CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

HALİFENİN EVÎ
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 1 Ekim 2015 - 17:39:00

Emevi Halifelerinden Abdül Melik bin Mervan’ın (Mervan oğlu Abdül Melik) kızı iffetli, İslamın tarif ettiği biri olan Fatıma babası Abdul Melik’in oğlu Mervan halife idi.
Kocası Ömer bin Abdulaziz ve dört kardeşi de aynı zamanda müminlerin emiri idi. Bunlar Velid, Süleyman, Yezid ve Hişam idi. Merva’nın kızı olan Fatıma Ömer bin Abdulaziz ile evlendiğinde henüz halife olmamıştı.
Ancak Ömer Fatıma ile, evlendiğinde oldukça ziynali, fetanetli bir şekilde olmuştur. Fakat Ömer bin Abdulaziz hilafet makamına geçince, ailesi olan Fatıma’ya şu teklifte bulundu. Ey Fatıma sen şu hususta serbestsin der.
Ailesi, Halifeye “Ey Ömer ne hususta serbestim” deyince halife ailesi ola Fatıma’ya altıla, gümüşü seç, ya da beni. Seç deyince Ailesi Fatıma Efesi olan halifeye, Allah’a yemin ederim ki senin üzerine kimseyi tercih etmem, işte altınım, ister gümüşüm al hepsini, beytülmala hediye et teklifinde bulundu. Müslümanların fakirleri faydalansın. Allah’a hamdü sena olsun ki anam, babam ve ben Allah yolunda feda olsun. Bundan sonra, bütün malımız, melalimizin hepsi beytülmale vakfederek ekmeklerini tuza banarak yemeğe başladılar. İşte gerçek İslam’ın mutlu erleri.
Hatta Ömer bin Abdulaziz’in kızları bir bayram günü babalarına, gelerek, “Ey babacığımız yarın bayram günü olduğu için giyecek bir şeyimiz yoktur.” Halife Ömer bin Abdülaziz kızlarına bakarak dedi ki, “Ey yavrularım bayramda yeni elbise giymek değil aslında bu kıymetli günde Allah’ın vadinden emin olmaktır.
O zaman kızlarının babalarından elbise teklifinde, halifenin yanında bulunan mali işlerle ilgili vezne memuru, “Ey Müminlerin emiri eğer dilerseniz gelecek aylığınıza mahsuben ihtiyacınızı gidermek için biraz para versek ne olur deyince, Halife Ömer bin Abdülaziz memura “Ey annesi helak olasıca, sen gaibten haber veren misin, ne biliyorsun benim değil gelecek aya, hatta bir gün yaşayacağıma taahhüt edebilir misin de, bana böyle fırsat tanımak istiyorsun” diye cevap vererek gelecek aya mahsuben maaş almaya layık olmadığını ifade etti.
Halife bir gün ölüm yatağına yattığında, erkekli, kadınlı onbeş çocuğu bulunuyordu. Ziyaretlerine gelenler halifeye, çocuklarına ne bırakıyorsun dediler, Halife Ömer ise ziyaretçilerin sorularına karşı “Ben onlara takvayı bırakıyorum” diye cevap verdi. Daha sonra şunu ekledi “Eğer onlar (Evlatlarım) iyi kimseler ise Allah onların koruyucusu olur, değilse kendilerine Allaha isyan için benim bırakacağım mal yardımcı mı olsun? Bu konuşmadan sonra ziyaretçilere yeter ziyaretinizi bitirin denildi.
Ziyaretçiler yanından çıkınca Halifenin yanına kendi ailesi Fatıma girdi. 0 anda Halife ölüm yatağına uzanmış bir durumda idi. Halife Ömer ailesi Fatıma’ya beni yalnız bırak, beni yalnız bırak, diye tekrar tekrar ikaz etti. Ben şu anda daha önce ömrüm de görmediğim garip kanatlı olan bazı kimseler görüyorum. Nihayet halifenin hanımı efendisini yalnız bırakıp çıkınca, ruhu Rabbisine yükselmek üzere Ruhunu teslim etti (Allah ondan razı olsun). Hatta ruhunu teslim edeceği sırada mübarek dudakları şu mealdeki ayetler dökülüyordu.” BU AHİRET YURDUNU, YERYÜZÜNDE BÖBÜRLENMEYİ VE BOZGUNCULUĞU İSTEMEYEN KİMSELERE VERİRİZ. SONUÇ ALLAHA: KARŞI GELMEKTEN SAKINANLARINDIR.”(Kasas 83)
Ayeti kerimeyi bitirdiğinde ruhu yücelere uçuverdi. Allah rahmet eyler. Halife Ömer Bin Abdulaziz toprağa verildikten sonra yerine halife olarak ailesinin kardeşi Yezid bin Abdulmelik oldu.
Yezid hilafet makamına geldiğinde ablası Fatıma’ya yani Ömer bin Abdulaziz’in ailesine şu teklifte bulundu; Ben bliyorum ki Efendin olan Ömer (Allah rahmet eylesin) senin her şeyini beytülmala verdi. Eğer izin verirseniz tekrar beytülmala verdiğiniz ziynetlerinizi ve eşyalarınızı tekrar sizlere iade edebilirim. Bunun üzerine ablası (Fatima) “sen ne diyorsun ya Yezid, müminleri emiri olan Ömer beytülmala bırakmış olduğu malı Allah’tan başka ilahın olduğuna yemin ederim ki, ben razı olmam verilen mal tekrar alınmaz.
Hülasa Halife bin Abdulaziz (Allah ondan razı olsun) halifelik müddeti otuz ay devam etti. Tarihçilerin ifadelerine göre Halife Ömer’in otuz aylık idareciliği otuz asra bedel oldu.
O halife tam ömrünün ilkbaharı sayılan kırk yaşında dünyasını değiştirdi. Halife Ömer bin Abdulaziz zamanında İslamiyet oldukça genişledi. Batıdan Paris’e, doğudan Çin Seddi’ne, buda büyük dedesi ikinci halife Ömer bin Hattab’ın yolunu takip ettiğinden dolayıdır.
Allah’ın rahmeti ve Hz. Peygamber’in yüce şefaati üzerlerine olsun. İşte müminlerin kutsal emaneti olan idarecilik makamını yüklenenlerin kulakları çınlasın ve aynı duygu ve aynı izanı rabbim onlara nasip eylesin.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz