Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
HASAN ÇİFTÇİ

İNCESU İLÇESİNDE 2018-2019 ÖĞRETİM YILI

Bu haber 27 Eylül 2018 - 12:31 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.
İNCESU İLÇESİNDE 2018-2019 ÖĞRETİM YILI

İncesu İlçe eğitim sorunları ile ilgili gözlemlerimi siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum.

2018-2019 Eğitim sorunları Ülkemizde olduğu gibi tabi ki ilçemiz de mevcut olup başlıca sorunlar şu şekildedir:

*İlçemizde mevcut kadrolara yeterli ve gerekli atamanın yapılmaması nedeni ile 67 ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılarak ilçe ve köylerin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışılmaktadır.

*İlçemizdeki okullarda görev yapmakta olan yöneticilerin bir kısmının görevlendirme ile başka İl ve ilçelere görevlendirme ile gittiği, giden personelin yerine görevlendirme ile görev yaptırıldığı,

*Taşımalı sistem ihalesinin yapılmasına rağmen İlçemiz merkezinde bulunan Yurtlara yerleştirileceği velilere ve öğrencilere tam manası ile anlatıldığı halde,yaşanan sıkıntılardan öğrencilerin çoğunluğunun Yatılı Pansiyonlarda kalmak istememesi nedeni ile bu sorun hala devam etmektedir.

*İlçe Merkezinde uzun yıllar eğitim öğretim vermekte iken İncesu Organize sanayi Bölgesine tam teşekküllü yaptırılan Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinin İlçeye 7 km uzaklıkta olması, geliş ve gidişleri Belediye otobüsleri ile yapılsa da yaşanan sıkıntılar hat safhada olduğu, öğrencilerin zaman zaman otobüslere yetişemediği görülmektedir.Aynı kurum içerisinde öğrenciler için toplu yemek hizmeti verilmediğinden burada okuyan öğrenciler aç ve sefil bir ortamda perişan halde kantin veya büfelerden faydalanmaya çalışmaktadır.

*Alt yapısı oluşturulan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Ülkemize teknik, vasıflı, bilgili, kültürlü eleman yetiştirmesi düşünülerek yapılan okulun uzak mesafede olması ve bazı sorunların çözülmemesi nedeniyle talep görmemektedir. Ülkenin teknik elemana ihtiyacı olduğu öğrencilerin işsiz kalmayacağı düşünülürse Teknik liselerin tercih edilmesi önem arz etmektedir.

*Kızılören mahallesine bağlı obalarındaki taşımalı sistem halen çözülmemiştir.

*İmam Hatip okullarının cazip hale getirilmesi ile Mesleki Teknik Liseleri rağbet görmemektedir.

* Eğitim öğretim kapasitesi yüksek olan İlçemizde Fen Lisesi olmadığından 36 öğrencimiz başka il ve ilçelerdeki okullara kayıt yaptırmıştır.

* Merzifonlu Karamustafa Paşa Külliyesinde 1700 yıllarında Sbyan Okulu ve Medresenin açıldığı, kütüphanesinin olduğu, mevcut kitaplarının bugün Kayseri Raşit ağa kütüphanesine gönderildiği,

*İlçemiz sınırları içerisinde yapımı tamamlanan Kayseri Erciyes Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulunun eğitim öğretim faaliyetlerine başlamaması üzücüdür.

* “Üretmeyen Toplumlar Başkaları Tarafından Yöneltilmeye Mahkûmdur”.  En son teknoloji telefon kullanan öğrenciler kitap okuma alışkanlığından mahrum olmuşlardır.   “ Kitap Okumayan veliler çocuklarından kitap okumasını bekliyor”bu felsefe ile her yaşta eğitimin önemi anlatılmalı benimsetilmeli. Çocuklarımızın her türlü kötü ortam ve zararlı alışkanlıklardan kurtarmak için sanat,  spor, müzik vb. alanlarına yöneltmeliyiz. Bunun için İlçe yöneticilerinden gerekli desteğin verilmesi alt yapıların oluşturulması ile Sağlıklı düşünen bir toplum yetiştire biliriz.

*Tarihi ve kültürel değerleri ile yetiştirmiş aydın insanlar la okuma oranı yüksek olan ilçemize Fen Lisesinin açılması ve Meslek Yüksek Okuluna öğrenci kayıtlarının yapılmasını seçilmiş ve atanmışlardan bekliyoruz.

*  İlçemiz eğitim kurumlarında 4196 Kız ve Erkek öğrenci eğitim görmektedir.

* Bu vesile ile 2018-2019 eğitim öğretim yılında tüm öğrenci, öğretmenlerin eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olması temennisi ile başarılar dilerim.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA