Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

İNSANDA SORUMLULUK…..!

Bu haber 05 Nisan 2019 - 11:43 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi.
İNSANDA SORUMLULUK…..!

İnsan yaptığı veya yapacağı işlerden ne ölçüde sorumludur?

Yapılacak işlerde karar verme yetkisi insana aittir.

İnsan kendi hür iradesi ile kamu hakkı yemeye veya yememeye, namaz kılmaya veya kılmamaya, kendi görüşünden başka görüşteki insanlara hakaret etmeye veya etmemeye, karar verir ve kendisine yakışanı yapar. Allah kimseye kararında müdahale etmez. Her şeyi insan kendisi yapar, sonuçta iyilik yaparsa da kendisi için, kötülük yaparsa da kendisi için yapmış olur. Dini, insani ve etik kuralların, insanların iyi insan olmaları için emir ve tavsiyeleri vardır. Aldığı görevi ve yetkiyi dürüstçe kullanmak, sorumluluklarını yerine getirmek, halkının ve ülkesinin çıkarlarını korumak, idarecilik makamına gelmiş insanın namusuna emanet edilmiştir. Yasaların kendisine verdiği yetkiyi istediği gibi ve kendi menfaatine göre kullanmamalı. Bir insan yüz kızartıcı suç işlememişse, ülkesine ve bulunduğu makama ihanet etmemişse, seçildiği yerde vazifesine devam etmesi sağlanmalıdır. Kötülükler, iyiliğin olmamasından dolayı ileri gelir, iyiliğin olmadığı yerde kötülük vardır.

Ayrıca genel olarak baktığımız zaman dünyaya iyilik hakim, çünkü eğitim seviyesi yüksek olan, ilim ve bilime inanan milletler, iyilik etmeyi ve insanlara hakkını vermeyi özümsemişlerdir. Kendi egonu tatmin etmek için kazanılmış hakkımı gasp etmen, iyi insan olmadığını ve sorumluluk duygusu taşımadığını gösterir. İnancına göre, Allah’ın emirlerini yerine getirmiyorsun, yasaların sana verdiği yetkiye de uymuyorsun, kamu malını talan etmek ve yetimin hakkını yemekte de mahsur görmüyorsun, bu işler nasıl olacak birader? Öyle bir zaman gelecek ki yaptığın işlerden pişmanlık duyacaksın, pişmanlık zayıf insanların kaderidir, güçlüysen yaşamın sana verdikleriyle yetinmeyi bilmelisin. Eğer bunu yapabilirsen pişmanlık asla kapını çalmaz, yapamazsan ve yetinmeyi bilmezsen asla iflah olmazsın. Her günün mutluluk ve zevkle dolu olsa bile günün birinde daha fazlasını elde edemediğin için dürüst olmadığına pişman olursun, sorumluluğunu yerine getiremeden ölürsün. Tüm canlılar içinde sadece insanoğluna verilen sorumluluk duygusu ilkeli ve dürüst davranmayı gerektirir, hukuk ve yasalar tüm insanlara eşit mesafede olmalıdır. Bir yöneticinin en büyük belası kibir ve insanları ötekileştirmesi olur. Hiçbir sorumluluğu yerine getirmeyen insan kendini bir boşlukta hisseder ve hayattaki hedeflerini gerçekleştiremediği içinde, ne kendisine ne içinde yaşadığı topluma bir faydası olur.

Bu arada bilinmesini isterim ki “İNSAN ÖLÜR ESERİ KALIR.”

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER