Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

İŞTE “EHİL” KİŞİ…

Bu haber 07 Eylül 2018 - 11:37 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.
İŞTE “EHİL” KİŞİ…

Bilirsiniz bir atasözümüz var, “Dilimde tüy bitti” deriz. Bizim de dilimizde tüyen vazgeçtik, başımızdaki kadar kıl bitti, bir türlü anlatamadık. Ne var ki yılmadık, yılmayacağız ve anlatmaya da devam edeceğiz.

Toplumumuz içinde “Devrim” denilince bir irkilme olur, “Devrimci” denilince de iyi gözle bakılmaz. Neden?

Cevabı o kadar çok basit ki, “Eğitimsizlikten” deseniz cuk yerine oturur.

Peygamberimiz, Allah’ın vahiy yolu ile kendisine ilettiği Kuran ile İslam dinini yaymaya çalışırken ne yapıyordu dersiniz?

“Eski köye yeni adet” mi getiriyordu yoksa, yoksa insanları doğru yola yönlendirmek için “Devrim” gibi yola mı koyulmuştu…

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı’nın küllerinden yeni bir cumhuriyet yaratırken de “Devrim” yapıyordu.

 

Çünkü devrim, herhangi bir olaydaki hızlı ve geniş kapsamlı niteliksel değişme denir. O kadar yıldan bu yana insanların bildiği ve yaşadığı inançlarını, yani dinlerini en son ve doğru olan din İslam ile değiştirmek “Devrim” değil de nedir?

 

Toplumlar ve ülkeler,  gerçekte evirilerek, yeni koşullar altında gelişerek ilerlerler. Bunun için de “Devrim” anlayışının yanında, olmazsa olmaz bazı kurallar vardır.

 

Bir; düşüncelerin özgürce ortaya konabildiği demokrasi…

 

İki; eğitim…

 

Üç; doğru eğitilmiş genç nesil… Eğitilmiş toplum ve bu toplumun ortaya koyacağı bilimsel çalışmalar.

 

Dört; Saygı, sevgi, muhabbet, merhamet ve adalet duygusu ile birlikte hukukun üstünlüğü ilkesi içinde “Güvenilir devlet ve toplum” olma çabası ve bunun başarılması.

 

XXX

 

Gündem olunca çok yazdık…

 

İşin ehline verilmesi, Allah’ın bir emridir diye düşündüğümüzü vurguladık. Bunun için de Nisa Suresi, 58. Ayeti örnek verdik hep…

 

Şöyle buyuruyor Yüce Yaratan: “Haberiniz olsun ki, Allah size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz vakit adaletle hükmetmenizi emrediyor. Gerçekten Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah işiten ve bilendir.”

 

Ali İmran Suresi, 71. Ayet;: “Ey Ehli kitap! Neden hakkı bâtılla kirletiyorsunuz ve bilip durduğunuz halde gerçeği gizliyorsunuz?”

 

Umarım olumlu bir gelişmeyi izliyorsunuz. İktidar kim olursa olsun, gelişim olumlu olunca sonuna kadar desteklemek görevimizdir.

 

İşte işin “Ehli” olan birisi…

 

Prof. Dr. Ziya Selçuk… Ülkemizin yeni Milli Eğitim Bakanı…

 

Basındaki habere göre, olumlu bir okul iklimi oluşturabilme, makamından çok okul koridorları, öğretmen odası ve sınıflarda vakit geçirebilme, öğretmenini, öğrencisini, velisini dinleyerek onlara güven verebilme, öğretmenlerin potansiyelini en iyi şekilde ortaya koyabilmesi için motive edebilme gibi 18 ayrı ölçütte başarılı olan 120 okul müdürü ve müdür yardımcısını, Ankara’daki “Eğitimde Yönetim Süreci Çalıştayı”nda misafiri etmiş.

 

Başkent Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen çalıştayda konuşan Bakan Selçuk, misafirlerine; “Biz ilişkileriyle değil, yeteneğiyle, becerisiyle bir yere gelmiş insanlar öne çıksın istiyoruz. Eğer bunu yapamazsak Milli Eğitim Bakanlığına dünyanın en iyi yöneticilerini getirin oradan bir şey çıkmaz. Üretim yeri mutfak, sizin bulunduğunuz yerlerdir” demiş…

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hangi toplumdan, devletten kötü?

 

Hayır, hiç de kötü değiliz.

 

80 milyon nüfusun büyük bir bölümü genç nüfus. Yani kullanabilirse, oldukça büyük bir güç. Eksiği ne diye soracak olursak, işte demokratik olmayan düşüncelerin özgürce ortaya konulup tartışılamayan, yani demokrasinin yok olduğu ortamda, üstüne üstlük eğitimsizlik…

 

Dünyadaki “Süper güç” dediğimiz ülkelerden hiç bir eksiğimiz yok. Onların fazlalıkları topları, tüfekleri değil. Onların fazlalıkları, bilime dayanmaları ve insana,özgür düşüncelere değer vermeleri, eğitilmeleridir.

 

Bu anlamda Milli eğitim Bakanımızın çalışmalarının başarıyla ulaşması yolundaki çalışmalarını destekleyeceğiz.

 

Umarım ki taş koyanlar olmaz…

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA