Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ALİ ÖZKANLI

KASABANIN FEDAİLERİ -29

Bu haber 15 Nisan 2019 - 12:27 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.
KASABANIN FEDAİLERİ -29

– Cenab-ı Hakk, “Ey İbrahim, gerçekten sen rüyanın gereğini yaptın.. Şüphesiz Biz, işte böyle ihsanda bulunanları yani emrimize teslim olanları böyle ödüllendiririz.” “Doğrusu bu apaçık bir imtihandı. (İbrahim ve İsmail’in) bu teslimiyetlerine karşılık, Biz de İbrahim’e büyük bir kurbanı fidye olarak verdik” buyurur.

– Yani çocuklar merhametliler merhametlisi, Yüce Yaratanımız İbrahim ve oğlu İsmail teslimiyetlerine karşılık, İbrahim oğlu yerine kesmesi için cennetten bir koç göndererek onları müjdeler.

Ve bizde yarın inşaAllah Rabbimizin emri olduğu için çok sevdiğimiz ama bizim faydalanmamız için vermiş olduğu koçu O’nun yakınlığını kazanmak için kurban edip, İbrahim as ile oğlu İsmail’in Cenab-ı Hakk‘ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hatırasını tazelemiş ve bizimde benzer bir itaate hazır olduğumuzu simgesel davranışlarla göstermiş olmak için keseceğiz. Etini de kesemeyen kardeşlerimize,akrabalarımıza ve eve gelen misafirlerimizle paylaşıp bayram yapacağız inşâAllah..

Çocuklar hep bir ağızdan, çok teşekkür ediyoruz teyzeciğim, çok duygulu, çok içli ve sonu da müjdeyle biten bir olayı bize aktardığın için iyi ki varsın teyzeciğim iyi ki varsınız dayıcığım sizi çok seviyoruz deyip kucaklaştılar.

Osman, yarın etlerin dağıtımı için ben de görev almak istiyorum dedi, teyzesi ve dayısına. Onlarda elbette isterse Gülcan da sana yardım edebilir bu konuda, dediler. Gülcan da seve seve abisine eşlik edeceğini söyledi.

Saat epeyce ilerlemiş, yatma saatleri çoktan gelmişti. Çocuklar, sabah erkenden kalkacakları için yataklarına yattılar. Rabbimizin verdiği nimetleri düşünüp içlerinde şükür ve sevinç duygularıyla uykuya daldılar…

” Kıyamet Koparken Bile Elinizdeki Fidanı Dikin! “

Mehmet Usta, Cuma namazından sonra eve gelir. Hanımı’na:

– Bugün hutbede Âkif Hoca’mız bir duyuru yaptı. Yaz döneminde çocuklara dini eğitim verileceğini, Kur’an eğitimine başlanacağı bildirdi. Pazartesi gününden itibaren çocuklarınız camiye gönderin gelsinler. dedi. Bundan sonra Osman ve Gülcan, Pazartesi yaz kursuna başlasınlar. İnşaAllah güzel ve faydalı bilgiler öğrenirler.

– Âkif Hoca, bilgili, tatlı dilli, güler yüzlü, çocuklarla iyi anlaşan biri. İnanıyorum ki bizim çocuklar da hem hocamızı severler hem de onun bilgisinden istifade ederler.  Mehmet Usta, Gülcan ve Osman’ı yanına çağırır. Onlara da aynı şeyi söyler. Ve Pazartesinden itibaren camiye gitmelerini ister. Osman zaten babasıyla birlikte Cuma namazlarına gittiğinden Âkif Hoca’yı tanıyor ve onu çok seviyordu. İtiraz etmeden kabul etti. ‘Hatta arkadaşlarıma söyler, onlarla birlikte gideriz.’ dedi.

Osman ve arkadaşları Âkif Hoca’nın derslerine severek başladılar. Ve Âkif Hoca’mız insan ve insan dışındaki varlıklar hakkında öğrencilerine bilgiler vermeye başladı bile.

– Sevgili Çocuklar! Tüm gördüğümüz ve göremediğimiz canlı ve cansız varlıklar doğanın içinde. Hiç şüphesiz insan, bu varlıklar içerisinde aklı ve iradesiyle farklı bir durumda bulunmaktadır. Yaratılanların en şereflisi olup en güzel şekilde yaratılmıştır. Bu yüzden Yüce Rabbimiz, dünyayı idare etme yetkisini de insana vermiştir.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Allah (cc) göklerdeki ve yerdeki her şeyi kendi katından (bir nimet olarak) sizin hizmetinize verendir. Elbette bunda düşünen bir toplum için deliller vardır.” buyuruyor.

Ancak insanla birlikte hayvanlar, bitkiler ve diğer varlıklar da doğanın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. İnsanın akıl ve irade yönüyle üstün yaratılması, ona doğadaki diğer varlıklara istediği gibi davranma hakkını vermemektedir. Aksine insan, diğer varlıkları Allah’ın (cc) kendisine bir emaneti olarak görmeli, onlara şefkat ve merhametle yaklaşmalıdır. (Devam Edecek)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA