Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
ALİ ÖZKANLI

KASABANIN FEDAİLERİ -29

Bu haber 10 Nisan 2019 - 11:08 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.
KASABANIN FEDAİLERİ -29

– Evet çocuklar, Hz. İbrahim Peygamber, yaşı ilerlemiş olmasına rağmen bir evlat sahibi olamamıştır ve Rabbine dua dua yalvarmaktadır. “Rabbim bana salihlerden olacak bir evlat nasip et” diye.

Rabbimizde İbrahim’e Cebrail as aracılığıyla bir erkek çocuğu olacağını müjdeler.

Çocuklar Cebrail’in kim olduğunu biliyor musunuz?

Osman:

– Evet teyzeciğim, yazın Kur’an Kursunda ve okulda, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi derslerimizde öğrenmiştik. O bir melek.

Gülcan:

– Melek mi? Melekler nasıldır abi? Biz onları görebilir miyiz?

– Melekleri biz göremeyiz, onlar nurdan yaratılmış yemeyen, içmeyen Allah’a itaat eden varlıklardır kardeşim.

– Hiç acıkmaz, susamazlar mı ağabeyciğim?

– Hayır kardeşim Rabbimiz onları öyle yaratmış, o tür şeylere ihtiyaç duymazlar. Onların arzu ve istekleri yoktur sadece Allah’ın emirlerini yerine getirirler.. Cebrail as da dört büyük melekten biridir ve görevi Allah’ın emir ve yasaklarını peygamberlerine bildirmekle görevli yani vahiy meleğidir. Teyzesi :

– Evet Osman’ım çok doğru söyledin. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim isterseniz. Rabbimiz İbrahim (as) bir evladının olacağı müjdesini vermiştir. İbrahim as da aşırı sevincinden dolayı onu Allah rızası için kurban edeceğine dair Allah’a adakta bulunur, yani söz verir çocuklar.

Sonra İsmail (as) dünyaya gelip yanında koşup oynayacağı bir çağa geldiğinde, Hz. İbrahim (as) bir rüya görür.

Rüyasında yıllar önce oğlu olursa onu Hakk’a kurban edeceğine dair söz verdiği hatırlatılarak bu vaadini yerine getirmesi isteniyordur.

Gülcan:

– Kurban nedir? Teyzeciğim

– Tatlım kurban Allah’a yakınlaşmak için O’nun rızasını kazanmak, O’na bağlılığımızı, sevgimizi göstermek için yine Rabbimizin isteği doğrultusunda bize vermiş olduğu en sevdiğimiz şeyi hediye etmektir. Gülcan :

– Yani İsmail Aleyhisselâmı Allah’a, Kurban ederek hediye mi edecek. Bizim Karagözü kurban edeceğimiz gibi mi?

– Evet, bir tanem bizde yarın Rabbimizin emri üzerine O’nun rızası için Karagözü kurban edeceğiz inşâAllah.

Gülcan:

– Niçin kurban ediyoruz teyzeciğim, ben Karagözü çok seviyorum, ona acıyorum kesilmesini istemiyorum. Onu nasıl keseceğiz kesmesek olmaz mı?

– Tatlım, Rabbimiz bitkileri, hayvanları beslenmemiz sağlıklı yaşayabilmemiz için yarattı. Biz onlardan istifade ettiğimiz zaman onlar çok sevinirler. Hayvanlar kesildikleri için üzülmezler, usta eller kestiği için canları da yanmaz. Hatta kurban edildikleri için mutlu olurlar.

Hem onların etleri bizim için gerekli sağlıklı bir besin kaynağıdır. Ve biz Kurban kestiğimizde onun etinden et alamayan bu sağlıklı besinden faydalanamayan kardeşlerimize de ikram edip paylaşırız. Onlarda sevinir, bundan istifade ederler. Allah’ımız bizi çok sevdiği için bunları bizim için yaratmıştır.

Şimdi kıssamızı dinlemeye devam edersen bu konuyu daha iyi anlayacağını düşünüyorum Gülcan’ım.

– Eveeet, nerede kalmıştık.

Osman:

– Teyzeciğim, İbrahim Aleyhisselâma rüyasında oğlunu kurban etmesi isteniyordu.

– Evet Osman’ım, Cenab-ı Hakk‘ın sevdiği İbrahim Aleyhisselâm, çok içli, duygulu, hoşgörülü, yumuşak kalpli ve kendini Allah’a (cc) adamış bir kimse idi.

Ve hep gözü yaşlı, engin merhametli, sevgi ve şefkati sonsuz yıllarca bekleyip kavuştuğu biricik ciğer pâresi, hayatının neşesi, kutlu bir fidan olan İsmail’i için :

“Ey İbrahim bıçağı oğlunun boğazına daya ve onu kendi ellerinle kurban et” deniliyordu.  Osman gözleri dolu dolu;

– Çok duygulu, yürek yakan bir durum teyzeciğim.

– Evet Osman’ım Allah’ın sevgili kullarının imtihanları daha zor ve ağırdır. Ama onların teslimiyetleri de çok yücedir ve bunun karşılığında da müjdelenirler.

Yani her ne kadar acıklı görünse de biz bu duruma duygusal olarak baksak ta, unutmamamız gereken bir şey vardır ki, o da Rabbimizin kullarından daha merhametli ve şefkatli olduğudur tüm yarattıklarına karşı. O’nun bizden istediklerinin hikmetini bilemeyiz. İtiraz etmeden teslimiyet gösterirsek Rabbimizin emirlerine karşı, sonucunda çok büyük sevinç ve müjdelere kavuşacağımız da muhakkaktır.

– Evet, devam edip sonucu görelim isterseniz.

Gülcan:

– Evet evet teyzem, çok heyecanlı bundan sonra ne olacak sabırsızlanıyorum, anlatmaya devam eder misin?

– Anlatıyorum çocuklar.

Baba rüyayı gördükten sonra oğluna bunu anlatacak dermanı kalmamıştır. Şefkatli yüreği titrerken, solukları tükenerekten İsmail der durur, biraz bekler. Tekrar cesaretlenir bir kere daha yavrusuna hitap eder yine gerisini getiremez ama sonunda kendini Allah’a ısmarlar ve canını dişine takarak hızla söyler :

– Evladım, rüyamda seni kurban etmek üzere olduğumu, boğazlamaya giriştiğimi gördüm. Sen ne dersin bu işe? İsmail:

– Babacığım hiç düşünüp çekinme, Hakk’ın buyruğunu yerine getirmekte bir an bile tereddüt etme teslim ol. Sana Allah tarafından ne emrediliyorsa onu yap inşâAllah. Benimde sabırlı, dayanıklı biri olduğumu göreceksin, der.

– İşte gül çiçeklerim, baba da oğul da yaratanın emrine teslim. Gülcan:

– Yani oğlunu kesecek mi teyzeciğim? diye gözlerini açarak heyecanla sorar. Teyzesi devam eder,

– İbrahim Peygamber oğlunu şakağı üzerine yatırır. Çabucak ve rahat kessin de biricik ciğer pâresine çok acı çektirmesin diye önce elindeki bıçağı biler ve onu taşa çalar. Taş dahi iki parça olur. Ama hayret, taşı parçalayan bıçak, pek narin İsmail as boğazına işlemez kesmez.

Gülcan:

– Yaşasın diyerek sevincini gayri ihtiyari dile getirir, teyzesinin söyleyeceklerini dinlemek için gözünün içine bakarken, teyzesi yine devam eder; (Devam Edecek)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA