BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN MATEMATİK ÖĞRETİMİ İLE DÜŞÜNCE BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 14 Nisan 2015 - 17:51:46

Eğitim sistemimizin ezbere dayandığı, bağımsız düşünüp mantıklı ve yaratıcı problem çözebilen kişiler yetiştirmekte yetersiz kaldığı sıkça şikâyet konusu edilir. Matematik öğretimi ve öğrenimini konu alan matematik eğitimi alanında birçok yenileştirme hareketi söz konusudur. Bu alandaki en öneli atılımlar öğrencilerden mevcut problem çözümü yöntemlerin öğrenip tekrarlamasının beklendiği geleneksel sınıf ortamlarından öğrencilerin matematik kavramlarını zihinlerinde yapısallaştırabilecek ve üst düzey düşünme kapasitemsini geliştirebilecek beceriler edinmesini hedefleyen matematik derslerine dönüşümü amaçlamaktadır. Matematik eğitimi alanındaki gelişmeler, matematik öğretiminin öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirecek biçimde nasıl yapılması gerektiğine ilişkin teori ve araştırma bulguları matematik öğretmenleri ile birlikte yapılan araştırma projelerinin sonucunda ortaya çıkmıştır.

Öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen matematik dersleri için yeni öğretim yöntemlerine olduğu kadar matematik öğretmenlerinin bu sınıflardaki yeni rol ve görevlerinin tanımlanmasın da gereksinim duyulmaktadır. Öğretmen davranışında bir fark yaratılmaksa matematik derslerinin istenen hedeflere ulaşması mümkün olmaz. Düşünme becerilerinin matematik müfredatında yer alması güç bir süreçtir. Öğretmen davranışındaki alışkanlıkları ve bunun getirdiği dirençleri bertaraf etmek hiç de kolay değildir. Öğretmenler kendilerine anlamlı gelmeyen programları reddederler. Aşina olmadıkları yöntemleri kullanmaktan kaçınırlar.

 

Öğretim yöntemlerinin değişebilmesi için öncelikle öğretmenlerin bilgilendirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Araştırmalar öğretmenlerin pedagoji bilgilerinin ve matematiğin nasıl öğrenildiğine ilişkin düşüncelerinin, matematik öğretiminde yapmayı düşündükleri değişiklikleri doğrudan etkilediğine işaret eder. Sınıf ortamlarının öğrencilerinin matematik algılarını ve düşünme becerilerini geliştirebilecekleri şekilde düzenlenmesi için öğretmenlerin matematiğin olduğu kadar düşünme becerilerinin de nasıl öğretilmesi gerektiğin konusunda kapsamlı olarak bilgi sahibi olmaları gerekir.

Eğitim bilimcilerin öğretmenleri bu konuda bilgilendiren bazı çalışmaları mevcut olmakla birlikte bu bilgilerin uygulamaya konduğunda kullanılabilecek öğretim yöntemlerinin yetersiz olduğu da bir eleştiri konusudur. Bu amaçla, ilköğretim matematik öğretmenlerinin düşünmeyi öğretmekteki sorumluluklarını teorik yaklaşımlarını, tutum ve davranışlarını belirlemek, onların işbirliğinden yararlanarak bir destek programı ortaya çıkarmak ve tanıtmak, bu programın bir değerlendirmesini yapmak ve ilköğretim Matematik Öğretmenliği programındaki öğrenciler vasıtasıyla öğretmen ve öğretmen adayları ile uygulamalar yapmaktır.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz