googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

 KADİR HAS’DA 202 KUR’AN BÜLBÜLÜNE MUHTEŞEM İCAZET MERASİMİ

Bu haber 15 Eylül 2018 - 12:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.
 KADİR HAS’DA 202 KUR’AN BÜLBÜLÜNE MUHTEŞEM İCAZET MERASİMİ

Kadir Has Kültür Merkezi önemli bir etkinliğe sahne oldu. Hafızlığını tamamlayan ve icazet almaya hak kazanan Kayserideki çeşitli Kur’an Kursu öğrencilerine Kayseri İl Müftülüğü tarafından 202 erkek öğrenci için Hafızlık İcazet Merasimi düzenlendi.

Kadir Has Kongre Merkezi’nde düzenlenen tören İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı ve şöyle devam etti:

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şahin Güven; hafızların yetişmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek; “Bu evlatlarımız Kayserimizde bulunan 8 adet yatılı Kuran kurslarında yatılı eğitim almış, hafızlığını tamamlamış, sertifikalarını almış olan evlatlarımızdır. Ayrıca özellikle proje İmam Hatip Ortaokullarımız vasıtasıyla Kuran Kurslarımızın işbirliği içerisinde gerçekleşen ve şuanda da yürürlükte olan 8 adet proje İmam Hatip Ortaokulu ve yanı başlarında bulunan Kuran kurslarımızın işbirliği içerisinde öğrencilerimize hafızlık eğitimi vermekteyiz. Onlardan da birkaç tanesi bu yılki icazet merasimine yetişti.”dedi.

Konuşmasına devam eden Müftü Doç. Dr. Şahin Güven, Kayseri’nin alimler şehri olduğunu belirterek, “Tarihi boyunca Makarrur Ulema olarak anılan Kayserimizin, bugün 202 hafızının icazet merasimini gerçekleştireceğiz.

 Bu evlatlarımız Kayserimizde bulunan, 8 yatılı erkek Kuran kurslarında eğitim almış ve hafızlığını tamamlamış, sertifikalarını almış evlatlarımızdır. Özellikle proje imam hatip ortaokulları vasıtası ile Kuran kurslarımızın işbirliği ile gerçekleşen şu anda da yürürlükte olan sadece Kayseri merkezde 4 ve ilçelerde 4 olmak üzere 8 proje imam hatip ortaokulu ve kıyısında, yanı başında bulunan Kuran kurslarımızın işbirliği içinde ortaokula giden öğrencilerimize hafızlık eğitimi vermekteyiz. Onlardan birkaç tanesi bu yılki icazet merasimine yetişti ve ilk ürünlerini verdi” dedi.

 Kayserinin aynı zamanda hayırseverler şehri olduğunu ilave eden il müftüsü; Hayırseverlerle dolu bir şehirde yaşadığımızı ilave ederek “Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi ve İl Müftülüğü işbirliği içerisinde hayırseverlerimizin bizler vasıtası ile özellikle sınır ötesinde Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyacını gidermek için bizlere yardımlarını emanet ediyorlar.

Son iki buçuk yıl içinde Kayseri’den 436 tır yardım gönderdik. Her ay en az 10 TIR insani yardım gönderiyoruz” diye konuştu.

MUSTAFA ÇELİK: FAYDALI KURSLAR AÇILMAZSA GENÇLİK, ALKOLİK, TİNERCİ VE SOYGUNCU OLUR

 

202 Kuran Hafızının icazet merasiminde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de konuşmasında” Bizler de belediye olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ya da Milli Eğitim Bakanlığı olmadığımız halde KAYMEK kurslarımızda dini bilgilere yer veriyoruz ve İl Müftülüğü ve ilgili kurumlarla işbirliği yaparak kentimizin maddi manevi kalkınmasına, huzuruna ve kent kültürünün üst makamlara çıkarılmasına, kültürel seviyenin yüceltilmesine katkı yapmak amacıyla 1.100 personelle yaz kış gece gündüz demeden gençliğimizi ve insanımızı yetiştirmeye, geliştirmeye karınca kararınca çalışıyor ve çabalıyoruz.

Zira sanatsız ve mesleksiz genç ne yapsın? Ya hırsızlık yapacak veya tinerci kokainci olarak kendi kendine ve kent insanının huzuruna kast edecektir bilerek bilmeyerek. Ama bir sanat dalına tutunursa hayata tutunmuş olacak ve geçimini temin edip kendine,aile efradına ve içinden çıktığı, yetiştiği topluma üreterek, imar ve inşa ederek faydalı katkılar sunacaktır, tüm çabamız ve niyetimiz bu doğrular istikametindedir, il müftülüğümüze Kur an Kursu hocalarıma ve emeği geçen yavrularını Kuran bülbülleri olarak yetiştiren ailelere saygılar sunuyorum Allah cümle yavrularımızı hayırlı evlatlar zümresinden eylesin. Bundan sonraki hayatlarında da başarılar diliyorum.”dedi.

D.İ.BAŞKAN YARDIMCISI Dr. SELİM ARGUN: FATİHA’DAN NAS SURESİNE KADAR KUR’ANI EZBERLEYEN YAVRULARIMIZI KUTLUYORUM.

202 Hafızın icazet merasiminde bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun ise, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın selamını Kayseri’ye getirdiğini kaydederek, “Bugün Kayseri’de çifte bayram var. Hem Hicret’in 1440’ıncı yıldönümünü kutluyoruz, hem de 202 hafızımızı icazet merasimi gibi çok müstesna bir sebeple Cenabı Allah bizleri bir araya getirdi. Rehber olarak gönderilen mukaddes kitabımızı Fatiha’dan Nas’a kadar ezberlediler ve icazet aldılar. Allah icazetlerini hayırlı mübarek eylesin” şeklinde konuştu.

 Konuşmaların ardından yapılan, kısa sinevizyon gösterisi sonrası öğrenciler, sahneye davet edilerek kısa dualar okudu. Program sonunda 10 yardım TIR’ı, Halep’e doğru yola çıktı. İHSAN GÖRÜCÜ  

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER