Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

HAYA ETMEK….!

Bu haber 07 Eylül 2018 - 11:38 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.
HAYA ETMEK….!

Haya etmek anlam olarak, utanmak, sıkılmak, ar anlamına gelir.

Tüm yaratılan canlılar içinde sadece insan haya eder, o da insana küçük yaşta öğretilir. Aslolan, her şeyden önce Allah’tan utanmasını öğrenmektir, Allah’tan hakkıyla utanan kul, insanlar arasında daha da haya sahibi olur. İnsanlara karşı haya, konuşmada, giyinmede, davranışta ve yaşam biçiminde belli olur. Haya, bir ahlak kavramı olarak, kınanma endişesiyle kurallara aykırı davranmaktan kaçınma, rüşvet almama, iltimas yapmama, Kamuda dürüstlük ve bütün bunları sağlayan insani duygu demektir.

Haya sahibi olmayan bir yönetici Kamu malını çarçur eder, rastgele ve kafasına göre harcar hesap vermez. Haya sahibi olmayan bir memur, Kanun ve Yasa tanımaz çete kurar, gücü ve beslenmesi yolsuzluktur. Haya sahibi olmayan bir şoför, yayalara geçiş hakkı tanımaz, trafikte terör estirir, çevreyi kirletir ve diğer sürücülerin hayatını tehlikeye sokar. Haya sahibi olmayan market işletmecisi, bozuk ve hileli gıda satar, eksik tartar, hakkı olmayan fiyat artışları yapar. Haya sahibi olmayan üretici, dayanıksız malzeme kullanarak çürük mal yapar, tüketiciyi aldatır, tekelleşir ve vergi kaçırır. Haya sahibi olmayan baba, çocuklarına ve bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilere haram yedirir, borcunu ödemez, yalakalık yapar, eline yetki verilirse, görevli olduğu yeri tamamen zimmetine geçirir ve çok çok şatafatlı düğünler, eğlenceler tertipler.

Sevgili dostlarım, istisnasız her evde konuşulmuştur, büyüklerimiz anlatmıştır, insanın “şah damarı” çatlarsa yapamayacağı kötülük yoktur diye, Allah korkusu ve insanlardan utanma duygusu kalmayan kimse, şah damarı çatlamış kimse demektir. “Her dinin bir ahlakı vardır, İslam’ın ahlakı da hayadır.” Sana bir görev verildiyse veya bir işin ehli isen, sana güvenenleri, seni seçenleri, seni yetiştirenleri ve o işteki bilgini yok saymak, dışlamak, savsaklamak haddin olmamalı, büyüdükçe küçülmeli, küçüldükçe büyümelisin. İnsan ne kadar zengin ve varlıklı olursa olsun, gereğinden fazla harcıyorsa, savurganlık yapıyorsa, görgüsüzlük ve şımarıklık yapıyorsa hayasızdır, üstelik harcaması vergilendirilmemişse, gayrı meşru yollardan kazanç elde etmişse, kamu veya kul hakkı yemişse tümden hayasızdır.

İnsan ne kadar daha fazla şeyden utanırsa, o kadar şeref ve onur sahibi olur. Bernard SHAW.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA