Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

İNCESU İLÇESİ MİLLET KIRAATHANESİ

Bu haber 25 Ekim 2018 - 11:28 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.
İNCESU İLÇESİ MİLLET KIRAATHANESİ

Kıraat: Okuma, Kıraathane: Kahve, Kıraathane: Okuma Kahvesi, Millet:Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus(Türk Dil Kurumu). Millet:Ulus,sınıf,topluluk,kategori (Osmanlı Türkçe Sözlük).

Sayın reisicumhurumuz Tayyip Erdoğan Bey 24 Haziran 2018 genel seçimlerde( milletimin dinlenmesi için çay ve simit,poaça ikram edileceği millet kıraathanelerini açacağız) sözleri gereği ilçemiz belediyesi tarafından  millet kıraathanesi 29 Eylül 2018 tarihinde Kayseri milletvekillerinin ve  ilçemiz halkının yoğun kalabalığı ile açılmıştır. Kayseri ilçeleri arasında ilk önce millet kıraathanesi ilçemizde açılmıştır.

İlçemizde Bellek Müzesi, kültür evi, konferans salonuna ek millet kıraathanesi ile yeni bir kültür hizmeti gerçekleştirilmiştir. Belediye başkanı Zekeriya KARAYOL Bey’e tebrikler.

Askerlik şubesi olarak hizmet gören 20 yıl önce Orgeneral Necati ÖZGEN Paşa’nın gayretiyle eski askerlik şubesinin yerine yeni askerlik şubesi binası inşa edilmiş idi. Askerlik şubesinin Kayseri’ye taşınması ile bina boş kalmıştır. Teknolojiye göre yapılmış güzel bir hizmet binası idi.

Eski askerlik şubesi tarihçesi ; 1924 yılında mübadele ile Yunanistan’a gönderilen Rumların Karakoyunlu Mahallesi harmanlarının bitişiğinde Ahmet Çökelek’in evinin yanındaki Rumların kız lisesi yıkılarak taşları kağnı ile taşınıyor  aynı lisenin binasının fotokopisi askerlik şubesi olarak imece usulü bugünkü yerine askerlik şubesi hizmet binası inşa ediliyor. Okulun su sarnıcı halen batıl bir şekilde ayakta duruyor.

Halk kıraathanesinde belediyece satın alınan 1800 adet mevcut kitap olup üniversiteye hazırlık kitapları ile Türk ve dünya klasikleri, çocuk kitapları, dini kitaplar herkesin her düşünceye sahip insanların faydalanacağı kütüphane bölümü ile ayrıca bilgisayar odası, satranç odası, engellilere ait bölüm, okuma salonu ve geniş bir oturma salonu; modern sandalye ve koltuklarla dizayn edilmiştir.

Geniş bir bahçeye sahip olup bahçe içerisinde kafeteryalar ve oturma bankları ile donatılmıştır.

Tarih tekerrürden ibarettir. Cumhuriyetin ilk yıllarında halkın okuma oranı hiç yok denecek kadar düşük Mustafa Kemal ve arkadaşları Türk Mileti’nin okuma ve kültür düzeyinin yükselmesi için halk evlerini hizmete açmıştır.

Aydın Milletvekili Adnan Menderes Aydın Halk Evinin açılışında ( bugün halkevlerini açmakla atılan bu adım içtimai ve milli bünyemizi kavrayacak , kuvvetlendirecek bir teşkilatlanma ve hasretinin başlangıcıdır.) konuşmayı yapmıştır.

Türkiye’nin her il ve ilçesine halkevleri köylere halk odaları açılmış İncesu Halk Evi de bunlardan biridir. İncesu Halk Evinde 1508 adet kitabın 5830 sayılı kanun gereği halk evinin kapatılması ile maliye hazinesine 30.07.1952 tarihinde devredildiği tespit edilmiştir (Hasan ÇİFTÇİ Kayseri Hakimiyet Gazetesi 22.05.2015).

İncesu millet kıraathanesi bir kültür hizmetidir. Kahve olarak düşünmeyelim. Her yaşta herkese kadınlar dahil bir kültür ve okuma evidir.

İlçemize hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA