AFRİN’DEN 3. ŞEHİT HABERİ KAYSERİ’YE….

AFRİN’DEN 3. ŞEHİT HABERİ KAYSERİ’YE….

BİLAL ERDOĞAN KAYSERİ’DE

BİLAL ERDOĞAN KAYSERİ’DE

ONLARCA KİŞİ ERCİYES’TE SOĞUĞA MEYDAN OKUYACAK

ONLARCA KİŞİ ERCİYES’TE SOĞUĞA MEYDAN OKUYACAK

AV.NURULLAH AYDIN YAZIYOR…REJİM DEĞİŞİRKEN

AV.NURULLAH AYDIN YAZIYOR…REJİM DEĞİŞİRKEN

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN…..ÇOK BOZULDU

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN…..ÇOK BOZULDU

HALİFENİN EVİNDE YEMEK
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 23 Nisan 2015 - 12:41:20

Emevi Halifelerinden ve adaleti ile Meşhur ikinci Ömer olarak tanınan Ömer bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun). Bir güm yatsı namazını kılar sonra kızlarının bulunduğu odaya girmek istediğinde şöyle bir manzara ile karşılaşır. Halife içeri girdiğinde selam verir, kızları babalarının yanlarına girmesi ile utanıp ellerini ağızlarına tıkayarak kapıya doğru çıkmak isterler. Bu hali müşahede eden halife Ömer bin Abdülaziz, hizmetçi kadına “Bunlar ne yapıyorlar, neden benden kaçıyorlar.” Hizmetçi kadın halifeye şöyle karşılık ta bulundu. Bu gün kızlarınız akşam yemeği olarak mercimek ve soğandan başka bir şey olmadığı için onu yediler, size karşı ağızlarında soğan kokupta sizleri rahatsız etmesin diye sizden uzak durmak istediler.” Hizmetçiden bu sözleri duyan halife Ömer Bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun) şiddetli bir şekilde ağladı, nihayet şöyle dedi. “Ey kızlarım, size çeşitli yemekler yediripte beni ateşemi koymak istiyorsunuz, halinize şükretmek gerekir” deyince Halifenin kızları avazları çıktığı kadar ağladılar ve dediler ki babacığımız mesuliyetin ne derece tehlikeli olduğunun bilincindedir diyerek babalarını daha fazla rahatsız etmek istemediler.İşte gerçek mesuliyet duygusu, adalet simgesi, Komşusu aç yatarken doyan bizden değil hadisini şiar edinene müjdeler olsun.

Şimdi aynı makamları işgal eden mesullerin kulakları çınlasın da, Ömer bin Abdülaziz gibi bir gönül sultanını kendilerine örnek edinsinler.

Allah gerçek amirleri başımızdan eksik etmesin.

**

EMANET VE ALAMETİ

 

Yine Emevi halifesi bulunan Ömer bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun) Teyzesi bir gün ihtiyacı için girer. Şöyle der “Ey yeğenim, sen benim yeğenimsin, devletin başısın, (Müminleri emirisin). Bana beytülmalden ihtiyacımı gidermek için bir yardım etmeni arz ediyorum” der. Bunun üzerine halife Ömer teyzesine, yemeğini bırakır bir dirhem gümüş alarak ateşe atar gümüş kızarana kadar ateşte kalır. Sonra gümüşü ateşten alarak bir bez içine kor ve teyzesine haydi bunu al der. Halifenin teyzesi kızarmış gümüşü eli ile tutunca elini yakar, kadın avazının çıktığı kadar bağırır9 hatta baygınlık geçirir. Kadın ayıldıktan sonra halife Ömer Bin Abdülaziz teyzesine “Ey teyze sen dünya ateşine dayanamayıp bayıldın da, ya benim ve senin halin kıyamet ateşine karşı nasıl olur” diyerek teyzesini ikaz etmek sureti ile şunu anlatmak istiyor. Beytülmale karşı ne olursan ol ister sıradan bir vatandaş, ister halife herkes Allah huzurunda mesul olduğunu unutmamak, devletin malı kendisinin olmayıp, ancak yanında bir emanet olduğunun idrakin de olmalıdır. Allah cümlemizi aynı duygu ve aynı hissiyat içinde olmasını yüce Mevla’dan dilerim.

**

SEN YÜKSEK AHLAK ÜZERİNDESİN

Yüce peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) bir gün Mekke sokaklarından geçerken, elinde yükü olupta taşıyamayan ihtiyar bir kadına rastlar. Kadın Peygamberimizi tanımıyor ve yinede şöyle der, “Ey Arap kardeş şu elimdeki yükü arkama kaldırmam için bana yardım edebilir misin” diyerek Hz.Peygamber Efendimizden yardım talebinde bulunur. Hz. Peygamber ihtiyar kadına şu nazik muamelede bulunarak elindeki yükü senin omzuna değil de benim omzuma kaldır diyerek cevap verir. Sonunda Peygamberimiz yükü kendisi yüklenerek yürümeğe devam ederler, bu arada ihtiyar kadın Peygamberimizin kim olduğunu tanımıyor ve Peygamberimize şu sözde bulunuyor, “Ey Arap kardeş işittiğim kadarınca Mekke’de şu günlerde Muhammed isminde bir kişi peygamberliğini ilan etmiştir, senden benim arzum onun getirmiş olduğu dini kabul edip onu tasdik etmekliğindir. Çünkü gerçek kurtuluş yolunun getirdiği yeni sistemdir. Hz. Peygamber bu bahsettiğin kişi benim deyince ihtiyar kadın hemen (EŞHEDÜ ELLA İLAHE İLLALLAH YE EŞHEDÜ ENNEKE RASULÜLLAH) diyerek şu mealdeki ayeti okur, (ŞÜBHESİZ SEN BÜYÜK BİR AHLAK ÜZERİNDESİN ) der. (Kalem 4 ) sonunda aradığını bulmuş olur.

 

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz