Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

İKLİM RÜZGÂRLARININ ETKİSİNDE

Bu haber 03 Nisan 2019 - 11:47 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.
İKLİM RÜZGÂRLARININ ETKİSİNDE

Evin büyükleri yolculuğa çıktıklarında dayısı ve teyzesi onların yanında kalıp anne ve babalarının yokluğunu hissettirmemeye çalışacaklardır bu gül yürekli yavrulara.

Hazırlıklar başlamış Hac kıyafetleri diktirilmiş, orada yapacakları vazifeleri konusunda din adamları tarafından bilgilendirilmek üzere seminerlere katılmışlardır. Heyecan iyiden iyiye tüm aileyi kaplamış durumdadır.

Osman bu durumdan çok etkilenmiş en çok sevdiği köfte bile ona tat vermez olmuş. Onun da anne babasıyla gitme arzusu içinde oluşmuştur.

O gün Cuma günüdür. Osman babasıyla Cuma namazına gitmiş, çok sevdiği Akif Hocasının arkasında namaz kılmıştır.

Akif Hoca, namazdan önce cemaate yapmış olduğu sohbette, Hac ve Kurban ibadetinden bahsetmiş ve manevi iklim rüzgarlarının tesiri altındayız demiştir. Bu cümle Osman’ın aklına takılmış eve gelene kadar manevi iklim rüzgarı da ne demektir?  Diyerek bir türlü bu soruyu kafasından atamamıştır.

Eve gelince de babasından cevap almak ümidiyle bunu hemen dile getirmiş :

– Babacığım, bugün Akif Hoca manevi iklim rüzgarlarının tesiri altındayız, dedi. Bizim okulda öğrendiğimiz rüzgar çeşitleri arasında bu çeşidi hiç işitmedim, bana açıklayabilir misin?  Manevi iklim rüzgarı da nedir? Ne işe yarar.

Babası tebessüm eder ve oğlunun dikkatinden ve takıldığı, anlayamadığı konuda sorup öğrenme isteğinden dolayı son derece memnun olarak cevaplamaya çalışır.

– Evladım, bu sorunun cevabını rüzgârlardan örnek vererek açıklamak isterim. Ama öncelikle sana bir soru sormak istiyorum.

– Buyur babacığım.

– Gül yürekli Osman’ım rüzgâr ne demektir. Nasıl oluşur bana okulda öğrendiğin kadarıyla anlatabilir misin?

– Tabii babacığım

– Rüzgâr, hareket halindeki havanın bir diğer adıdır. Hava ise dünyanın atmosferini oluşturan gazların karışımıdır.

–  Atmosferimiz hidrojen, oksijen, argon ve az miktarda karbondioksitten oluşmaktadır. Hava yeryüzünde hareket eder. Bu hareket esinti veya fırtına şeklinde karşımıza çıkabilir.

– Esinti ancak bir kağıt uçurtmayı uçurabilirken, fırtına sırasında esen rüzgarlar ağaçları devirecek kadar güçlüdür.

Kenarda sessizce abisi ve babasının sohbetlerini dinleyen küçük Gülcan, uçurtma kelimesini duyunca hemen araya girerek;

– Ağabeyciğim, o zaman geçen gün bir türlü uçurtmamı uçuramayışımın sebebi yeterli esintinin olmayışıydı değil mi?

– Evet, güzel kardeşim. Uçurtma rüzgârın gücünü kullanarak havada kalabilen bir araçtır. O yüzden esinti olmadan uçurtmamızı uçuramayız.

– Esinti olduğu bir gün uçurtma uçuralım mı ağabey? Ben çok seviyorum uçurtma uçurmayı. O göklere yükseldikçe benim içimi sevinç kaplıyor sanki bende göklere doğru yükseliyorum. Kuşlar gibi özgürce dolaşıyor, dünyayı seyrediyor hissine kapılıyorum.

Uç uçurtmam uç

Özgürce salın gökyüzünde

Selam götür bizden

Gül yürekli çocuklara

Tebessüm ettir yüzlerine

Gözlerinden yaş akmasın

Neşelensin hep böylece…   (Devam Edecek)

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER