CANİKLİ: AFRİN’DE YÜRÜTÜLEN OPERASYONUN SONUCU DEĞİŞMEYECEK

CANİKLİ: AFRİN’DE YÜRÜTÜLEN OPERASYONUN SONUCU DEĞİŞMEYECEK

SUMUDİCA: HERKESİN TAKIMIN YANINDA OLMASINI İSTİYORUM

SUMUDİCA: HERKESİN TAKIMIN YANINDA OLMASINI İSTİYORUM

ŞEHİDİMİZİN MEMLEKETİNE BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ

ŞEHİDİMİZİN MEMLEKETİNE BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ

TOMARZA’DA YÜZLER GÜLDÜ

TOMARZA’DA YÜZLER GÜLDÜ

ADNAN MENDERES CADDESİ GÜVENLİ VE SERİ ULAŞIM İÇİN KOT FARKI GİDERİLDİ

ADNAN MENDERES CADDESİ GÜVENLİ VE SERİ ULAŞIM İÇİN KOT FARKI GİDERİLDİ

İLMİN ÜSTÜNLÜĞÜ
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 25 Haziran 2015 - 16:27:23

Abbasi halifelerinden Harun Reşit bir gün hac maksadı ile Mekke’ye gidiyordu. Medine’ye uğradığında fırsat bilerek Hz. Peygamber’in Ravza-i mudahhara (Mescidi) ziyaret ettiği bir sırada şöyle bir hadise ile karşılaşır.
Orada mezhep imamlarından İmamı Malik fıkıh dersi okuttuğunu görür, der ki “Ey imam olur bizim diyarımıza teşrif etseniz de bizi de okutsanız” diye İmamı Malike söyleyince, İmam malik Halife Harun Reşide şu cevapta bulundu, “Ey halife ilim ayağa gitmez bilakis ilmin ayağına gidilir.” Bu sözü İmamı Malik’ten duyan halife Harun Reşit “Doğrusun ey imam” diye İmamı Malikten özür diledi. İnşallah sizin ilim halkanıza (meclisinize) gelirim. Ancak imam halifeye şu nasihatte bulunur, “Eğer ilim meclisine geç gelecek olursanız ben sana kimseyi rahatsız etmenizi, yani kişilerin omuzlarına basarak öne geçmenize asla müsaade veremem.
Bu arada Harun Reşit İmamı Malik’in sözünü kabul ederek memnuniyetini ifade ettiler. Nikayet İmamı Malik bir ikindi namazından sonra ders verdiği sırada, Halife Harun yanında bir kişi ile mescide girer. Altına oturmak için bir sandalye getiririler onun üzerine oturur.
Bu hali gören İmamı Malik, halife Harun Reşid’e bakarak sözünü değiştirip Hz. Peygamber Efendimiz’in şu mealdeki ifade buyurur “ALLAH’A KARŞI KİM ALÇAK GÖNÜLLÜLÜK EDERSE, ALLAH ONU YÜCELTİR. KİM Kİ ALLAH’A KARŞI KİBİRLİLİK EDERSE YERİN DİBİNE GEÇİRİR) hadisini anlatmaya başlayınca, Harun Reşit meseleye vakıf olur, adamlarına şu sandalyeyi kaldırın der ve diğer talebeler gibi yere oturmayı tercih eder. Daha sonra Halife Medine’den ayrılmadan önce İmamı Maliki ziyaret eder ve imama içinde dört yüz dirhem bulunan bir keseyi hediye etmek ister. Bu durumu gören iman, halifeye “Beni bağışlayın ben sadaka ve hediye almağa layık değilim” diye karşılıkta bulunur.
Bunun üzerine Halife İmama şu teklifte bulunur, “Hz. Peygamber hediyeyi kabul buyururdu der“ İmam ise Halifeye “Ben Peygamber değilim” diye cevap verir. Nihayet halife Harun, İmama “Al ve Allah’a tevekkül ol” der. Vaktin müsait olduğu vakit sizlerde bizleri Bağdat’ta ziyaret edip bizleri onurlandırmanızı istirham ediyorum. İmam bu teklifi kabul etmeyerek şöyle dedi, “Allah’a yemin ederim ki, Peygamber beldesinden bir nebzecik olsun ayrılmağa tahammülüm (takatim) yoktur” diye cevap verdi. (Allah onlardan razı olsun.)
İşte ilme verilen değer ve ilim adamına gösterilen saygı. Çükü ilim yüce Allah’ın sıfatıdır, amel ve öğrenmekte kul sıfatıdır.
GERÇEK NASİHAT
Emevi Halifelerinden Ömer Bin Abdilaziz (Allah ondan razı olsun) günlerden bir gün müminlerin halifesi olduğu sırada kendisine oğlu hakkında hoşuna gitmeyen bir haber, “şöyle ki oğlunuz şu anda bin dinar değerinde parmağında bir altın yüzük taşımaktadır, halk ise başka, başka yorumlayarak Halife Ömer Bin Abdilaziz halife olur olmaz taraf etrafına ziynetlere boğdu” söylüyorlar. Bu sözü duyan Halife Ömer hemen oğlunu huzura çağırarak şu ikazda bulunur “OĞLUM SENİN HAKKINDA HALKIMIZDAN HOŞA GİDİLMEYEN BİR TAKIM SÖZLER DUYDUM. BU BİZE YAKIŞMAZ. HEMEN PARMAĞIN DAKİ O YÜZÜĞÜ ÇIKAR VE PAZARDA SAT. PARASINI FAKİRLERE DAĞIT VE KENDİNE DE BİR DEMİR YÜZÜK AL. ÜZERİNE KENDİNİ BİLENE ALLAH RAHMET EYLESİN İBARESİNİ YAZ” diye tembihatta bululdu. Allah cümlemize aynı muamelede bulunan amirleri nasip eylesin.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz