BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

İSTESEK DE İSTEMESEK DE…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 17 Ekim 2017 - 14:12:18

Defalarca yazdık, bir kez daha yazalım belki anlaşılır…

XXX

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan; kürsüden hiddetle sesleniyor…

“…Müslümanların inancı gereği olarak da bu adımı atmak gerekiyor. eğer ben nikahın bizim değerlerimizde, dinimizde nasıl olduğunu anlatmaya kalksam onlar zaten hiç anlamaz da onlara girmeyeceğim.”

Bu noktada bir duralım…

Kadın ve erkek arasında, evlilik birliğinin kurulmasına yönelik “Nikah” olayı, “Akit” niteliğindedir ve İslam’dan önce de bütün dinlerde mevcuttur.

Allah (c.c.) Adem ile Havva’nın nikahını kıymış ve “Çoğalın” demiştir. O günden bu yana, bütün dinlerde ve din kitaplarında “Nikah” bir “Akit olarak vardır. Elbette İslamiyet de nikaha özel önem vermiş, “İcap ve Kabul” kuralları öncelikte olmak üzere, kuralları da belirlenerek gerekli ve hatta zorunlu görülmüştür. Olayın sadece İslam dini ile ilişkilendirmek ve “…eğer ben nikahın bizim değerlerimizde, dinimizde nasıl olduğunu anlatmaya…” bunun dışında başlarsan, yanlışın içinde olursun.

Devamla…

“Şimdi çıkıyorlar, tencere tava aynı hava. Meydanlara çıkıp bu tür nikah istemiyorlarmış. Tövbe, tövbe. İsteseniz de istemeseniz de bu Meclis’ten geçecek. Biz kayıt dışı nikah değil, kayıt altında nikah. Asıl kayıt dışılıkları bu kaldıracak.”

Öncelikle bu cümle içindeki “…isteseniz de istemeseniz de…” kısmı oldukça çarpıtmaya yönelik bir ifade.

Siz “İstenmeme nedenini” tam anlamamış olmanızdan kaynaklanıyor olmasın!

Çünkü…

İmam Hatip Lisesi mezunu olarak bilginizin olması gerekir ki, İslam dininde “Din adamı” kisvesinde kimse yoktur. Dolayısıyla “Müftü” din adamı değil, sadece devletin görevlendirdiği din hizmetlerini yerine getiren devlet memurudur.

“Müftü” ile “Nikah” kelimesini “Din” anlayışı altında birleştirirseniz, doğru değildir. Toplumun bir kesiminde korkulan da bu birleştirmedir.

Oysa siz, “Nikah”ın bir  akit olduğunu vurgulayarak “İmam nikahı” ya da “Dini Nikah” kavramlarının İslam dininde olmadığını vurgulasaydı, daha doğru olurdu.

Daha önce bu konuda yazdım, “Nikah akdinin” 4 koşulu var, icap, kabul, şahit ve tescil. Bu koşullar yerine geldiğinde ve en önemlisi, “Tescil” edildiğinde “Nikah akdi” İslam kurallarında göre yapılmış olur ve bu kuralları yerine getiren herkes, nikahı kıyabilir. İmam veya Müftü, ek olarak buna ne yapacak? Başka bir kural mı ekleyecek ya da ek olarak bilmediğimiz bir şey mi var?

Haa…

İmam ya da Müftü, bu koşulların oluşumunu sağladıktan sonra, kurandan ayet ve ardından Arapça dua ve devamında bir miktar da iyi dilekleri içeren sözler ile “Amin” denmesini sağlayacak ki, “Nikah akdi” için zorunlu değil. Nikah memuru da nikah sonrasında söylediği öğüt ve iyi dilekler de anladığımız dil ile yeterlidir.

Bizim “İstemediğimiz” ama Erdoğan’ın istediği nedir?

Ona da cevap vereyim…

Dini istismar etmektir.

Tüm dinlerin ve İslamiyet’in emrettiği “Nikah” bir akit olup, Medeni Kanunda da aynen belirtilmiştir. İmam ya da Müftü, icra edeceği “Akit” işleminde, medeni kanunun kurallarına uygun yapacak ve başka bir şekle imkan tanımayacaksa, mesele yok. Ama, aldıkları bu yetki ile küçük yaşta evlenmenin, ya da birden fazla evliliğin önünü açacaksa, o zaman kabul edilmez. Yani biz istemiyoruz.

Bir nokta daha. İslam dini, nikah işlemini dini bir işlem olarak kabul etmez.

Bir de şu var…

Hıristiyan aleminde, kiliselerde yapılan nikahlar, bir çok ülkede resmi değildir. Bilginiz olsun.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz