Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

İŞ BANKASI NASIL KURULDU?

Bu haber 23 Ekim 2018 - 11:25 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.
İŞ BANKASI NASIL KURULDU?

İŞ BANKASI NASIL KURULDU? (26 AĞUSTOS 1924)

İş Bankası Cumhuriyet’in ilk milli bankası Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine Celal Bayar İmar İskan Bakanıyken Atatürk’ün kayınbabası Muammer Bey Celal Bayar’a gelerek Celal Bey Beni Atatürk gönderdi. Milli Mücadele de Hintli Müslümanlar Mustafa Kemal Paşa’ya yardım için para gönderiyorlar para maliue veznesine teslim ediliyor. Savaş sonrası kalan 250000 TL Osmanlı Bankasına yatırılıyor Osmanlı Bankası buna karşılık hiçbir faiz ödemiyor. Muammer Bey ithalat ihracaat şirketi kurmak istese de Atatürk banka kuralım herkes yararlansın diyor. Celal Bey Çankayada Atatürk ile görüşmeye gittiğinde bankayı kuralım bankayı sen kur Celal Bey diyor. Bu işi başarırsan sen başarırsın batarsa sen batırırsın diyor. İdare meclisi listesini Mustafa Kemal Paşa inceliyor bazı kişileri beğenmiyor bunları nereden buldun diyor. Otuz kişilik listeden on beş kişi idare meclisine seçiyor. Seçilenler arasında Muammer Bey, Fazıl Bey gibi diğer kıymetli insanlar vardı.

Banka İş Bankası olarak kuruluyor isim babası Celal Bayar ve Maliye Bakanı Hasan Saka oluyor. Bankaya hiç yabancı memur alınmıyor. Her yıl İsviçre’ye dokuz stajyer memur gönderiliyor. Sıkı çalışma neticesi banka halen çalışıyor.

(Cavit Şenol Milli Mücade Kahramanı Celal Bayar Sf:70)

Hint Müslümanları Milli Mücadele de 675000 TL 150000 Sterlin gönderiyor. Harp neticesi kalan 250000 TL Osmanlı Bankasına yatırılıyor. Osmanlı Bankası bu paraya hiç bir faiz ödemiyor. Banka için sermaye Osmanlı Bankasından 250000 TL çekilip ayrıca varlıklı kişilerden Aktarcızade Remzi Bey, Yelkencizade Lütfi Bey, Avundukzade Mehmet Bey 1000’er TL ile ortaklığı sağlanıyor.

Bazı yazarlar parayı Hint Müslümanları gönderdi Diyanet Başkanlığına verilmesi tezini savunuyor. 12 Eylül Darbesinde Kenan Paşa İş Bankasındaki CHP hisselerini 3 yıl boyunca hazineye kaydırıyor. 3 yıl sonra tekrar TDK ve TTK hisseleri İş Bankasına geçiyor. Sayın Reisi Cumhur R.Tayyip Erdoğan İş Bankasındaki CHP hisseleri için meclisde hazineye devir edileceğini MHP’nin de destek vereceğini açıklıyor. Yeni bir tartışmaya yol açıldı.

CHP’ye ait hisselerin (Atatürk Hisseleri) Atatürk’ün vasiyeti gereği hisselerini TDK ve TTK’na bırakıyor. CHP bu hisselerden para almıyor. 4 kişi ile yönetimde temsil ediyor.

Atatürk ölümünden iki ay önce 2. Sulh Hukuk Mahkemesinde 1938-95 sayılı vasiyeti şöyle:

Malik olduğum bütün nükut ve hisse senetleriyle Çankaya’da ki menkul ve gayrimenkul envalimi CHP’ye atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum. Nukut ve hisse senetlerim şimdiki gibi İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır. Her sene nemada mütebaki miktar yarı yarıya TDK ve TTK’ya tahsil edilecektir.

Hisselerin devri büyük ihtimalle hazineye devir edileceği olasılığı gözükmektedir.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA