TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

KALBİN ÖLMESİ…. KABİR SUALİ
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 12 Mart 2015 - 14:56:39

KALBİN ÖLMESİ

Irak’ın Belh şehrinde yaşayan bir Allah dostu ile olan mülakat şöyle cereyan eder:

Abbasi halifeliğinden çekilip Allah dostluğuna yönelen İbrahim Ethem bir gün Basra caddelerinin birinde gezerken, etrafına Basra halkı toplanarak bir takım soru sorarlar. Ey İbrahim bin Ethem: Yüce Allah K. Kerim’in de “Siz bana dua edin bende duanızı kabul edeyim” buyuruyor. Fakat bizler ise yıllardır dua ediyoruz maalesef dualarımız bir türlü kabul olmuyor, sebebi nedir derler. İbrahim Ethem: Allah ondan razı olsun, cevap olarak şöyle der; Ey Basra halkı sizin kalplerinizin on hususta ölüdür, bundan dolayı dualarınız nasıl kabul olur diyerek şöyle sıralar:

1-Yüce Allah biliyorsunuz, fakat Allah’ın sizler üzerindeki hakları yerine getirmiyorsunuz.

2-Allah’ın sizlere göndermiş olduğu yüce kitabı olan K.Kerimi okuyorsunuz fakat onunla amel etmiyorsunuz.

3-Hz. Muhammed S.A.V. Efendimizi sevdiğinizi iddia ediyorsunuz, fakat onun sünnetini tutmuyorsunuz.

4-Şeytanın en büyük düşman olduğunu biliyorsunuz, fakat yinede ona tabi oluyorsunuz.

5-Cennete girmeyi ve orada rahat etmeyi arz ediyorsunuz, ancak orası için herhangi bir hazırlıkta bulunmuyorsunuz.

6-Cehennemden kurtulmak istiyorsunuz, fakat kendi, kendinizi hal ve hareketlerinizle oraya atmaktasınız.

7-Ölümün hak olduğunu bilip ve söylüyorsunuz, orası için yani bende bir gün ölüp buraya geleceğim diye bir hazırlıkta bulunmuyorsunuz.

8-Başkalarının geçmişteki ayıpları ile uğraşıyorsunuz, fakat kendi ayıplarınızı unutup hiç oralı olmuyorsunuz.

9-Mevtalarınızı (ölülerinizi) gömüyorsunuz, sonunda bizde bu ilahi çemberden geçeceğiz deyipte ibret almıyorsunuz.

10-Halik’ımız Yüce Allah’ın verdiği nimeti yiyor ve istifade ediyorsunuz, fakat bu nimetle karşılık olarak hiçbir zaman şükür etmiyorsunuz.

Bu nedenlerden de kuru, kuruya ömrümüzün sonuna kadarda yalvarsanız, dualarınızın kabule şayan olmayacağına dair bir işarettir.

KABİR SUALİ

Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed’in olarak dünyada Mariye’den doğma (olma) İbrahim isminde bir oğul evladı kalmıştı. Ancak bir gün küçük İbrahim’e annesi olan Mariye’nin kucağında uyurken rahatsızlanmıştı. Henüz yaşı ondört(14) aylıktı, bu arada anlaşılan ruhunu teslim etme alametleri belirdi, çenesi yavaş yavaş atmağa başladı. Bu arada Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz evladı olan İbrahim’e bakıyor ve mübarek dudaklarından şu kelimeler dökülüyor, “Ey İbrahim şu anda baban olan ben bu durumda Allah’ın emri olan ölüme karşı hiç bir şeye kadir değilim. Yani elimden bir şey gelmiyor. Bu konuda sahabeye babanın evladına karşı acıyıpta ağlamayın tavsiye de bulunduğu halde, kendisi oğlunu kucağına alarak, Allah’ın evlada karşı olan acıma duygusundan doğan merhametten ötürü kucağına alarak gözlerinden damla, damla rahmet yaşları akmağa başlar, kendi eli ile evladını kabre indirerek üzerine toprak örter sonunda kabrin başına durarak şu talgında bulunur, “Ey İbrahim sana şimdi sual melekleri geldiği zaman, deki, Rabbim Allah, Rasulullah babamdır, dinim İslam’dır” tavsiyesinde bulunur. Hz. Peygamber’in arkasına baktığında Hz. Ömer’i perişan bir vaziyette görür, Ömer’e sizi rahatsız eden nedir der? Hz. Ömer, Hz. Peygamberimize şu karşılıkta bulunur, “Ey Allah’ın Rasulü oğlunuz İbrahim henüz akıl baliğ olmadı, telkin ona gere mi ki? O henüz hiç bir şeyle mesul değildir. Devam eder ya senin evladın küçük yaşta onun durumu böylede, ya Ömer’in durumu nasıl olacak. Çünkü seni ben, o esnada nerde bulayım. Hz. Peygamber Efendimiz Ömer’e şöyle der, “Korkma Hz. Allah hiç bir kimseyi mahrum etmez” diyerek şu mealdeki ayeti kerimeyi okur; (ALLAHU TEALA SAĞLAM SÖZLE İMAN EDENLERİ HEM DÜNYADA, HEM DE AHİRETTE SAPA SAĞLAM TUTAR. ZALİMLERİ İSE ALLAH SAPITIR? ALLAH DİLEDİĞİNİ YAPAR) cevabını verir.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz