BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

İNSANI TANIMAK-IV
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Nisan 2018 - 12:13:32

Biz suyun iki oksijen ve bir hidrojenden oluştuğunu biliyoruz.
Dolayısıyla bu gazlardan uygun miktarları bir araya getirip su elde edebileceğimiz gibi suyu ayrıştırıp Hidrojen ve Oksijen de elde edebiliriz. Ama insan böyle değildir. Bakın bu konuda mektuplarında Dostoyevsky ne demiş: “En dakik ölçüleriyle Protoplazm’ın cüzlerini tespit etmemize rağmen, aynı ölçülerdeki aynı maddeleri biz bir araya getirdiğimizde hayatı var etmeyi başaramıyoruz. Protoplazm’ı oluşturan bütün parçaları aynı miktarlarda kullanmamıza rağmen, bedenimizde var olduğu şekliyle hayat sahibi bir Protoplazm var etmeyi başaramıyoruz.” (Dostoyevsky: Mektuplar)

Bütün kimyevi maddeleri en dakik ölçüleriyle birleştirebilmemize rağmen protoplazm yapmayı başaramamamız, bizlerin diğer maddesel varlıklardaki başarımızın aksine insan üzerinde tasarrufta bulunamadığımızı gösteriyor.
İnsanla ilgili araştırmalardaki ilk aciz duruma düşüşümüz bu şekilde olmuştur. İkinci ve daha büyüğü ise canlı bir insan üzerinde deney yapabilme imkânımızın olmayışıdır. Bizim şu ana kadar yapabildiğimiz bütün deneyler cansız bedenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bilim Protoplazm’ın bütün parçalarını ve her bir parçanın miktar ve ölçülerini tespit etmiş ama Protoplazm’a hayat veren ve canlı tutan o özel formülü bulmayı başaramamıştır. Bu özel tertip- formül- Protoplazm canlı kaldığı müddetçe devam etmektedir. Protoplazm’ın özel tertibinde ruhun nasıl bulunduğunu araştırıp sorguluyoruz. Ama bilim düzeyimiz; içinde hayat varken Protoplazm’ı tahlil etmekten aciz kalmaktadır. Protoplazm’ın bu özel tertibinin laboratuar tahlilleri yapılabilmesi için bozulması gerekiyor. Ama bunu yaptığımızda da Protoplazm ölüyor, bizim araştırma ve tahlillerimize ancak ölümünden sonra boyun eğiyor. Şu ana kadar ki girişimlerin hepsinde tahlillere geçildiğinde, Protoplazm’ın istisnasız öldüğü görülmüştür. Görülen o ki, bilim Protoplazm’ı canlı halinde incelemeyi başaramadığı müddetçe Özsel Hayatın’ın ruhsal hakikatinin bilgisinden mahrum kalacaktır. (Dostoyevsky: Mektuplar)
Bilim insanlarının insanla ilgili araştırmalarında karşılaştığı problemler bununla kalmamaktadır. Bir insan düşünelim, insana hayatın kanununu öğretebilmek için insanlığın gerçekliğini bulmaya azmetmiş olsun. Bu hedefini gerçekleştirmek için insan topluluklarını incelemeye alsın. Uzunca bir araştırmadan sonra varacağı sonuç insan toplumu’nun her kesim insanların bir araya gelmelerinden oluştuğu olacaktır. Sonra insan toplumunu anlayabilmek için toplumu oluşturan bireyleri incelemeye karar versin. Ve toplulukları bırakıp insanı incelemeye başlasın. İnsanın hakikatini anlamasını sağlayacağı ümidiyle psikoloji bilimine yönelsin. Kısa bir süre sonra psikolojinin insan hakikati üzerine tek bir görüşünün olmadığını, onun da birçok alt bilim dalından oluştuğunu ve her bir alt bilim dalının farklı farklı, bazen birbiriyle çelişen neticelere ulaştıklarını gözlemleyecektir. Bir alt bilim dalını insanın hareketlerinin temelinde hissetme vardır, der bulurken, bir diğerinin hayır; dış dünyanın üzerindeki etkilerine tepkisi vardır, tespitini koymuş görecektir. Bazı araştırmaların da daha farklı bir sonuca varıp, insanın hareketlerinin temelinde cinselliğin olduğunu söylediklerini de gözlemleyecektir. Bir diğer araştırma grubunun da İdeal Özlemi teşhisini koyduklarını görecektir. Şuur’un asıl olduğunu, zihin ya da akıl diye isimlendirilecek bir şeyin bulunmadığını, merkezi bir kuvvetin olmadığını, insan hangi uzvuna ihtimam gösterirse onun gelişip tasavvur ettiğini, bu sebeple de bazılarının dansçı bir diğerinin mütefekkir olduklarını söyleyenlere de rastlayacaktır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz