YEREL
Giriş Tarihi : 19-10-2022 13:23

YAZARLAR OKURLARIYLA BULUŞUYOR PROJESİ BASIN BİLGİ NOTU

YAZARLAR OKURLARIYLA BULUŞUYOR PROJESİ BASIN BİLGİ NOTU

Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “YAZARLAR OKURLARIYLA BULUŞUYOR” projesinin ilk yazar okur buluşmasını Şair ve Yazar Bestami YAZGAN ile Nurettin Öztürk İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerini buluşturduğu etkinliği ile gerçekleştirdi.

2022/2023 Eğitim Öğretim yılı süresince yazarların okurları ile aylık olarak bir araya geleceği söyleşi ve imza günlerinin ilk buluşması vesilesiyle düzenlenen törene Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahameddin KARAKÖSE, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Canan TAŞDELEN, Okul Müdürü Ekrem AYDOĞDU, Kocasinan ilçesinde görevli öğretmenler, öğrenciler ve misafirler katıldı.

Şair ve yazar Bestami Yazgan, Nurettin Öztürk İmam Hatip Ortaokulu protokol, öğretmen ve öğrenciler tarafından yazarın anısına önceki ziyaretinde dikmiş olduğu ağacın altında kendi şiirleri okunarak karşılandı. Okul konferans salonunda devam eden programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Ekrem AYDOĞDU yaptı. Projenin açılış etkinliğinin okullarında gerçekleştirilmesinden ve bu vesile ile öğrencilerini değerli bir yazar ile buluşturuyor olmaktan duyduğu memnuniyeti paylaştı.

Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahameddin KARAKÖSE öğrencilere yaptığı konuşmasında eskiden yazarlara ulaşmanın bir hayal kadar uzakken, öğrencilerimizin okudukları kitapların çok değerli şair ve yazarı ile bir arada bulunuyor olmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Alanında başarılı, özgün, yerel ve ülke çapındaki yazarları Kocasinan ilçemizde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrencilerle buluşturarak kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, okuduğu kitabın yazarıyla tanışıp onun dünyasına dahil olmasının, öğrencinin dünyaya baktığı pencere sayısını arttırılmasının projemizin büyük kazanımları olacağını ifade etti. 

Şair ve yazar Bestami YAZGAN, biyografisi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Koordinatörü Ümit SÖĞÜT tarafından okunarak sahneye davet edildi. Öğrencilerin kuvvetli alkışları arasında sahneye gelen Bestami YAZGAN’ın şiirleri ile devam eden sunumuna öğrenciler ezberlemiş oldukları Bestami Yazgan şiirleri ile renk kattılar. Bestami YAZGAN sunumunda yer alan şiirleri de yine öğrenciler ve protokol ile birlikte seslendirdi. Günümüz konularına; anne, baba ve öğretmen sevgisine, iyi insan, faydalı insan olmanın önemine dikkat çeken sunum öğrenciler ve katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Söyleşi kısmının tamamlanması ile Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahameddin KARAKÖSE yeniden sahneye gelerek öğrenciler tarafından okunan kitapların basımında kullanılan kâğıdın doğaya geri dönüşümünü sağlamak adına Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kısa adı OGEM olan Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınları ile Mücadele Hizmetlerini Destekleme Vakfı aracılığıyla Bestami Yazgan adına bağışladığı 10 adet fidanın sertifikasını yazara takdim etti.

Kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği program yazarın kitaplarını imzalaması ve hatıra fotoğrafı çekinmesi ile son buldu.

 

Bestami YAZGAN kimdir?

1957 yılında Osmaniye’de doğan Bestami Yazgan ilk, orta ve lise öğrenimini Osmaniye'de tamamladı. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden1978 yılında mezun oldu. Emekliliğine kadar resmi ve özel kurumlarda edebiyat öğretmenliğini devam ettirdi. Türkiye Yazarlar Birliği’nin Çocuk Edebiyatı dalında yılın yazarı, İLESAM’ın Çocuk Edebiyatı dalında Yılın Yazarı, Çocuk Edebiyatçıları,  Yayıncıları Birliği ‘nin yılın şairi, Türkiye Çocuk Dergisinin yılın öğretmeni ve Kosova Prizren de yayımlanan Türkçem dergisi tarafından Yılın Yazarı ödülleri başta olmak üzere sayısız ödül aldı. Eserleriyle ilgili yüksek lisans tezi hazırlandı, adına şiir yarışmaları düzenlendi.  Şiirleri ve hikâyelerinin incelemesi bilimsel dergilerde yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda Yayın Danışma Kurulu Üyeliği yapmakta olan yazar ve şairimizin belgeseli çekildi. Çeşitli radyolarda çocuk edebiyatı üzerine program yaptı ve yönetti. Eserlerinin bir kısmı bestelendi, bir kısmı da ders kitaplarına girdi.

 

AdminAdmin