerçekleştirileceğini belirtti.
Başkan Dr. Palancıoğlu; KAYSER olarak, “Kayseri'nin ihracat üssü haline gelen Kayseri Serbest Bölgesi'nde gerçekleştirdiğimiz tüm atılımların, şehrimize ve ülke ekonomimize nice katkılar sağlamasını temenni ederken, bize bu dönüşümü başlatabilmemize olanak sağlayan tüm sanayicilerimize ve iş ortaklarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

AdminAdmin