Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
OSMAN EFKERE

Hz.YAKUP’LA HZ. YUSUF’UN AYRILIĞI

Bu haber 25 Ekim 2018 - 11:28 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.
Hz.YAKUP’LA HZ. YUSUF’UN AYRILIĞI

Hz. Yusuf’u kardeşleri babalarımdan ayırt etmek için bir takım yollara başvurup uzaklaştırdılar. Ancak, Hz. Yakup aradan geçen kırk yıl sonra, bir, birine kavuşmadan önce bir gün rüyasında Azrail olan ölüm meleğini görür.

Yusuf hakkında ona şöyle bir soru sorar. Ey Azrail: Gerçekten Yusuf öldü mü onun ruhunu sen aldın mı? Azrail, Ey Allahın Peygamberi, ben Yusuf’un ruhunu almadım, zira bu konuda Hz. Allah sana, Ey Yakup, sen ölmeden evvel oğlun Yusuf’ la bir araya getireceğiz diye emir buyurmuştur.

Nihayet, Hz. Yusuf, babası Hz. Yakup’la uzun bir aradan sonra bir araya geldiklerinde Yusuf, babasına, Ey Baba neden benim ayrılığıma dayanamayıp ta gözlerini kaybedinceye kadar ağladın. Şayet Allah bizi bir araya getirmeseydi de, Ahirette bir araya geleceğimizi unuttun mu?

Hz. Yakup oğlu Yusuf’a, evet yavrum biliyorum, ancak sen dünyada düştüğün bunca ızdıraptan dolayı, baskılara dayanamayıp, üzerinde bulunduğun, Allah’ın hak dininden ayrılırda mürşit olarak dünyadan göç edersin, bu durumda kıyamet günü bir araya gelmemiz olamayacağından korktuğum için çok üzüldüm ve ağladığımın sebebi budur diye cevap verdi.

**

KUSURLARI ÖRTEN

Büyük Peygamberlerden Hz. Musa S.A.V. Efendimiz Allah katında yüce makamlara sahipti. Bir gün kavminin arzusu üzerine, yağmur duasına çıkıp, uzun müddet dua ettikleri hâlda yağmur yağmadı. Ancak yine dua esnasında Hz. Musa kavmine dönerek, Ey İsrail oğulları: Hz. Allah kuluna zulmetmeyi sevmez, Zira kıtlık ve yağmursuzluk bir nevi zulümdür, her halde bizler bu zulme layık olsak ki, bu bela başımızda devam ediyor. Belki de bu zulme işimizde bir uğursuz kişi olsa gerek ki bundan dolayı yağmur yağmıyor. Kimse bu uğursuz kişi, içinizden çıksın ki hatta yağmura kavuşabilelim, su sıkıntısından kurtulalım, diye ilan etti halde hiç kimse çıkmadı. Bir müddet sonra yine dua yapmaya devam edince semadan yağmur yağmağa başladı. Yine Hz. Musa bu sırra vakıf olma için yüce Allaha şu ilticada bulundu. İlahi senin hikmetinden sual olunmaz, yine senin gadabından, senin affına sığınarak içimizdeki asi olan kişiyi meydana çıkmadığı halde yinede bizleri mahrum etmeyip, yağmur verdin.

Bunun üzerine Yüce Allah: Ey Musa: Kulum yaptığı hatadan dolayı tövbe etti yani bir daha hataya düşmemek için nadim oldu. Hz. Musa ilahi mümkün ise o ası kulunu tanımak istiyorum deyince, Hz. Allah, Ey Musa ben nasıl o kulum günah işlerken size haber vermedik ki, şimdi ise tövbe ettiği halde ben onun kusurlarını ifşa edebilirim, bu benim şanıma düşmez diye Musa’ya karşılıkta bulundu. Görülüyor ki insan bilerek ve bilmeyerek yapmış olduğu hatadan dolayı pişmancılık duyarda bir daha o kötülüğe düşmezse, Hz. Allah onun tövbesini kabul ettiği gibi, 0nun yapmış olduğu kabahatleri mahlûkattan gizler, zira Allahın bir sıfatı da (SETTARDIR) Allah cümlemizi aynı günahlarından dolayı tövbe edipte günahları bağışlananlardan eylesin.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA