YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

HALİFENİN EVİNDE YEMEK
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 26 Şubat 2015 - 17:25:21

HALİFENİN EVİNDE YEMEK

Emevi Halifelerinden ve adaleti ile Meşhur ikinci Ömer olarak tanınan Ömer bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun). Bir güm yatsı namazını kılar sonra kızlarının bulunduğu odaya girmek istediğinde şöyle bir manzara ile karşılaşır. Halife içeri girdiğinde selam verir, kızları babalarının yanlarına girmesi ile utanıp ellerini ağızlarına tıkayarak kapıya doğru çıkmak isterler. Bu hali müşahede eden halife Ömer bin Abdülaziz, hizmetçi kadına “Bunlar ne yapıyorlar, neden benden kaçıyorlar.” Hizmetçi kadın halifeye şöyle karşılık ta bulundu. Bu gün kızlarınız akşam yemeği olarak mercimek ve soğandan başka bir şey olmadığı için onu yediler, size karşı ağızlarında soğan kokupta sizleri rahatsız etmesin diye sizden uzak durmak istediler.” Hizmetçiden bu sözleri duyan halife Ömer Bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun) şiddetli bir şekilde ağladı, nihayet şöyle dedi. “Ey kızlarım, size çeşitli yemekler yediripte beni ateşemi koymak istiyorsunuz, halinize şükretmek gerekir” deyince Halifenin kızları avazları çıktığı kadar ağladılar ve dediler ki babacığımız mesuliyetin ne derece tehlikeli olduğunun bilincindedir diyerek babalarını daha fazla rahatsız etmek istemediler.İşte gerçek mesuliyet duygusu, adalet simgesi, Komşusu aç yatarken doyan bizden değil hadisini şiar edinene müjdeler olsun.

Şimdi aynı makamları işgal eden mesullerin kulakları çınlasın da, Ömer bin Abdülaziz gibi bir gönül sultanını kendilerine örnek edinsinler.

Allah gerçek amirleri başımızdan eksik etmesin.

EMANET VE ALAMETİ

Yine Emevi halifesi bulunan Ömer bin Abdülaziz (Allah ondan razı olsun) Teyzesi bir gün ihtiyacı için girer. Şöyle der “Ey yeğenim, sen benim yeğenimsin, devletin başısın, (Müminleri emirisin). Bana beytülmalden ihtiyacımı gidermek için bir yardım etmeni arz ediyorum” der. Bunun üzerine halife Ömer teyzesine, yemeğini bırakır bir dirhem gümüş alarak ateşe atar gümüş kızarana kadar ateşte kalır. Sonra gümüşü ateşten alarak bir bez içine kor ve teyzesine haydi bunu al der. Halifenin teyzesi kızarmış gümüşü eli ile tutunca elini yakar, kadın avazının çıktığı kadar bağırır9 hatta baygınlık geçirir. Kadın ayıldıktan sonra halife Ömer Bin Abdülaziz teyzesine “Ey teyze sen dünya ateşine dayanamayıp bayıldın da, ya benim ve senin halin kıyamet ateşine karşı nasıl olur” diyerek teyzesini ikaz etmek sureti ile şunu anlatmak istiyor. Beytülmale karşı ne olursan ol ister sıradan bir vatandaş, ister halife herkes Allah huzurunda mesul olduğunu unutmamak, devletin malı kendisinin olmayıp, ancak yanında bir emanet olduğunun idrakin de olmalıdır. Allah cümlemizi aynı duygu ve aynı hissiyat içinde olmasını yüce Mevla’dan dilerim.

DAVETE ÇAĞRI

Hz. Muhammed’in değerli sohbetlerine iştirak eden yüce sahabilerden ve aynı zamanda Peygamberimizin müezzinlerinden Abdullah bin Ümmi Mektum (Allah hepsinden razı olsun) Hz. Peygamberimize bir gün şöyle diyor ya Resulullah benim yardımcım olduğu halde hiç bir zaman yardımını göremiyorum evimle mescidin arası dikenli ve patika bir yoldur. Benim durumum sizce malum gözlerim görmüyor, benim bu durumda namazımı evde kılmama müsaade var mıdır? Cihan peygamberi bunun üzerine, Abbdulah Ümmü Mektum’a “Ey Abdullah sen ezanı duyuyor musun?” Abdullah “Evet Ya Resulallah”. Peygamber S.A.V “Senin namazın evinde değil de mescid de” kılman daha evladır” diye buyurdu.

Buradan anlaşılıyor ki insan mümkün olduğu kadar fara namazları için camiye gidip kılması daha evla olduğunu ifade etmektedir.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz